adozona.hu
Szabadságkiadással kapcsolatos kérdések a veszélyhelyzet után
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/Szabadsagkiadassal_kapcsolatos_kerdesek_a_v_5RAWH9
Szabadságkiadással kapcsolatos kérdések a veszélyhelyzet után
A veszélyhelyzet alatt számos munkáltató működése volt akadályoztatva, így a dolgozókat sok esetben „kényszerszabadságra” küldték. Ezt a kiesést érthető módon be kívánják hozni. Bizonyos kötöttségek azonban most is érvényesülnek a szabadság kiadásával kapcsolatosan, melyeket figyelembe kell venni. A legfontosabbakat az alábbiakban mutatjuk be.
Habár ebben az évben jellemzően az a probléma, hogy a munkavállalók a szabadságukat már megkapták, amit azonban hasznos módon nem tudtak felhasználni, ügyeljünk arra, hogy szabadság ne „ragadjon bent”! A szabadságot ugyanis fő szabályként az esedékesség évében kell kiadni.
Arra is figyeljünk, hogy a szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal legalább tizennégy, egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól! E tekintetben – a szabadságként kiadott napon túl – a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe. Dokumentáljuk tehát ennek megtörténtét is, vagy kössünk a munkavállalóval e tekintetben megállapodást!
Olvassa el "Szabadságolás: példák speciális esetekre", illetve "Hosszú hétvégék: így lehet kétszer ledolgozni egy munkanapot" című írásunkat is! |
A munkavállaló 7 munkanap szabadsággal szabadon rendelkezik
A munkáltató a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 122. §-a alapján évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie. Ezen túlmenően azonban a munkavállaló szabadságával a munkáltató rendelkezik, hiszen a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki.
Ha bővebben tájékozódna a témában, rendelje meg a HVG 2020-as Munkajogi különszámát kiadói kedvezménnyel! |
Nem köteles tehát a munkáltató a munkavállaló kérésének figyelembevételére, hiszen a szabadságot a munkaszervezési körülményekhez igazítja és nem a munkavállaló magánéletéhez. Természetes módon a munkáltató ezen jogosultságával vissza nem élhet, így fontos minden esetben a szabadság kiadása vonatkozásában a munkavállalóval egyeztetni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor szakítható meg a dolgozó szabadsága, illetve, hogy visszakövetelhető-e a szabadságtöbblet!
Hozzászólások (0)