hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bértámogatás: így töltsük ki helyesen a jelenléti ívet!

  • adozona.hu

Igénybe vett bértámogatás mellett miként kell korrekt módon kitölteni a jelenléti ívet, illetve milyen jogcímen lehet a bérszámfejtést elvégezni? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: ágazati bértámogatást kapunk, mivel kocsmánk van, és be kellett zárnunk a kormányrendelet miatt, de a dolgozóimat meg akarom tartani, és a minimálbért ki szeretném nekik fizetni. Ilyenkor a jelenléti ívre, amelyet a foglalkoztatási osztálynak meg kell küldeni, mit lehet írni, illetve a bért milyen jogcímen számfejthetem le? Válaszát előre is köszönöm.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló 485/2020. (XI. 11.) kormányrendelet szabályozza a bértámogatás területét. Nézzük melyek a feltételek!

14. § (1) Az 5. § (1) bekezdése szerinti és a munkaerőpiaci program szerinti személyek az ezen alcím szerinti rendelkezéseket alkalmazhatják.

(2) Az (1) bekezdés szerinti szolgáltatást nyújtó a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) szerinti munkaadó részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére ötven százalékának megfelelő összegű, munkaerőpiaci program szerinti támogatás nyújtható, amennyiben

a) a munkaadó vállalja, hogy a támogatás időtartamának utolsó napját követő hónap végéig felmondással vagy közös megegyezéssel a munkavállaló jogviszonyát nem szünteti meg, és
b) a munkaadó a munkavállaló részére a munkabért megfizeti.

Olvassa el az Adózóna „Részmunkaidős foglalkoztatás: ezek a szabályok”, „Egyéni vállalkozó elhunyt, mi lesz az alkalmazottakkal?” és „Ünnepnapokon végzett munka és díjazása” című írását is!

A kérdése nagyon jó, ezt illetően a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat álláspontja a következő:

„A támogatással érintett munkáltatóknak jellemzően november 11. napjától be kellett zárniuk, ez esetben a jelenléti íven mit tüntessenek fel?

Válasz: a munkaviszony megóvása a cél, ez elvárt a támogatásért „cserébe”. Tehát – egyéb feltételek fennállása mellett – akkor jár a bérhez támogatás, ha fennállt a munkavállaló munkaviszonya (nem pedig csak akkor, ha a munkaviszonya alatt munkavégzési kötelezettsége is volt). E munkaviszony fennállás alatt tehát több minden is előfordulhat (munkavégzés, táppénz, állásidő stb.), melyet a jelenléti íven jelölni lehet és szükséges is. A jelenléti ívet összevetve az elszámolás során igényelt támogatással a hivatal fel tudja mérni, hogy helyesen számolt-e a munkaadó, tehát valóban annak megfelelően igényelte-e a támogatást, ahogyan a bér terhelte, s nem lesz-e jogosulatlanul támogatás igényelve, kifizetve.”

Amennyiben tehát a munkavállaló nem végez munkát, ezt állásidőként jelöljék, a kifizetés állásidőre járó díjazásként kerülhet bérszámfejtésre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink