477 találat a(z) tagi kölcsön cimkére

Tagi kölcsön Kérdés

Kedves Szakértő! Van egy ügyfelem, akinek 28 millió forint tagi kölcsön van a könyvelésében és van egy ingatlan tulajdona. Az ügyfél végelszámolás alatt van, ki kellene valahogy vezetni az ingatlant és a kölcsönt is. Először úgy volt, hogy a cég eladja a tagnak az ingatlant és abból kifizeti a tagi kölcsönt. Ezt az ügyvéd nem szeretné, mert állítólag műemléki a ház, ezért az önkormányzatnak elővásárlási joga van, ezt nem tudja az ügyvéd elintézni. A második lehetőség, ami eszembe jutott, és ebben szeretném a segítségedet kérni, hogy a tag lemond a kölcsönről és a lakás vagyonfelosztás során visszakerül a tag részére térítésmentesen. Az lenne a kérdésem,hogy ebben az esetben (mivel az egyik 9-es, a másik 8-as számlaosztály) csak a kettő közti különbözet után kell társasági adót fizetni? A tagnak merül-e fel fizetési kötelezettsége az ingatlannal kapcsolatban a vagyonszerzési illetéken kívül, esetleg szja? A kölcsön elengedése miatt milyen adóvonzat keletkezik? Elnézést ezekért a kérdésekért, de az ügyvéd sehogy sem akarja megérteni, hogy adófizetés nélkül ez nem megy. Gondoltam, mindent leírok és akkor meg fogja ő is érteni, hogy igazam van. Köszönöm

Tagi kölcsön, pótbefizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy pótbefizetés történt a lekötött tartalékba. Ezáltal a pénzeszközöm megnőtt, ebből fizethető-e vissza tagi kölcsön? Válaszát előre is köszönöm.

Ketyeg az óra: törzstőkét kellene emelni, de nincs miből… Cikk

Ismerős céghelyzet: a kft.-nek két magánszemély tagja van, jegyzett tőkéje 500 ezer forint. Pénzük nincs a tőkeemelésre, viszont van több millió forintos tagi kölcsönük és negatív eredménytartalékuk. Az egyik tulajdonos gépkocsijának apportja megoldhatná a problémát? Mi a helyzet akkor, ha a kocsi tulajdonosa nem tagja a cégnek? És a tagi kölcsön, azzal mi lesz most?

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy augusztusban alakult kft. kettő tulajdonosából az egyikük rendelkezésre bocsátotta a törzstőkéjét – befizette a bankszámlára. A társasági szerződés alapján a másik tagnak még van ideje befizetni a rá eső részt. A kft. most vásárolna egy ingatlant, amelyre majd építeni kíván. Az eddig befizetett törzstőke nem nyújt erre fedezetet. A már befizetést teljesítő tag adna tagi kölcsönt a cégnek a vásárláshoz (utalna a saját lakossági számlájáról). A kérdésem az lenne, hogy adhat-e addig tagi kölcsönt, amíg a másik tag nem fizette be a tőkéjét? Megelőzheti a tagi kölcsön a törzstőke befizetését? Köszönettel: Feketéné Kocsis Krisztina könyvelő

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy végelszámolás alatt lévő cégünk, ahol majdnem 30 millió tagi kölcsön van a könyvelésben. Ezzel szemben van a cégnek egy ingatlana, amit a tag szeretne a vagyonfelosztás során megszerezni. Az lenne a kérdésem, hogy a tagi kölcsön fejében megkaphatja-e a tag az ingatlant? Az ügyvéd szerint ez megoldható mindenféle bevétel keletkezése nélkül, én nem látom át a könyvelésben az eseményt. Előre köszönöm a segítségét.

Tagi befizetésből rendezi a tartozást? Ilyen terhekre számítson Cikk

Milyen adókövetkezményekkel jár, ha a végelszámolás alatt lévő társaság tartozását tagi befizetésből rendezik? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.

Tagi kölcsönből törzstőke-kifizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a kft. tulajdonosa a korábbi, a céges számlára nyújtott kölcsönből kívánja a törzstőkeemelést végrehajtani, akkor milyen belső dokumentumokra van szükség, ha nem kívánja a bankszámlán lévő pénzt oda-vissza utalni? Ha nem szükséges, akkor indokolatlan lenne ebbe a bankot több tízezer forintért bevonni. Elegendő-e egy alapítói határozat a tagi kölcsön átminősítésére, hogy az a törzstőkeemelést alátámassza? Szükséges-e ügyvédi ellenjegyzés? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Törsztőkefeltöltés Kérdés

A kötelező törzstőkefeltöltés elvégezhető-e tagi kölcsönből adómentesen a 2015. évben, vagy 18 százalékkal le kell illetékezni?

Tagi kölcsön kényszertörlési eljárásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mivel egy kétszemélyes betéti társaságban a kültag halála következtében nem rendezték időben a tagi viszonyokat (nem jelentettek be újabb kültagot), a cégbíróság elrendelte a kényszertörlési eljárás lefolytatását. A bt. "tiszta", nincsenek sem követelései, sem tartozásai, egyet kivéve: másfél milliós tagi kölcsön, melyet a hátra sorolt kötelezettségek között tartanak nyilván. Mivel sem a pénztárban, sem a bankszámlán nincsen pénz, ezért a bt. nem tudja visszafizetni a tagi kölcsönt. Emiatt azt nyilvánvalóan rendkívüli bevételként fogja kezelni, és megfizeti utána a társasági adót. Viszont a kölcsönt nyújtó tag NEM ENGEDI el ezt a követelését! Ez esetben mi alapján kötelezhető, vagy kötelezhető-e egyáltalán az ajándékozási illeték megfizetésére? Előre is köszönöm a választ! :)

Tagi kölcsön és a kapcsolt vállalkozás Kérdés

A egyszemélyes kft. ügyvezetője 100 százalékos tulajdonnal rendelkezik. Tagi kölcsönt nyújt kamatmentesen a kft. részére. Létrejön a kapcsolt vállalkozás a tag és a kft. között? Ha igen, azt jelenteni kell a NAV felé 15 napon belül? Egyáltalán az egyszemélyes kft. köthet-e szerződést a taggal? A több taggal rendelkező kft., bt. esetében a bt. beltagjának, a kft. ügyvezetőjének többségi tulajdona van. Tagi kölcsönt nyújtanak kamatmentesen. Létrejön a kapcsolt vállalkozás? Több tulajdonossal rendelkező kft., bt. már köthet szerződést a kölcsönadóval?

Valutában nyújtott tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaságban a tag – külföldről történő árubeszerzés miatt – euróban nyújt tagi kölcsönt. Ezt a kölcsönt a társaság nem tudja euróban visszafizetni, csak forintban, mert a beszerzett áru értékesítése forintban történik. Nem tudom, hogy ez szabályos-e? Kell-e árfolyamkülönbözettel számolni, vagy vissza lehet fizetni az kölcsön nyújtásakor számított árfolyammal? Ha árfolyamkülönbözet keletkezik, azt hogyan kell a tagnak számfejteni és leadózni, ha a társaságban ő heti 36 óra munkaviszonnyal rendelkező társas vállalkozó? A társaságtól jövedelmet nem vesz ki.

Kata előtti tagi hitel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg katás bt. szeretne a számviteli törvény hatálya alá ismét bekerülni. Kérdésem, hogy a megmaradt tagi kölcsönnel mit lehet tenni? Azt is kötelezettségként át lehet hozni a nyitó mérlegebe? Ugyanez a kérdésem a tárgyi eszközök vonatkozásában is, természetesen az értékcsökkenéssel kiegészítve. Előre is köszönöm a válaszukat.

Valutapénztár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ütközik-e törvényi szabályozásba, ha egy kft. tulajdonosa a vállalkozás rendelkezésére bocsát, mint tagi kölcsönt, valutát, és utána ezt a tagi kölcsönt a visszafizetés napján érvényes MNB-középárfolyamon forintban visszafizeti a vállalkozás a tulajdonosnak? Így nem kell a cégnek valutát váltani. Válaszát köszönöm!

Törzstőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy tagi kölcsönből lehet-e tőkét emelni? Ha igen, akkor hogyan? Hogyan kell könyvelni? Milyen papírok, dokumentumok kellhetnek az ügyvédnek? Válaszát előre is köszönöm.

Jegyzett tőke emelése tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagi kölcsön apportálásával szeretne jegyzett tőkét emelni. Kérdésem az lenne, hogy az ügylet érint-e illetékfizetési kötelezettséget, illetve, hogy egy későbbi megszüntetés esetén az így megemelt jegyzett tőke rész adómentesen vehető-e ki a cégből? Az ügylet könyvelése helyes-e az alábbi módon: T 476 tagi kölcsön K 479 alapítókkal szembeni r.l.köt. a társasági szerződés módosításakor T 479 alapítókkal sz.r.l.k. K 411 jegyzett tőke a cégbírósági bejegyzéskor A tőkeemeléshez az ügyvédnek szüksége lenne egy közbenső mérlegre a módosítás dátumával, 09.18-ával. Ilyen esetben például az ügyvezető időarányos kivétjét, illetve az azt terhelő járulékokat is könyvelni kell? A banktól kérni kell egy kivonatot 09.18-ai dátumra, és azt is könyvelni kell? Ha a számviteli politika szerint az értékcsökkenés elszámolása negyedévente történik, el kell-e számolni az időarányos értékcsökkenést 09.18-áig? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kettős adóztatás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakszervezetek beolvadása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink