156 találat a(z) vendéglátás cimkére
Vendéglátás – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pizzéria/ételbár adózásával kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni. 1. kérdés: Egy SZJ553301 alá tartozó melegkonyhás egységbe (van ülőhely, mosdó, WC), mint étkezőhelyi vendéglátásban a pénztárgépben helyben fogyasztás esetén az ételek, illetve a helyben készített, nem alkoholtartalmú italok forgalmát lehetséges-e kedvezményes áfakulcsba rögzíteni? Melyek a kedvezményes áfakulcs alkalmazhatóságának a feltételei? 2. kérdés: A helyben történő egyéb fogyasztás (mint szolgáltatás): szeszes ital, palackos és dobozos üdítőital stb., milyen áfakulcs alá tartoznak? 3. kérdés: Elvitel esetén (mint "kiskereskedelmi eladásnál") a szeszes italt, üdítőt, kávét stb. milyen áfakulcsba kell sorolni? 4. kérdés: Szintén elvitel esetében: milyen áfakulcsba kell rögzíteni (18 vagy 27 százalékos áfába) a pizza-, a hamburger-, a hot-dog-, a melegszendvics- értékesítéseket? Melyek az esetlegesen 18 százalékos áfakulcs érvényesítésére vonatkozó törvények és rendelkezések, amennyiben lehetséges 18 százalékos áfakulcsot alkalmazni?
SZÉP-kártyások, figyelem: elveszhet a támogatás!*
Cikk
Május végén lejár a felhasználási határidejük a 2016-ban SZÉP-kártyára utalt összegeknek, s a plasztiklap érvényességét is érdemes ellenőrizniük a kártyatulajdonosoknak.
Vendéglátóhely áfakulcsa
Kérdés
Szoba reggelivel, félpanzióval vagy ezek nélkül: mennyi az áfa?
Cikk
A vendéglátásban januártól alkalmazható 5 százalékos áfakulcs ismét értelmezési kérdéseket vetett fel az érintetteknél: mikor, milyen mértékkel számlázzanak?
Terítékre kerülhet a vendéglátás áfamixe
Cikk
Még ebben a parlamenti ciklusban van esély a vendéglátást terhelő áfamix egyszerűsítésére, az éttermekben elvitelre készülő ételek forgalmi adója például 22 százalékponttal csökkenhetne – írta a Világgazdaság pénteken az ágazati érdekképviseleti szövetség elnökétől kapott információk alapján.
Pecsenyesütő bevételének áfamértéke
Kérdés
Kedves Szakértő! Vendéglátó egységként pecsenyesütőt üzemeltetünk, ahol a kiszolgálás ablaknál történik. A vendégek vagy kint a pultnál állva fogyasztják a sülteket, vagy pedig elvitelre kérik. Tehát nincs zárt benti helyiség. Mivel január 1-jétől az éttermi szolgáltatás bevételének áfája 5 százalék lett, kérdésünk, hogy ez ránk is vonatkozik-e, a bevételünket számlázhatjuk-e 5 százalékos áfával? Köszönettel várjuk a válaszukat.
Munkahelyi étkeztetés áfakulcsa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne. Egy vállalkozó vendéglátással foglalkozik oly módon, hogy egy munkahelyen főz, ezt értékesíti a cégnek havonta egy számlában elszámolva/leszámlázva. A cég (amely a vállalkozástól ezt a vendéglátási szolgáltatást megvásárolja) a szolgáltatást saját dolgozóinak munkahelyi étkeztetésként cafetériában adja. Kérdésem, hogy a vállalkozó hány százalékos áfa felszámításával adhatja el a szolgáltatását a cégnek? A cég részéről felmerült az, hogy ez a szolgáltatás nem tartozik a kedvezményes, 18 százalékos kulcs hatálya alá, mivel munkahelyi étkeztetésnek minősül, így csak 27 százalékos áfával számlázható le. Válaszát előre is köszönöm.
Kinek a bére nőtt a legjobban?
Cikk
A legrosszabbul fizetett és a legnagyobb hiánnyal küzdő területeken volt idén a legmagasabb a bérnövekedés az elmúlt évekhez képest, de a fizetések még mindig messze elmaradnak a húzóágazatoktól – derült ki a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu online kutatásából.
Így helyezhető ki rendezvényre a pénztárgép
Cikk
Mi a teendő a pénztárgéppel, ha az azt használó vendéglátóhely az étterem üzemeltetése mellett kitelepülne egy rendezvényre is? Magos Zoltánné adószakértő válaszol.
Már ők is áfacsökkentésért harcolnak
Cikk
Több javaslatot szeretnének a kormány elé terjeszteni ősszel a sörgyártókat tömörítő szervezetek a sörpiac átalakításáról. A Kraft Sör Egyesület azt szeretné elérni, hogy 2018-tól a csapolt sörök áfája 5 százalékra csökkenjen a vendéglátóhelyeken – írja csütörtöki számában a Magyar Nemzet.
Bérpótlék meghatározása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy minden nap nyitva tartó, 52 fős vendéglátóipari kft.-ben lehetőség van-e arra, hogy a dolgozóknál az alábbiakra tekintettel állapítsák meg az alapbért? "Kevésbé közismert, de sok esetben hasznos tudni és alkalmazni, hogy felek megállapíthatnak olyan mértékű alapbért, ami tartalmazza a műszak-, éjszakai-, munkaszüneti napi és a vasárnapi pótlékot. Összegének megállapítására nincs konkrét rendelkezés, a kötelező legkisebb munkabéren felül az elmúlt időszak pótlékokkal számított átlagával, vagy az előreláthatóan pótlékra jogosító időszakok figyelembevételével érdemes kiszámítani." Ha a konkrét esetet vesszük, egy adott évben 13 ünnepnap van. Egy ünnepnapon kb. 20-22 fő dolgozik a vendéglátóipari egységben. Kiszámoljuk az egy ünnepnapra jutó 100 százalékos bérpótlék összegét, és ezt felszorozzuk 22 fővel, majd az így kapott összeget osztjuk el az 52 fő dolgozó között, vagyis ezzel az összeggel növeljük meg a jelenlegi alapbért mindenkinél. Megállapítható ezen módszerrel a bérpótlékkal növelt alapbér? És ebben az esetben elkerülhető, hogy havonta egyénenként kelljen bérszámfejteni a bérpótlékot? Köszönettel: Lívia
Jelentős béremelést ígérnek a vendéglátásban és a szállodaiparban
Cikk
Januártól az országosan kötelező 180 ezer forintos szakmunkás-bérminimumhoz képest több tízezer forinttal magasabb garantált alapjövedelemhez, akár több mint 240 ezer forinthoz juthatnak a szállodaiparban és a vendéglátásban foglalkoztatott munkavállalók – írja hétfői számában a Magyar Idők.
Vendéglátó kiskereskedelmi tevékenység jövedéki szabályozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátó egységnek, ahol jövedéki termékeket értékesítenek végső fogyasztók részére, milyen jövedéki szabályozásnak kell megfelelni, milyen engedélyekkel kell rendelkezni? Milyen bevallási kötelezettségei keletkeznek? Köszönöm szépen a segítséget előre is.
Ételmérgezések: sok a tudatlan konyhai újonc a vendéglátásban
Cikk
Jelentős mértékben megszaporodtak az ételmérgezés gyanújáról szóló bejelentések, és az ellenőröknek egyre többször kell soron kívüli oktatást elrendelniük a tudatlan konyhai újoncok miatt a vendéglátásban – írja pénteki számában a Világgazdaság.
Munkaerőhiány a Balatonnál
Cikk
A Balatonnál az idei turisztikai szezonban nagy hiány van a gyakorlattal rendelkező szakemberekből, elsősorban szakácsból, pincérből, eladóból, a helyzetet ugyan enyhíti a diákok nyári munkába állása, de szükség volna állami szerepvállalásra is – mondta Kertész Rezső ügyvezető társelnök a KISOSZ (Kereskedelmi és Vendéglátó Vállalkozók Somogy Megyei Érdekképviselete) dél-balatoni turisztikai szezonindító fórumán Balatonszárszón.