adozona.hu
Kötelező kilépőpapírok munkaviszony megszűnésekor
//adozona.hu/munkajog/munkaviszony_megszunese_kilepo_papirok_fogl_EC06A9
Kötelező kilépőpapírok munkaviszony megszűnésekor
2024. január 1-jétől milyen dokumentumokat kell kötelezően kiadni az alkalmazott jogviszony, egyéb jogviszony megszűnésekor, milyen határidővel? Megbízási jogviszony esetén nem jár szabadság? Az Adózóna oldalán érkezett kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Az Mt. 80. § (2) bekezdése szerint a munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.
2024. január 1. napjától a korábbi igazolások helyébe egy egységes, foglalkoztatási igazolás elnevezésű irat lépett, amelynek tartalmát az Flt. 36/A § (2) bekezdése határozza meg. Ezzel összhangban az apasági és a szülői szabadság kiadásának igazolását előíró Mt. 80. § (3) bekezdés hatályát vesztette. A Vht. 78. § (1) bekezdése és a Tbj. 75. § (2) bekezdése ugyan változatlanul hatályban maradt, de e rendelkezések nem állnak ellentétben az egységes igazolás kiadásának a követelményével, legfeljebb (feleslegesen) ismétlik annak tartalmát. Ugyanakkor a 217/1997. kormányrendelet 37. § (1) bekezdése változatlanul előírja, hogy a biztosított (munkavállaló) a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony (munkaviszony) létesítésekor az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt a foglalkoztatónak (munkáltatónak) átadja, amit a munkaviszony megszűnésekor a kifizetőhellyel rendelkező – meghatározott adatok bejegyzésével – a munkavállalónak átad. Mivel olyan adatokról van szó, amelyeket a foglalkoztatási igazolás is tartalmaz, kérdéses, hogy a szóban lévő igazolást is ki kell-e adni. Megítélésem szerint nem.
Az egyszerűsített foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony esetén nem kell kiadni az újfajta igazolást, nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony esetén pedig csak akkor szükséges, ha a jogviszony fennállása alatt a nevelőszülő álláskeresési járadékot igényel.
A 217/1997. kormányrendelet 37. § (1) bekezdése értelmében – főszabályként – valamennyi biztosítási jogviszonyt be kell jegyezni a tb-kiskönyvbe. Ez alól egyetlen kivételt – az Art. 1. számú mellékletének 11. pontja szerinti meghatározott megbízási jogviszonyt – nevez meg a jogszabályi hely. Az Art. 1. számú mellékletének 11. pontja értelmében nem terheli a bejelentési kötelezettség azt a kifizetőt, aki (amely) természetes személynek alkalomszerűen teljesít megbízási jogviszony keretében adó- vagy társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező kifizetést, feltéve, hogy a természetes személy a kifizetéskor igazolja, hogy e megbízási jogviszonyával egyidejűleg a Tbj. 6. §-ában meghatározott más jogviszonya, jogállása alapján rá a társadalombiztosítási jogviszony kiterjed.
Megbízási jogviszony esetén is irányadó – az adó-és járulékigazolás kiadásán túlmenően – a Tbj. 75.§ (2) bekezdése, mely szerint a foglalkoztató a jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követő év január 31. napjáig köteles a nyilvántartás adataival egyező igazolást kiadni a biztosított részére a tárgyévben fennállt biztosítási idő kezdetének és végének időpontjáról, a tárgyévre, illetve a tárgyévtől eltérő időre levont járulékok összegéről, valamint az egyes járulékokból érvényesített családi járulékkedvezményről. A biztosítással járó jogviszony év közben történő megszűnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.
Szabadságra a Ptk. alapján megbízási jogviszonyban nem jogosult a megbízott.
Hozzászólások (0)