Kötelező kilépőpapírok munkaviszony megszűnésekor

  • adozona.hu

2024. január 1-jétől milyen dokumentumokat kell kötelezően kiadni az alkalmazott jogviszony, egyéb jogviszony megszűnésekor, milyen határidővel? Megbízási jogviszony esetén nem jár szabadság? Az Adózóna oldalán érkezett kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az Mt. 80. § (2) bekezdése szerint a munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Olvassa el az Adózóna „Óradíjas bérezés kötetlen munkarendben: mit kell a munkaszerződésben rögzíteni?”, „Kinek kell törleszteni a munkabérelőleget, ha új munkáltató veszi át a dolgozókat?” és az „Egyenlő értékű munkáért egyenlő bér: nem lesz titkolható, ki, mennyit keres ugyanannyi munkával” című írását!

2024. január 1. napjától a korábbi igazolások helyébe egy egységes, foglalkoztatási igazolás elnevezésű irat lépett, amelynek tartalmát az Flt. 36/A § (2) bekezdése határozza meg. Ezzel összhangban az apasági és a szülői szabadság kiadásának igazolását előíró Mt. 80. § (3) bekezdés hatályát vesztette. A Vht. 78. § (1) bekezdése és a Tbj. 75. § (2) bekezdése ugyan változatlanul hatályban maradt, de e rendelkezések nem állnak ellentétben az egységes igazolás kiadásának a követelményével, legfeljebb (feleslegesen) ismétlik annak tartalmát. Ugyanakkor a 217/1997. kormányrendelet 37. § (1) bekezdése változatlanul előírja, hogy a biztosított (munkavállaló) a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony (munkaviszony) létesítésekor az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt a foglalkoztatónak (munkáltatónak) átadja, amit a munkaviszony megszűnésekor a kifizetőhellyel rendelkező – meghatározott adatok bejegyzésével – a munkavállalónak átad. Mivel olyan adatokról van szó, amelyeket a foglalkoztatási igazolás is tartalmaz, kérdéses, hogy a szóban lévő igazolást is ki kell-e adni. Megítélésem szerint nem.

Az egyszerűsített foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony esetén nem kell kiadni az újfajta igazolást, nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony esetén pedig csak akkor szükséges, ha a jogviszony fennállása alatt a nevelőszülő álláskeresési járadékot igényel.

A 217/1997. kormányrendelet 37. § (1) bekezdése értelmében – főszabályként – valamennyi biztosítási jogviszonyt be kell jegyezni a tb-kiskönyvbe. Ez alól egyetlen kivételt – az Art. 1. számú mellékletének 11. pontja szerinti meghatározott megbízási jogviszonyt – nevez meg a jogszabályi hely. Az Art. 1. számú mellékletének 11. pontja értelmében nem terheli a bejelentési kötelezettség azt a kifizetőt, aki (amely) természetes személynek alkalomszerűen teljesít megbízási jogviszony keretében adó- vagy társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező kifizetést, feltéve, hogy a természetes személy a kifizetéskor igazolja, hogy e megbízási jogviszonyával egyidejűleg a Tbj. 6. §-ában meghatározott más jogviszonya, jogállása alapján rá a társadalombiztosítási jogviszony kiterjed.

Megbízási jogviszony esetén is irányadó – az adó-és járulékigazolás kiadásán túlmenően – a Tbj. 75.§ (2) bekezdése, mely szerint a foglalkoztató a jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követő év január 31. napjáig köteles a nyilvántartás adataival egyező igazolást kiadni a biztosított részére a tárgyévben fennállt biztosítási idő kezdetének és végének időpontjáról, a tárgyévre, illetve a tárgyévtől eltérő időre levont járulékok összegéről, valamint az egyes járulékokból érvényesített családi járulékkedvezményről. A biztosítással járó jogviszony év közben történő megszűnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.

Szabadságra a Ptk. alapján megbízási jogviszonyban nem jogosult a megbízott.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tárgynyeremény adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

180 napot meghaladó tevékenység folytatás

Szipszer Tamás

adószakértő

Üzletszerű tevékenység – kölcsönnyújtás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink