477 találat a(z) tagi kölcsön cimkére

Forintban nyújtott tagi kölcsön visszafizetése valutában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagja forintban tagi kölcsönt nyújtott társaságának, melyet később a valutapénztárból, euróban fizettek neki vissza. Mi a helyes bizonylatolás módja?

Kft. üzletrészátadás, tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha kft. tagja átadná üzletrészét feleségének, milyen módon teheti ezt meg? Az átadó tag a cég felé tagi kölcsönt nyújtott. Amennyiben a kft. pillanatnyilag ezt nem tudja visszafizetni, mi lesz a tag felé lévő kötelezettség sorsa ebben az esetben? Előre is köszönöm válaszukat!

Tagi kölcsön kiváltása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Kérem szíves tájékoztatását a következőkkel kapcsolatban: vállalkozásomban tagi kölcsön van, amely kiváltásának egyik lehetősége, hogy a cég gépkocsiját megkapnám a tagi kölcsön fejében. Kérdésem, hogy milyen módon kerülhet át a gépjármű a tulajdonomba? Köszönettel

Magánszemély tag kölcsönad: kamatfizetés, adózás dióhéjban Cikk

Magánszemély tag által kft.-nek adott kölcsöne esetében milyen módon lehet a kamatot elengedni? Kötelező-e a kft.-nek kamatot fizetnie a tagi kölcsönre? Amennyiben nem fizet, milyen következménnyel jár adózási szempontból? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert, okleveles adószakértőnk válaszolt.

Tagi kölcsön értékesítésének adózása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kft. magánszemély tagja (A) értékesíti a kft.-nek nyújtott tagi kölcsönét a kft. másik tagjának (B) a követelése 70 százalékáért. Kérdésünk, hogy ebben az értékesítéskor kinek, és milyen adózási kötelezettsége keletkezik, illetve a későbbiekben, ha a kft. pénzügyileg rendezni tudja a tagikölcsön-kötelezettségét (B) tag felé, adómentesen fizethető-e ki a kölcsön?

Magánszemély tag kölcsöne Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy magányszemély tag által kft.-nek adott kölcsöne esetében milyen módon lehet a kamatot elengedni? Kötelező-e a kft.-nek kamatot fizetnie a tagi kölcsönre? Amennyiben nem fizet, milyen következménnyel jár adózási szempontból? Köszönettel: Molnárné Biczók Barbara

Tagi kölcsönért ingatlant cserébe: kell-e utána szja-t fizetni? Cikk

Devizában nyújtott tagi kölcsönért ingatlant adna cserébe végelszámoláskor a társaság. Keletkezik-e a magánszemélynek adóköteles jövedelme, ha az ingatlan értéke magasabb, mint az adott kölcsönnek a nyújtásakor érvényes árfolyammal számított összege? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

Tagi kölcsön átváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Euróban adott tagi kölcsönnel kapcsolatban merült fel kérdésem. Magánszemély tag adott 50 ezer euró összegben kölcsönt a kft.-jének 2007-ben, még úgy kb. 250 Ft/euró árfolyamon. Ezt értékelgettük a kft.-ben, s 2015-ben 314,89-es árfolyammal szerepel a könyvekben. A cég most végelszámolásra adta a fejét. A végelszámolás elhatározása előtt a kft. eladta az ingatlanát a tagnak. A pénzügyi megállapodás az, hogy a tagi kölcsön fejében kiegyenlítettnek tekintik mindketten a követeléseiket egymás felé. Az ingatlan vételára 18,4 millió forint. Ami ugye 368 Ft/euró árfolyamot jelent. A kft.-nek jócskán lesz emiatt árfolyamvesztesége, ezzel nincs gondom. A kérdésem az, hogy a magánszemély tagnak keletkezett-e ebből adóköteles jövedelme?Ugye ő ezt az összeget eredetileg 250 forintárfolyamnál adta át euróban, most pedig forintban számolunk el vele, 368 Ft/euró ügyleti árfolyam mellett. Beilleszthető-e ez az árfolyamkülönbözet az adómentes bevételek közé, az szja-törvény "a valuta, a deviza forintra, a forint devizára, valutára, valamint a devizának, a valutának más devizára, valutára való átváltásakor keletkezett árfolyamnyereség, feltéve, hogy az átváltás nem üzletszerű tevékenység keretében történik" rendelkezésébe? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Bolcsik Anita

Társaságiadó-bevallás Kérdés

Milyen esetben kell a tagi kölcsön növekedése miatt az adóalapot növelni?

Eredménytartalék rendezése Kérdés

Egyik ügyfelem évek óta veszteséggel működteti a kft.-t. Nagyobb büntetést is fizet a NAV-nak havonta. A jegyzett tőkéje 3 millió forint, de az eredménytartaléka már -11 millió forintot mutat. A cégnek indulása óta összegyűlt 15 millió forint tagi kölcsöne. Kérdésem az, hogy ha a cég lemond a tagi kölcsönről eredménytartaléka rendezése érdekében, követ-e el valamilyen vétséget? Kell-e ezután valamit fizetnie bármelyiküknek? Sajnos más megoldást nem látok a cég megmentése érdekében.

Fióktelepnek kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Romániai cég magyarországi fióktelepe két éve veszteséges. 2014-ben a külföldi vállalkozás 100 ezer forint kölcsönt nyújtott a működés finanszírozására, 2015-ben újabb 50 ezer forint kölcsön nyújtására került sor. Kamat nincs kikötve a szerződésben. Kérdéseink: 1. A külföldi vállalkozás által a működéshez nyújtott kölcsön a magyarországi fióktelep részére tagi kölcsönnek minősül-e? 2. A kölcsön 2015. évi növekményének 50 százalékával (25 ezer forint) kell-e növelni a társasági adóalapot 2015-ben? 3. Mivel a kölcsönt a külföldi vállalkozás a magyarországi fióktelepnek kamatmentesen nyújtotta, így a fióktelepnek kell-e valamilyen társaságiadóalap-növelő tételként ezt figyelembe vennie (mivel kapcsolt vállalkozásról van szó)? Válaszukat előre is köszönöm.

Tőkeemelés tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni tagi kölcsönből történő törzstőkeemeléssel kapcsolatban. A végzésen a változás (törlés) időpontja 2015. 12. 21., a törlés kelte 2016. 01. 07., a változás időpontja 2015. 12. 21., a bejegyzés kelte 2016. 01. 07. Nem tudjuk eldönteni, melyik időpontra lehet könyvelni a 2000 e forint tagi kölcsön apportálását. Tudom, hogy rengeteg kérdés érkezik Önökhöz, de az évzáráshoz lenne szükségünk erre a válaszra. Segítségüket megköszönve. Üdv. Zsuzsa

Eredménytartalék rendezése Kérdés

Egyik ügyfelem évek óta veszteséggel működteti a kft.-t. Egy nagyobb büntetést is fizet a NAV-nak havonként. A jegyzett tőkéje 3 millió forint, de az eredménytartaléka már -11 millió forintot mutat. A cégnek indulása óta összegyűlt 15 millió forint tagi kölcsöne. Kérdésem az, hogy a cég, ha lemond a tagi kölcsönről az eredménytartalékának rendezése érdekében, követ-e el valamilyen vétséget? Kell-e ezután valamit fizetnie bármelyiküknek? Sajnos más megoldást nem látok a cég megmentése érdekében!

Jegyzett-tőke-emelés tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Kérdésem a tagi kölcsönből történő saját tőke rendezéséhez kapcsolódik, melynek jogszabályi háttere adott, ismert előttem. A számviteli elszámolásokkal kapcsolatos előírások is többségében egyértelműek. Az ázsiós tőkeemelés a jogszabályi előírások mentén meg is történt, a cégbíróságon bejegyzésre is került az alábbi dátumok szerint: – taggyűlési jegyzőkönyv (tartalmazza a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás rendelkezésre bocsátását a jegyzőkönyv keltével azonos időponttal) és megalapozó dokumentumok, valamint a társasági szerződés módosítása: 2015. december – cégbírósághoz való benyújtás: 2015. december – cégbírósági bejegyzés: 2016. január A társaságnál a jegyzett tőke változását a számviteli törvény előírásai szerint a cégjegyzékbe történő bejegyzés napjával 2016. január hónapban rögzítettük a számviteli nyilvántartásainkban. Kérdés: a vállalkozás könyveiben már 2015-ben, vagy csak 2016-ban kell szerepeltetni a tagikölcsön-követelés átengedését a társaság részére, vagyis azt, hogy a társaságnak az apport miatt önmagával szemben lesz követelése, valamint a tagi kölcsön miatt a tulajdonossal szembeni kötelezettség önmagával szembeni kötelezettségé válik? (T 35, vagy 36 Nem pénzbeli hozzájárulásként átvett követelések – K 47 Alapítókkal szembeni rövid lejáratú kötelezettségek, az apportált tagi kölcsön összegével egyező összegben)

Tagikölcsön-szerződés aláírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője likviditási problémák miatt tagi kölcsön befizetésére kényszerül. A szerződést aláírhatja úgy is, mint hitelező magánszemély és, mint adós a kft. részéről? A tagi kölcsön befizetéséről kell a tagoknak határozatot hozniuk? Köszönöm előre is a segítségét!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kettős adóztatás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakszervezetek beolvadása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink