hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hosszú hétvégék: így lehet kétszer ledolgozni egy munkanapot

  • adozona.hu

A munkanapáthelyezés lényege, hogy ha egy munkaszüneti nap keddre vagy csütörtökre esik, akkor a vonatkozó miniszteri rendelet a hétvége és a munkaszüneti nap közé eső munkanapot pihenőnappá nyilvánítja, ugyanakkor az azonos hónapra eső egyik szombat munkanap lesz. Ilyen munkanapáthelyezés alkalmával érdekes eset állt elő: a munkavállaló ledolgozta a szombati napot, majd munkahelyet váltott, ahol a szombat helyett biztosított hétfői pihenőnapra szabadságot adott ki részére a munkáltató. Így egy napot kvázi kétszer „dolgozott le”. Jogszerű volt az eljárás?

Az idei évre vonatkozóan a munkaszüneti napok körüli munkarendet a 6/2018. PM-rendelet határozza meg. Idén még két munkanapáthelyezés lesz: december 7-e és 14-e, szombat munkanap, december 24-e (kedd) és 27-e (péntek) viszont pihenőnapok lesznek.

Szabadság

A fenti rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és az általuk általános munkarendben foglalkoztatottra. Azon munkavállaló esetében tehát, aki nem a hagyományos (öt munkanap, kettő pihenőnap) munkarendben dolgozik, nem értelmezhető a munkanapáthelyezés. Az egyébként általános munkarendben foglalkoztató munkáltató is el tud térni a rendelet szerinti munkanapáthelyezésektől, akkor, ha az azzal érintett hónapban a dolgozókat nem általános munkarendben foglalkoztatja. Ha a munkáltató az áthelyezéssel érintett hónapra egyhavi munkaidőkeretet rendel el, megteheti, hogy az általános munkarendtől eltérve egy másik szombati napot jelöl ki munkanapnak, vagy beosztja a munkavállalót rendes munkaidőben történő munkavégzésre, a rendelet szerinti pihenőnapra.

Az áthelyezett munkanapnak a szabadság kiadása szempontjából tehát azon munkavállalóknál van jelentősége, akik hétfőtől péntekig dolgoznak. Mivel augusztus 10-e áthelyezés folytán munkanap volt, jogszerűen adhatott ki szabadságot a munkáltató e napra az általános munkarendben foglalkoztatott dolgozó részére. Ugyanez a helyzet azon munkavállaló esetén is, akinek a munkaidőbeosztása egyenlőtlen: ha be volt osztva szombatra a munkavállaló, akkor szabadságra küldhette a munkáltató. Azon dolgozó részére pedig, akinek szintén egyenlőtlen a munkarendje, de augusztus 10-ére nem volt beosztva rendes munkaidőben történő munkavégzésre, nem lehetett szabadságot kiadni, hiszen a szombat a beosztás szerinti heti pihenőnapja volt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, jogosan "dolgoztatta-e le" a bevezetőben említett munkavállalóval új munkáltatója kvázi kétszer ugyanazt a munkanapot, s milyen szabályok irányadók a munkaszüneti napon történő munkavégzésre.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink