hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kúriai döntés üzleti titok megsértéséről munkaviszony fennállása alatt

  • dr. Papp Anna Katalin. L.L.M., dr. Dénes Erzsébet – CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

Új, üzleti titok megsértésével kapcsolatos bírósági döntést tettek közzé 2023. februárjában. A jogvita kapcsán a Kúria megállapította, hogy amennyiben egy munkavállaló a munkáltató sérelmére üzleti titkot sértő magatartást tanúsít, úgy az üzleti titokról szóló 2018. évi LIV. törvény (Üttv.) rendelkezései nem függetleníthetőek a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) vonatkozó rendelkezéseitől, hanem azokkal együtt kell alkalmazni őket.

Az alábbiakban összefoglaljuk a Kúria döntésének alapjául szolgáló eljárásban irányadó tényállást, továbbá a felülvizsgálat főbb megállapításait.

Tényállás

A jogvita alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes gazdasági társasággal munkaviszonyban álló munkavállalók csoportja egy projekten dolgozott, amíg ki nem derült, hogy az alperes gazdasági társaság felkereste a felperes munkavállalóit, és tájékoztatta őket, hogy a szintén alperes egyik volt munkavállaló közreműködésével átveszi a projekt vezetését a felperestől. A tájékoztatás mellett az alperes társaság munkaajánlatot is tett a munkavállalók részére, akik nagy számban – köztük a másodrendű alperes munkavállaló is – felmondták a felperessel létesített munkaviszonyukat és a másik céghez szerződtek. Azt, hogy mely munkavállalókkal kössön szerződést az új cég, a másodrendű alperes munkavállaló koordinálta azzal a HR-es kollégával, aki aztán szintén az új cégben került foglalkoztatásra.

Kereseti kérelem, továbbá az első- és másodfokú bíróság döntései

A felperes polgári per útján kívánta igényeit érvényesíteni és keresetet nyújtott be, amely az üzleti titoksértés megállapítására és kártérítésre irányult az Üttv. és Ptk. rendelkezései alapján. A bíróság első fokon és másodfokon eltérően értékelte az elkövetett magatartást, ugyanakkor egyezően állapították meg, hogy a felperes az üzleti titkainak megsértéséből eredő jogát, és nem munkajogi igényét kívánja érvényesíteni. Ennek megfelelően – attól függetlenül, hogy a másodrendű alperest munkaviszonyából eredő titoktartási kötelezettségek terhelték – a jogvita nem munkaügyi vita.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti a Kúria megállapításait.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink