hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tagi kölcsön megtérítése végelszámoláskor: így fizethet tárgyi eszközökkel

  • adozona.hu
1

Végelszámolás időszaka alatt csökkenthető-e a tagi kölcsön összege a társaság könyveiben kimutatott "nulla" értékű tárgyi eszközök átadásával? Az eszközöket a kölcsönt nyújtó részére adnák át a kötelezettség csökkentése céljából. Milyen összeggel csökkenthető a tagi kölcsön értéke, ha az átadott eszközök könyv szerinti értéke "nulla"? Milyen adókötelezettségek merülhetnek fel? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó-és járulékszakértőnk válaszolt.

A számviteli törvény (Sztv. ) 58. paragrafusának (5) bekezdése szerint amennyiben a tevékenységet tartósan szolgáló eszközök piaci értéke jelentősen magasabb, mint azok nyilvántartási értéke, úgy választás szerint a különbözet a mérlegben az eszközök között értékhelyesbítésként, illetve vele szemben a források között értékelési tartalékként könyvelhető/mutatható ki. Ezen értékhelyesbítéseket azonban ezt követően minden évben meg kell tenni, azaz évente újra értékeltetni kell.

A felértékelésnek adóvonzata nincs, annak voltaképpen az a célja, hogy a hitelezők vagy más külső érdeklődők a cég tényleges értékéről kapjanak képet. Amennyiben nem állna végelszámolás alatt a cég, ez a megoldás lenne javasolható: felértékelés, felértékelt értéken történő eladás a tagnak, és ennek értékéig a tagi kölcsön beszámítása (követelés-kötelezettség összevezetése). A megoldás hátrányai, hogy az eladás értéke után a társaság – feltéve, hogy keletkezik pozitív adóalapja –, társasági adót kellene fizetnie, illetve amennyiben áfa fizetésére kötelezett, akkor az eladási számla áfatartalma a társaságra hárulna, míg a jogosult az áfa értékével kevesebb tagi kölcsön visszafizetéséhez jut hozzá (a társaság kifizeti az áfát, de azt nem igényelheti vissza, pénzügyileg viszont a bruttó érték áll szemben a tagi kölcsön értékével).

Végelszámolásnál ennél egyszerűbb, ha a végelszámoló és a tag által is elfogadott értéken – melynek piaci voltát alá kell támasztani egyéb független dokumentumokkal (például független felek ajánlatai, hivatalos árlisták) – a tagnak eladják a szóban forgó eszközöket, akinek annak ellenértékét a nyújtott kölcsön erejéig nem kell megtérítenie (követeléskötelezettség összevezetése). A hátrányok azonosak az előzőekben leírtakkal.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
krizsik

Akkor a hátrány az előny, vagy az előny a hátrány ?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fizetés nélküli szabadság megszakítása utáni táppénz

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Cserepótló ingatlan, illeték

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink