Kötelezően visszaváltási díjas csomagolású italtermékek: július 1-jétől alkalmazandó előírások

  • Tüske Zsuzsanna vámszakértő

2024. július 1-jétől a kötelezően visszaváltási díjas csomagolású italtermékek már csak a DRS-rendelet (450/2023. kormányrendelet) szabályai szerint hozhatók forgalomba. Milyen feladatai vannak ezzel kapcsolatban az italtermékeket gyártó, forgalmazó és értékesítő vállalkozásoknak? A leggyakrabban feltett kérdések mentén haladva összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Milyen termékek tartoznak a szabályozás hatálya alá?

Kötelezően visszaváltási díjas terméknek minősül a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermék 0,1–3 liter űrtartalmú, fogyasztói, közvetlen csomagolása, mely anyagát tekintve lehet műanyag, fém vagy üveg; formája palack vagy doboz; jellegét tekintve lehet újrahasználható vagy nem újrahasználható. A tej és tejtartalmú italtermékek csomagolásai nem tartoznak a rendelet hatálya alá.

Milyen fizetési kötelezettségek terhelik ezeket a palackokat?

A kötelezően visszaváltási díjas csomagolású italtermékek visszaváltási díjjal megnövelt vételáron hozhatók forgalomba és forgalmazhatók. A nem újrahasználható palackok után darabonként 50 forint visszaváltási díj fizetendő, az újrahasználható termékek visszaváltási díját pedig a gyártó határozza meg.

Ezen felül a gyártónak csatlakozási és szolgáltatási díjat is kell fizetnie a visszaváltási rendszert üzemeltető MOHU (MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.) részére. A csatlakozásidíj-fizetési kötelezettség a kötelező visszaváltási díjas rendszer országos bevezetését követő 5. év végéig áll fenn.

Kapcsolódó cikkeinket DRS témakörben ITT, EPR témában pedig ITT találja.

Kinek kell fizetnie és mennyit?

A csatlakozási és szolgáltatási díjat a gyártónak, azaz a termék előállítójának vagy a terméket gazdasági tevékenysége körében Magyarország területén elsőként forgalomba hozónak kell fizetnie a forgalomba hozott palackok súlya alapján, a 23/2023. EM rendelet szerinti, csomagolás anyaga szerint meghatározott díjtételekkel (például nem újrahasználható műanyag esetén csatlakozási díj 18 Ft/kg, szolgáltatási díj 219 Ft/kg).

A visszaváltási díjat szintén a termék előző bekezdés szerinti gyártója (azaz a gyakorlatban a forgalomba hozója) fizeti meg a MOHU részére, a forgalomba hozott darabszámok alapján. Ezután ezt a díjat a gyártónak és majd az összes későbbi forgalmazónak fel kell számítania a vevők felé, és meg kell fizetnie a visszaváltási díjat, mint ahogy az alábbi ábrán is mutatjuk. A visszaváltási díj összegéről pedig már volt szó az előző kérdésben, azaz 50 Ft/db, vagy az újrahasználható termékek esetében a gyártó által meghatározott összeg.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: mikor és hogyan kell fizetni, valamint, hogy mikor, melyik palack tartozik a DRS, a termékdíj, illetve az EPR hatálya alá!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Megbízási jogviszonyban lévő szállító oktatási költségének adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Áfateljesítési időpont

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Mentális beteg munkavállaló

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 július
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Együttműködő partnereink