hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondás beteg munkavállalónak: végkielégítés számítása, ha a többiek béremelést kaptak

  • adozona.hu

A munkavállaló tartósan beteg, táppénzen van, míg közben a hasonló munkakörben dolgozók béremelést kaptak a cégnél. Milyen alapbérrel számoljanak a végkielégítés meghatározásakor, ha felmondanak neki? Az Adózóna oldalán érkezett kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: tavaly augusztus 1-jétől átvettünk egy tevékenységet egy másik kft.-től. Ennek részeként a tevékenységet végző munkavállalókat munkáltatóként jogfolytonossággal vettük át. Egyikük már ebben az időpontban táppénzen volt, amelynek folyósítását június 3-án megszüntetik. Miután a tartós egészségromlása miatt nem tudja munkáját elvégezni, szeretnénk neki felmondani. Időközben béremelést kaptak a dolgozók, de ő – mivel egy percet sem dolgozott – a korábbi fizetése után kapja a táppénzét. Mivel védett korban van, ezért emelt végkielégítésre számít (5 + 3 hónap). Az a kérdésem, hogy a végkielégítését a régi vagy az emelt fizetés alapján kell kiszámolni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A végkielégítés alapja a távolléti díj. A távolléti díjat az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §), továbbá az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett teljesítménybér (150. §) és bérpótlék (151. §) figyelembevételével kell megállapítani. Az esedékesség időpontja a távollét kezdő időpontja felmentési időre járó távolléti díj esetén, míg a végkielégítés tekintetében a munkáltatói felmondás közlésének az időpontja.

Olvassa el az Adózóna „Szabadság számítása órában: a kérdés, amire az NGM sem adott egyértelmű választ”, „Amit a munkabérelőlegről tudni érdemes” és „Mire figyeljen a munkáltató az éjszakai munka elrendelése során?” című írását!

Az Mt. 12.§ (1) bekezdése szerint a munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. E követelmény megsértésének orvoslása nem járhat más munkavállaló jogának megsértésével vagy csorbításával. Ezek alapján álláspontom szerint a munkáltató köteles bérkorrekciót végrehajtani a munkavállaló keresőképessé válását követően. Ez abban az esetben is igaz, ha a foglalkozás-egészségügyi szakorvos alkalmatlannak nyilvánítja a munkaköre ellátására. Így a távolléti díj alapja az emelt összegű alapbér lesz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

CbC-riport

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink