1297 találat a(z) táppénz cimkére

Munkáltatói önyp-hozzájárulás táppénzalap-e? II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát (05.08), melyben az áll, hogy a munkáltatói ÖNYP hozzájárulás nem képezi a táppénz alapját, mivel a 3%-os ebizt. nem kell vonni. A Tbj. 4 § k) pontja alapján 18,5% egyéni járulékot kell belőle vonni. Ennek megfelelően vonjuk az egyéni járulékot, és e szerint beszámít-e táppénz alapjába, mint "nem önálló tevékenységből származó jövedelem?.

Tartós betegállomány után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakásfenntartó szövetkezet fizikai alkalmazottja tartós betegállományban volt 12 hónapon keresztül. Az egy év betegállomány letelte után további táppénzt részére az egészségbiztosító nem folyósít. Az utolsó orvosi táppénzre jogosító igazoláson keresőképes megjelölés szerepel. Egészségi állapota miatt munkavégzésre nem képes, erről orvosi igazolást is eljuttatott. Ennek pontos szövege: "Igazolom, hogy fent nevezett betegünknek táppénzes joga lejárt, 2019.04.30-án, ettől függetlenül nem munkaképes, leszázalékolás folyamatban." Mi a teendője ebben az esetben a munkáltatónak? Kiadhatja a felhalmozódott szabadságot? Ha nem teheti meg, akkor milyen státuszban kell a munkavállalót nyilvántartani, illetve a 1908 bevalláson jelenteni? Válaszát előre is köszönöm: Bánkutiné Piros

Üzemi baleset Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő balesettel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. A munkavállaló 2019.04.01-től áll munkaviszonyban a munkáltatónál, harmadik ország állampolgára (pakisztáni). 2019. április 23-án a munkavégzés után az öltözőből szálláshelyére indult, a telephely udvarán megbotlott és megsérült. Úti balesetnek vagy üzemi balesetnek ismerhető el az eset, jogosult baleseti táppénzre a munkavállaló – független a biztosítási időtől – a keresőképtelenség teljes időtartamára, legfeljebb 1 évig? Megtisztelő válaszukat ezúton is nagyon köszönöm!

Nyugdíj táppénz után Kérdés

T. Szakértő! 1957. január 3-ai születésű férfi nyugdíjba menne, 2 év kedvezménye van. 2019. márciustól táppénzes állományba került, folyamatosan, nem lehet tudni meddig tart. Beleszámít-e a szolgálati időbe a táppénzes időszak, nyugdíjba mehet-e 2020. január 3-a után? Válaszukat köszönöm: Üdv: Kálmánné

Csed megállapítása: a Kúria szerint alkotmányellenes a szabály Cikk

Alkotmányosan indokolatlan különbségtételt tesz a csecsemőgondozási díjra (csed) jogosult anyák között, hogy az 1997. évi LXXXIII. törvény az egészségbiztosítás valamennyi pénzbeli ellátása, sőt még a baleseti táppénz összegének megállapítása esetén is az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyból származó személyijövedelemadó-előleg megállapításához bevallott jövedelmet kell figyelembe venni – állapította meg a Kúria április 11-én kelt döntésében, és kezdeményezte az Alkotmánybíróság eljárását. Cikkünkben áttekintjük, milyen problémákat vetett fel a Kúria.

Korkedvezményes nyugdíj mellett munkaviszonyban dolgozónak jár-e táppénz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, ha egy korkedvezményes nyugdíjas (53 éves, rendőr volt), nyugdíj mellett munkaviszonyban dolgozik egy cégnél (úgy hogy nem lépi túl az éves maximum jövedelmet, jár-e neki táppénz, ha betegállományba veszi az orvos? Tudomásom szerint a korkedvezményes nyugdíj nem öregségi nyugdíj, így vonni kell belőle a 17% járulékot, így táppénzre is jogosult. De nem találtam választ a kérdésemre. Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Megbízási jogviszonyban betegszabadság vagy táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízási jogviszonyban álló, rendszeres, 123 ezer forint havi jövedelemmel rendelkező személy ideiglenesen munkaképtelen lett, de a megbízó nem hajlandó neki fizetni semmit a kieső időre. Ebben az esetben a megbízottnak jár-e betegszabadság vagy táppénz? Üdvözlettel: Szabó Attila

Betegszabadság, táppénz: a keresőképtelenség jelentősége Cikk

Mind a betegszabadság, mind a táppénz előfeltétele, hogy a dolgozó keresőképtelen legyen. A keresőképtelenség fennállását minden jogviszonyban külön-külön kell megállapítani.

Munkáltatói felmondás lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves segítségét. Személyszállítással (közúti) foglalkozó cégünk gépkocsivezetőket foglalkoztat. Egyik munkavállalónk tavaly sajnálatos baleset miatt táppénzre került. Idén lejárt a táppénzjogosultsága, pénzbeli ellátást már nem fog kapni. Az eredeti munkakörbe nem tudjuk visszavenni, mivel a baleset miatt a hivatásos vezetői engedélyét bevonták. Felajánlottunk neki egy más jellegű (gépkocsi-karbantartó) munkakört (szóban), de azt visszautasította, egyéb munkakörben nem tudjuk elhelyezni, mivel minden pozíció betöltött. A közös megegyezéses megszüntetés sem jöhet szóba a munkavállaló részéről. Milyen lehetősége van a munkáltatónak, hogy megszüntesse a munkaviszonyt? Kell-e írásban is rögzíteni, hogy a munkáltató felajánlotta a munkakört? Hogyan, mire hivatkozva indokolja meg a felmondást, hogy abból később ne lehessen jogellenesség? Válaszát előre is köszönöm.

Katafizetés alóli mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a katatörvény 8. §-ának (9) bekezdését hogyan kell értelmezni. Ha adott paragrafus a) pontja alapján (például 30 napon túli táppénz miatt) mentesül a katafizetés alól, a vállalkozásnak lehet-e bevétele azzal, hogy egyszerűsített foglalkoztatással más végzi a tevékenységet, nem a katás vállalkozó végez munkát személyesen (mert folyamatos szerződést telejesítenie kell)?

Átlagos statisztikai létszám meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Konkrét kérdésem: egy kft.-ben "A" munkaviszonyos állományban van 2018.01.01-től, 2018.02.23-tól táppénzen 2018.10.07-ig, majd 10.08-tól cseden 12.31-ig. Ugyanez a dolgozó ugyanitt megbízási díjjal 02.01-től 04.15-ig. "B" dolgozó 2018.02.01-től 04.15-ig állományban. "C" dolgozó 2018.06.19-től 12.31-ig foglalkoztatva. Mennyi az átlagos statisztikai létszám? Mindenki 40 órás. Megbízásos jogviszony után is járulékfizetés történt. Köszönettel.

Táppénzjog lejártának lezárása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Táppénzjogosultság lejártával kapcsolatos információt szeretnék kérni. Munkavállalónk táppénzjogosultsága 2019.03.03. nappal megszűnt. A kezelőorvost (háziorvost) a 240. napnál értesítettük a lejáratról. Ezt követően a munkavállaló kórházba került pszichiátriai kezelés okán, ahol jelenleg is tartózkodik. A lejárat dátumáról a kórházi kezelőorvosát is írásban értesítettük. (A kezelőorvos személyének tényét csak a munkavállalótól tudjuk, telefonon kezelési időpontban beszéltünk a doktorral.) Az igazolást minden alkalommal a kezelőorvostól eltérő (4 különböző) orvos adja ki, így nem kaptunk a munkavállaló részére olyan igazolást, amin megtörtént volna a jogosultság lezárása [102/1995. kormányrendelet a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről 13. § (1) bekezdés]. A kormányrendeletben foglaltak alkalmazása hogyan kivitelezhető egy kórházi igazolás esetében? Erre vonatkozó melléklet nem szerepel a paragrafusban. Valamint mi a helyes eljárási rend abban az esetben, ha orvosváltás/kezelésváltás történik? Mindegyik orvos felé meg kell küldenünk a lejáratról szóló értesítést? Köszönöm.

Iparűzési adó táppénz alatt Kérdés

Főállású katás egyéni vállalkozó 2018. évben két hónapot táppénzen volt. Ezt a NAV-nál be is jelentette, így katát nem is kellett fizetnie erre az időszakra. Iparűzési adóban az egyszerűsített módszert választotta, vagyis évi 50 ezer forint iparűzési adót fizet (2,5 millió forint az adóalapja). Úgy gondoltuk, hogy a táppénz időszakára időarányosan iparűzési adót sem kell fizetni, így január 15-éig beadtunk egy iparűzésiadó-bevallást. Ezt a bevallást az önkormányzat fel sem dolgozta (nem is értesítettek stb.). Majd azt a választ kaptuk, hogy a táppénz időszakára változásbejelentőn be kellett volna jelenteni, hogy szünetelt a vállalkozás, mert csak az alapján tudják törölni a táppénz időszakára az adót. Ez valóban így van Önök szerint is, mert ebben az esetben véleményem szerint nem szünetelésről van szó, és akkor bevallást sem kell ezek szerint benyújtani, mert a változásbejelentő alapján fogják az adót törölni? A lényeg, hogy már semmit nem tudnak tenni, mert a változásbejelentőt 15 napon belül nem küldtük be a szünetelésről. Kérném szíves véleményüket, hogy mi a szabályos eljárás táppénz esetén az iparűzési adó vonatkozásában. Előre is köszönöm.

Próbaidő alatti felmondás táppénz idején Kérdés

Táppénz alatt levélben tudják közölni a próbaidős felmondásom? Ha a próbaidőm végén járok már, fekvőbeteg vagyok, nincs meghatalmazottam a leveleim átvételére, és esetleg kapok ajánlott levélben felmondást, de azt nem tudom átvenni, közben a próbaidőm lejár, érvényes-e a felmondásban szereplő dátum, vagy a kézbesítési vélelmet kell-e figyelembe venni, ami már a próbaidő lejárta utáni időszakra esne?

Felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy táppénzes állományban lévő munkavállalónak felmondhat-e a munkáltató, megfelelő indokolással Válaszukat előre is köszönöm.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

CE kategóriás jogosítvány

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Cégautóadó n1 kategória

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Iskolarendszerű képzés tandíjának adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább