Óradíjas bérezés kötetlen munkarendben: mit kell a munkaszerződésben rögzíteni?

  • adozona.hu

Milyen típusú munkaszerződést lehet kötni azzal a munkavállalóval, akinek kötetlen munkarendben óradíjas elszámolást szeretnénk biztosítani (és a munkaidő-beosztása egyenlőtlen)? Megoldható ez egyáltalán? Milyen módon kell kikötni ezt a szerződés vonatkozó részében? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel a munkáltató osztja be. Ebből az következik, hogy nem kell mindenképpen a munkaszerződésben megállapodni róla, sőt, a munkáltató javát az szolgálja, ha egyoldalúan biztosítja a kötetlen munkarendet, mert ebben az esetben egyoldalúan jogosult lesz azt meg is változtatni. Elegendő tehát ezt csak közölni a munkavállalóval (Mt. 46. § szerinti tájékoztatóban). Természetesen arra figyelni kell, hogy kötetlen munkarendet – az esetleges visszaélések elkerülése érdekében – csak akkor lehet elrendelni, ha az a munkakör sajátos jellegére, a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel valóban lehetséges. Ha például a munkaidőnek szükségszerűen igazodnia kell a munkáltató nyitvatartási idejéhez, mint például eladó, szakács, biztonsági őr esetén, akkor nem lehet szó kötetlen munkarendről. További feltétel, hogy a munka nagyfokú önállósággal elvégezhető, a teljesítménykövetelmények pedig személyre szólóan meghatározhatók legyenek.

Kapcsolódó cikkünk: Egyenlő értékű munkáért egyenlő bér: nem lesz titkolható, ki, mennyit keres ugyanannyi munkával

Ha a munkaidő-beosztás egyenlőtlen (erre kizárólag munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén van lehetőség), akkor az nem kötetlen munkarend. Előbbi alkalmazásáról sem javasolt a munkaszerződésben megállapodni, érdemes ezt is az Mt. 46. paragrafus szerinti tájékoztatóban rögzíteni. A hétköznapokban egyébként gyakori a kötetlen munkarend összekeverése a rugalmas munkarenddel: a két fogalom nem azonos. Rugalmas munkarend esetén a munkáltató csak részben engedi át a munkavállalónak a munka- és pihenőidő beosztásának jogát. Ennek során a munkáltató meghatározza a törzsidőt, azaz, hogy a dolgozónak naponta mely időszakokban kell a munkavégzés helyén tartózkodni (például 10–14 óra között), valamint kijelöli a peremidő kezdetét és végét (például 8–19 óra között), mely időtartamban a munkavállaló szabad döntése szerint dolgozhatja le a munkaideje másik részét.

Az óradíjas elszámolást (mely mellett alkalmazható kötetlen munkarend, illetve egyenlőtlen munkaidő-beosztás is) valóban a munkaszerződésben kell rögzíteni, mivel a felek munkabérről történő megállapodása kötelező, azaz bele kell foglalni a munkaszerződésbe a bruttó óradíj mértékét.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Beszámoló elfogadása, közzététele előzetes letartóztatásban lévő tag esetében

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Tárgyieszköz-nyilvántartás átalakulás után

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Nyugdíjas beltag mint egyéni vállalkozó?

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink