hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tagi kölcsön visszafizetése: így lehet forint helyett valutában elszámolni

  • adozona.hu

Egy kft. tagja forintban tagi kölcsönt nyújtott társaságának, melyet később a valutapénztárból, euróban fizettek neki vissza. Mi a helyes bizonylatolás módja? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

Ha a tagi kölcsönről szóló szerződésben eredetileg annak forintban való visszafizetésében egyeztek meg a felek, akkor szükség van arra, hogy a szerződést kiegészítsék a kölcsön valutában való visszafizetéséről szóló megállapodással.

Fontos, hogy a forintban fennálló kötelezettségeket ebben a pénznemben is kell – fő szabály szerint – visszafizetni, de természetesen adódhatnak olyan helyzetek is, amikor ettől eltérően akar/kényszerül eljárni a társaság. (Persze ezt csak ritkán „követheti el” a cég, mivel a pénzváltás engedélyhez kötött tevékenység.) 

A fentebb említett kiegészítésben ezért a valutában történő kifizetés okára – az érintett tag kifejezett kérésére, a forintban rendelkezésre álló pénzeszközök nem nyújtanak a kölcsön visszafizetésére elégséges fedezetet, de a visszafizetés valamilyen okból sürgőssé vált stb. – is ki kell térni.

Az ügylet, és annak bizonylatolása kapcsán az alábbiakat kell szem előtt tartani.

A forintban vezetett könyvelés esetén csak forintban lehet a taggal szemben fennálló kötelezettséget elszámolni, és a forintban megállapított tagi kölcsön valutában történő kifizetésekor az érintett tag nem szerezhet – egy esetleges kedvezőbb átváltási árfolyam elérésével – jogtalan vagyoni előnyt.

A visszafizetéskor abból kell kiindulni, hogy a tag a forintban meghatározott, részére visszafizetendő kölcsönből a szabadpiacon (valutaváltó helyen, bankban) mennyi valutát tudna vásárolni a visszafizetés időpontjában. A lehetséges, jogszerű szabadpiaci árfolyamok közül is azt indokolt választani, amelyet a tag egy esetleges, általa kezdeményezett tranzakcióban ténylegesen választana.

Fontosak például a biztonsági szempontok is, hiszen a tulajdonosok által, a vállalkozás pénzügyi nehézségeinek áthidalására adott kölcsönök rendszerint több százezer, de inkább több milliós forintösszeget jelentenek. Ezért egy metróaluljáróban működő pénzváltót valószínűleg nem választana az érintett, annak legális működése esetén sem, még akkor sem, ha ez a pénzváltó a kereskedelmi bankok által kínált árfolyamnál lényegesen kedvezőbb kondíciókat ígérne adott esetben. Célszerűen a kérdező vállalkozás (esetleg az érintett tag) magyarországi számlavezető bankjának a magánszemélyek számára elérhető valuta-eladási árfolyamával számolnak.

A kifizetést követően, a kifizetett valuta mennyiségének meghatározása során (fentiek szerint) figyelembe vett eladási árfolyam és a valutapénztár könyv szerinti árfolyama közötti eltérést a számviteli törvény (Szt.)  előírásai szerint, a különbözet irányának megfelelően árfolyam-különbözetként kell elszámolni a pénzügyi műveletek eredménye javára/terhére.

A valutapénztár működési és elszámoltatási rendjét a vállalkozás – a forintpénztár működési elveinek figyelembevételével - maga alakítja ki, ideértve a kifizetések utalványozásával, bizonylatolásával összefüggő kérdéseket is.

Jelen esetben a kifizetést kiadási pénztárbizonylat dokumentálja, annak mellékletei – a cég idevágó szabályzatában előírtak figyelembevétele mellett – a forintra történő átváltáshoz kapcsolódó számítások és a tagikölcsön-szerződés fentebb már említett kiegészítésének egy (másolatbeli) példánya.

A kérdés erre nem terjedt ki, de: tagi kölcsön visszafizetésekor a magánszemélynek bevétele nem keletkezik a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 7. § (1) bekezdés c) pontja alapján, feltéve természetesen, hogy a visszafizetés időpontjában a visszafizetett összeg és nyújtott kölcsön összege megegyezik.

Amennyiben a kifizetés kamatot is tartalmaz, a kamat (azaz a nyújtott kölcsön összegét meghaladó rész) az egyéb jövedelmekre (szja-törvény 28. §) vonatkozó szabályok szerint esik adózás alá. Függetlenül attól, hogy rendeltetése szerint ez esetben is kamatról van szó, a jövedelem mégsem minősül az adótörvény értelmezésében (65. §) is ennek.

Abban az esetben, ha a magánszemély a későbbiekben a valutában kapott összeget forintra árváltja, az így keletkező árfolyamnyereség adómentes az szja-törvény 1. számú melléklet 7.4. pontja alapján.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink