hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amit a munkabérelőlegről tudni érdemes

  • adozona.hu

Munkavállalói kérelemre adott munkabérelőleg hányszor adható egy évben, kell-e a munkáltatónak valamilyen adót vagy járulékot fizetni? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Munkavállalói kérelemre adott munkabérelőleg hányszor adható egy évben? A munkavállaló rendszeresen munkabérelőleget igényel 400 000 Ft/alkalom összegben, 6 havi visszafizetéssel. Amint visszafizetésre került az egyik, azonnal igényli a következő ugyanekkora összeget. Az éves összeg nem haladja meg az év első napján érvényes minimálbér ötszörösét. Kell a munkáltatónak valamilyen adót vagy járulékot fizetni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A munkavállaló kérelmére a munkáltató által folyósított munkabérelőleg adójogi szempontból olyan kamatmentes kölcsönnek minősül, amelyre a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) kamatkedvezményből származó jövedelemre vonatkozó szabályai érvényesek. Nem kell a kamatkedvezményre vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni abban az esetben, ha a munkabérelőleg folyósítása maximum 6 havi visszafizetési kötelezettség mellett, legfeljebb a folyósítás napján érvényes minimálbér havi összegének ötszörösét meg nem haladó értékben történik.

Ha a munkáltató az általa az előzőek szerint folyósított munkabérelőleg visszafizetése előtt újabb munkabérelőleget folyósít, akkor arra a kedvező rendelkezés nem alkalmazható (Szja tv. 72. § (4) bekezdés g) pont). A kérdés szerinti esetben az újabb munkabérelőleget a munkáltató a korábbi munkabérelőleg visszafizetését követően folyósítja, így szintén nem kell alkalmazni a kamatkedvezményre vonatkozó rendelkezéseket.

Az Adózóna további írásait munkajog témakörben itt, szja/ekho/különadó témakörökben itt olvashatja el.

A munkabérelőleg folyósításakor abból adóelőleget nem kell vonni, viszont értelemszerűen visszafizetni a bruttó összeget kell. A munkavállaló azt is kérheti, hogy a későbbiekben a munkabéréből történő levonás útján törleszthesse az előleget.

Abban az esetben, ha az előzőekben foglalt feltételek nem teljesülnek, akkor kamatkedvezményből származó jövedelem keletkezik, mely után a munkáltatónak már adóznia kell. A kamatkedvezményből származó jövedelem után a kifizetőnek a kamatkedvezmény 1,18-szorosa után 15 százalék személyi jövedelemadót és 13 százalék szociális hozzájárulási adót kell fizetnie [Szja tv. 72. § (2) bekezdés; a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 1. § (4) bekezdés].

A „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvételét itt vásárolhatja meg.

Az adót és a szochót adóévenként, az adóév utolsó napjára – ha a követelés az adóévben megszűnt, akkor a megszűnés napjára – kell megállapítani, és a kötelezettség hónapját követő hónap 12-éig kell megfizetni, illetve eddig kell a 08-as nyomtatványon bevallani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tárgyi eszköz áfakiigazítás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Használtszemélygépjármű-kereskedelem

Nagy Norbert

adószakértő

Szövetkezeti közösségi alap

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink