1297 találat a(z) táppénz cimkére
Külföldön biztosított egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Ausztriában biztosított alkalmazottként, heti 39 órás munkaviszonnyal rendelkezik. Jelenleg beteg, amire vonatkozóan kintről kap járandóságot (táppénzt). Betegsége huzamosnak ígérkezik, műtét vár rá. Itthon egyéni vállalkozást szeretne indítani katásként. Az alábbi kérdések merültek fel: 1. Minősülhet-e nem főállású vállalkozónak? 2. Válthat-e vállalkozói igazolványt a táppénz ideje alatt? (Várható nyári munkáira már most meg kellene kötni a szerződéseket.) 3. Ha igen, mentesülhet-e a kata fizetése alól azokra a hónapokra, míg igazoltan beteg? Válaszukat köszönöm. Némethné Takács Krisztina
Keresőképtelenség számolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tavalyi évben összesem 45 nap keresőképtelenségi állományban voltam. Kérdésem az lenne, hogy milyen jövedelem figyelembe vételével (az előző havi vagy évi átlagkereset alapján) kell kiszámolni a táppénzt, illetve milyen együttes szabályok figyelembevételével? Köszönettel.
Felmondás átadása és keresőképtelenség kezdete azonos napon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak hétfőn megkíséreltük átadni a felmondást, amire közölte, hogy rosszul érzi magát és elhagyta a helyszínt. Felvettük a jegyzőkönyvet, amit hárman aláírtunk (a munkavállaló már nem volt ott). Délután felhívott minket, hogy az orvos keresőképtelennek nyilvánította hétfőtől. Bár időben hamarabb kíséreltük meg átadni a felmondást, mint ahogy elment orvoshoz, kérdésünk az, hogy elkezd-e telni a 30 nap, vagy ahhoz akár 1 napra is, de keresőképessé kell válnia? A táppénzes papíron a hétfői nap fog szerepelni, mely nap azonos lesz a felmondás és a jegyzőkönyv napjával. Érvelhetünk azzal, hogy a felmondás és a jegyzőkönyv hamarabb lett megírva, és előbbit pedig legalább pár órával előbb próbáltuk meg átadni, mint ahogy keresőképtelenné vált? Köszönöm.
Táppénz, csed, gyed (passzív jogon)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 2018. 05. 01-től dolgozik nálunk. Munkaviszonya 2019. 01. 31-én megszűnik. Előtte 2018. 01. 01-től gyesen volt (jelenleg is), 2016. 06. 14 - 2017. 12. 24-ig passzív gyeden, 2016. 06. 09 - 2016. 06. 13-ig munkanélküli ellátásban, 2015. 12. 25 - 2016. 06. 08-ig passzív cseden, 2015. 11. 30 - 2015. 12. 24-ig munkanélküli ellátásban részesült. Kérdéseim: 2018. 12. 10-től táppénzt igényelt, hány százalékos táppénzre jogosult? Várhatóan 02.10-től szülni fog. Csedet a szülést megelőző 28 nappal igényelne. Jogosult-e rá? Gyedre jogosult lesz-e? Válaszát előre is köszönöm!
Végkielégítés
Kérdés
Kft.-ben 2002. 10. 01-jétől határozatlan munkaviszonyban dolgozik egy alkalmazott, aki 2018. 04. 16-ától táppénzben van és 81 százalékos rokkantságot állapítottak meg nála. A 2016-2018-évben 454 nap táppénzes napja van. Kérdésem, hogy a módosított munka törvénykönyve szerint mennyi végkielégítés és felmondási idő jár a dolgozónak, mivel a munkaviszonyát (lakatos) nem tudja ellátni. A 81 százalékos rokkantság mellett egyáltalán milyen munkát láthat el, mert az eredeti munkáját nem képes ellátni, és a cég más munkában nem tudja alkalmazni. Válaszát előre is köszönöm.
Szabadság alatti kórházi ellátás
Kérdés
Szabadság alatt, előre nem tervezett, műtét miatti kórházi ellátás esetén (a kórházi ellátás hosszabb idejű, mint a szabaság engedélyezett időtartama), lehetőség vane-e arra – amennyinben az érintett szeretné –, hogy a szabadságát a munkáltató kiadja, és csak az efeletti időszakot számolják el táppénzként? Amennyiben igen, milyen módon kérheti a táppénzes állományról szóló igazolást kiadó háziorvosától?
Beteg a nyugdíjas munkavállaló, hogyan igazolja a keresőképtelenséget?
Kérdés
A Beteg a munkavállaló: így kell igazolni, nekik jár táppénz cikk nagyon részletes a táppénzjogosultság tekintetében. Sajnos nem tért ki arra, hogy 2019. január 1-jétől alkalmazásban álló öregségi nyugdíjban részesülő munkavállalónak milyen igazolást kell benyújtania a keresőképtelenségről a munkáltatójának. Betegség esetén a nyugdíjas igazolt nem fizetett távolléten van, amennyiben igazolja, hogy beteg volt. Válaszukat várom, üdvözlettel: Havasné
Beteg a munkavállaló: így kell igazolni, nekik jár táppénz
Cikk
Többször lehet hallani olyan esetekről, amikor a beteg nem kap keresőképtelenségi igazolást az orvosától, mert táppénzre már nem jogosult, holott továbbra sem tudja ellátni a munkáját ellátni. Cikkünkben részletezzük, mikor és hogyan kell a keresőképtelenséget igazolni – kitérve az idén hatályba lépett új szabályra is –, továbbá bemutatjuk, miként alakul a biztosítási jogviszony a keresőképtelenség alatt.
Táppénz megbízásos jogviszony mellett
Kérdés
Tisztel Szakértő! Munkáltató gyógytornász hölgyet 2016. 01. 01-től együttműködési megállapodás egészségügyi szolgáltatásban történő közreműködésre elnevezésű szerződéssel foglalkoztatja. A szerződés megbízási jogviszonyt tartalmaz. A megbízott adószámos magányszemély 67-tel kezdődő adószámmal rendelkezik. Elvégzett munkájáról havonta számlát állított ki. 2016. január 1-jétől 2018. november 30-iág minden hónapban biztosítottnak minősülő jogviszonyban dolgozott. 2018. 12. 03-tól veszélyeztetett terhes. Táppénzigénylőjét a fenti megbízó megjelölésével küldtem be az OEP részére. Kérdésem: ahhoz, hogy a táppénzt és a későbbiekben gyermek után igénybe vehető járandóságokat megkapja, a jelenlegi szerződéses jogviszonyát fenn kell-e tartani? A táppénzigényt a megbízó megjelölésével kellett-e beküldenem az OEP részére? Kolléganője szintén a fenti szerződéstípussal dolgozik. Ha ő megbetegszik, vagy kiskorú gyermeke után gyermekápolási táppénzt szeretni igénybe venni, munkáltatóként a megbízóját jelölhetem-e meg? Jogosult-e táppénzre? A megbízó havi 08-as bevallásain megbízásos biztosítási jogviszonyosként jelentem mind a két dolgozót. Köszönettel: Kecskemétiné HK
Cafeteria – Letiltás, távolléti díj és táppénzalap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy a bérként adózó cafeteriaelemek alapját képezik-e a letiltásoknak, a távolléti díj számításának, illetve a táppénzalapnak? Segítségüket előre is köszönöm!
Orvosi igazolás elszámolása
Kérdés
Egynapos kórházi ambuláns kezelés miatt orvosi igazolást kaptam. Bérszámfejtés szempontjából ez táppénzes napnak számítt-e?
Beteg, keresőképtelen? Kalkulálja velünk táppénzét
Cikk
Az Adózóna táppénz kalkulátorával kiszámolhatja, hogy egészségbiztosításijárulék-köteles jövedelme alapján milyen összegű pénzbeli ellátás illeti meg, ha keresőképtelensége esetén otthonában, illetve kórházban gyógyul.
Minimálbér, garantált bérminimum – így nőnek a közterhek 2019-ben
Cikk
A minimálbér, illetve a garantált bérminimum 2019. évi növekedése kapcsán összefoglaltuk, hogy 2018-hoz képest hogyan változnak a közterhek munkaviszonyban, illetve egyéni és társas vállalkozásban. Ismertetjük azt is, mennyi lesz a táppénz és a gyermekgondozási díj felső határa.
Katás vállalkozás mellett táppénzigénylés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni abban, hogy van egy katás egyéni vállalkozóm, aki a vállalkozása mellett 6 órás munkaviszonyban dolgozik és pluszban veszélyeztetett terhes. A hölgy a munkaviszonyával kapcsolatban jogosult táppénzre menni? Ha táppénzre mehet, de a vállalkozása folytat tevékenységet, mert nem ő, hanem egy alkalmazott dolgozik, akkor az 50 000 Ft tételes adót ugyanúgy meg kell fizetni, jól gondolom? Köszönöm a válaszokat. Üdvözlettel: Slága Andrea Zsuzsanna
Betegszabadság – folyamatos táppénz
Kérdés
Munkavállaló decemberben kimeríti a 15 munkanap betegszabadságot, kb. várhatóan februárig folyamatosan betegállományban lesz. Újrakezdődik-e a 15 munkanap betegszabadság folyamatos, előző évben kezdődött táppénz esetén?