hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ünnepnapokon végzett munka és díjazása

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A karácsony és új év közötti napokat nem töltheti mindenki teljes egészében pihenéssel, hiszen – általános körülmények között – az ünnepek alatt is dolgoznak a nyitva lévő éttermekben, fellépnek a színészek, üzemel a hibaelhárítás, talpon vannak az orvosok, ápolók és a közüzemi sokan elvesztették a munkájukat, de olyanok is vannak, akik ebben az évben alig voltak szabadságon és talán már nem is lesznek. A munkáltatóknak a bennragadt szabadságot az év utolsó napjáig - a törvény szerinti kivételekkel – ki kellene adniuk, miközben egyébként számos szektorban munkaerőhiánnyal küzdenek. Kik, mikor és milyen bérpótlék ellenében végezhetnek munkát?

December 24.

Annak megítélése, hogy adott munkavállaló dolgozhatott-e december 24-én, a munkaidő-beosztástól függ. Az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalók december 12. napján, szombaton már ledolgozták ezt a napot. Erre figyelemmel 24-én pihenőnapjukat töltötték. Míg a ledolgozott szombatra, 12-ére jogszerűen adhatott ki szabadságot részükre a munkáltató, a karácsony előtti csütörtökre általános munkarend esetén erre nincs lehetőség. Elrendelhető azonban rendkívüli munkaidő, de annak magasabb költségei mellett érdemesebb előre átgondoltan beosztani a munkaidőt, munkaidőkeretet vagy elszámolási időszakot alkalmazva, ezzel küszöbölve ki a hullámzó foglalkoztatást. Az egyenlőtlen munkaidő-beosztásban foglalkoztatott munkavállalók esetén ugyanis nincs jelentősége az előbb említett munkanap áthelyezésnek, azaz itt nem kell alkalmazni az erről szóló kormányrendeletet. Ha tehát a munkáltató egyenlőtlen munkarendben december 24. napjára osztotta be a dolgozót rendes munkaidőben történő munkavégzésre, önmagában ezen a jogcímen nem kellett fizetnie bérpótlékot. A munkaidőkeretet, illetve az elszámolási időszakot a munkáltató egyoldalúan alkalmazhatja, ahhoz nem kell kérnie a munkavállaló hozzájárulását.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen esetekben kötelezhető ünnepnapokon rendes munkaidős munkavégzésre a munkavállaló, továbbá milyen díjazás jár a munkaszüneti munkára!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink