1242 találat a(z) táppénz cimkére

Táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Konkrét esetben szeretném a segítségét kérni. Fiatal munkavállaló augusztus közepén fog szülni. Korábban nem volt semmilyen biztosítási jogviszonya, jelenleg határozott idejű munkaviszonya van, 2017.10.16. és 2018. 04. 15. között. 2018.01.03-tól táppénzen van. A határozott idejű munkaviszony megszűnésével a táppénzjogosultsága is megszűnik. Kérdésem az, hogy ha a határozott idejű munkaviszony megszűnése utáni napon új munkaviszonyt létesít, akkor jogosult lesz-e táppénzre? Esetleg jogosult lesz-e csedre? Köszönöm.

Táppénz idejére jár szabadság? Cikk

Egy 62 éves dolgozó 2017.08.27-től jelenleg is táppénzen van. Most, március 31-ével megszűnik a munkaviszonya, nyugdíjazás miatt. Jár-e neki a táppénzes időszakra szabadság, vagyis meg kell-e váltani a hét hónapra (augusztustól márciusig) eső szabadságát? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Kisadózó táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki 30 napot meghaladóan volt táppénzen. Két alkalmazottat foglalkoztat. Az építőipari tevékenység az egyéni vállalkozó táppénzes időszaka alatt is folytatódott. A két alkalmazott foglalkoztatása és tényleges munkavégzése tekinthető-e olyan körülménynek, amely megalapozza, hogy a vállalkozó kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végzett? A tételes adófizetés alóli mentesülés helyett választhatja-e azt, hogy megfizeti a tételes adót a táppénz időszaka alatti is? Amennyiben igen, és a tételes adófizetési kötelezettség alóli mentesülés tényét bejelenti a NAV-hoz a T101E nyomtatványon, utólag kérhető-e annak törlése? Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel: Bederna Izabella

Keresőképtelenség és visszakövetelt díj munkáltató által Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak felmondtunk. Kifizettük a 3 havi végkielégítést és a teljes munkabérét (munkaviszony végéig) a felmondási idő második felére felmentettük a munkavégzés alól. A felmentési időn (vagyis a felmondási idő második felén) belül kórházban töltött 2 hetet, táppénzt kapott, már jobban van. Azt szeretnénk megtudni, hogy az az összeg, amit erre a 2 hétre is megkapott bérként (és mint kiderült, táppénzt is ezen felül), vagy valamilyen különbözet megilleti a munkáltatót? Vagy az Mt. 70. §-a a visszakövetelést kizárja? Vagy a táppénzt, illetve a munkáltatóra eső részt lehet visszakövetelni? Nyilván csak azt követelnénk vissza, amire van alap. Sajnos kicsit belekavarodtunk. A másik kérdésünk, hogy ha már nem áll fenn a munkaviszony, fizetési felszólítással lehet élni, vagy csak fizetési meghagyással? Ő az elmondása alapján nem fogja visszafizetni. Segítségét köszönjük.

Munkaviszony-megszüntetés táppénz alatt? Cikk

Megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség visszamenőleges igazolásával elodázható-e a munkaviszony megszüntetése? Mi történik, ha a munkaadó átadja a felmondást, a dolgozó pedig egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? Ekkor valóban csak a keresőképtelenséget követően kezdődik a felmondási idő? Írásunkból megtudhatja.

Rehabilitációs ellátásban részesülő katás vállalkozó: kaphat-e táppénzt? Cikk

Kaphat-e táppénzt a rehabilitációs ellátásban részesülő katás vállalkozó? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

Rehabilitációs járadékban részesülő katás egyéni vállalkozó kaphat-e táppénzt? Kérdés

Kaphat-e táppénzt nem főállású katás egyéni vállalkozó? Kérdés

Felmondás próbaidő és táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég tagja, aki a képviselő is, 36 órás főállásban elhelyezkedett. Az átjelentés a cégében megtörtént, félállásban maradt, tagi jogviszonyban. Megbízási jogviszonyban végzi a képviseletet, de mivel munka jelenleg egyáltalán nincs, jövedelmet nem kap. A főállásában 90 napos próbaidejét töltötte, amikor táppénzre ment, amely alatt felmondtak neki. Több kérdésem is lenne: 1., Igaz-e az, hogy a próbaidő alatt a táppénz időtartama nem tolja ki a felmondás dátumát? 2., Mi a felmondás dátuma, ha a felmondást postázták (a kijelentés dátuma az ügyfélkapu és a felmondás alapján február 18.), a felmondást viszont csak március első napjaiban vette kézhez? 3., Igaz-e, hogy nem jogosult tovább táppénzre a főállása után, csak a felmondás napjáig? 4., Jogosult-e egyáltalán táppénzre és ha igen, melyik cég jogán? Magánemberként be tudja adni a folyamatos táppénz igazolásait? 5., A főállásában 3 nap betegszabadságot (február 14-16.) számoltak el. Ehhez postáznia kellett a táppénzes igazolást. Ha jogosult mégis táppénzre, akkor az igazolás nélkül ezt hogyan tudja érvényesíteni? 6., Jogszerű volt-e a főállásában történt felmondás? Köszönettel

Táppénz utólagos érvényesítése katásnál Kérdés

Kedves Szakértő! Katás egyéni vállalkozó nem adta le időben a táppénzes papírjait, emiatt nem közöltük a 101E nyomtatványon, hogy nincs katafizetési kötelezettsége az aktuális hónapban. Így előírták a katafizetési kötelezettséget. Utólag valamilyen módon lehetséges-e ezt érvényesíteni? Köszönöm a választ.

Katás egyéni vállalkozó szünetelése és betegsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 50 000 Ft katát fizetett. Január végén megbetegedett, erről először kórházi, majd házi orvosi keresőképtelenségi igazolást hozott. Szegény nem tudta, hogy így majd katát nem kell fizetnie, ezért február végén beadta az egyéni vállalkozásának szüneteltetését. Igényelhet-e január végétől február végéig táppénzt, illetve, ha március végén bejelenti a szünetelés végét, akkor kezdhet-e táppénzigényléssel? Hosszabb ideig lesz keresőképtelen, műtétre vár. A szünetelés ideje alatt kaphat egészségügyi ellátást, műtétet?

Táppénz 2018. 03. 01 – 2018. 08. 31-éig Kérdés

Tisztelt Adózóna! Sajnos nem sikerült használnom táppénzkalkulátorukat a biztosítási idő kezdetéhez, és a táppénzre való jogosultság kezdetéhez nem enged dátumot írni. Segítsenek kérem kiszámolni a táppénzt! Folyamatos biztosítási idő kezdete: 2013. 10. 07. Nem volt 30 napnál hosszabb kieső napja. Táppénzre való jogosultság kezdete: 2018. 03. 01. Nem részesül fekvőbeteg-ellátásban. Visszamenőlegesen (2017. 11. 30-ától) 180 napi rendszeres és nem rendszeres jövedelme összesen: 2 286 000 Ft. Aktuális jogviszony kezdete: 2013. 10. 07. Szerződés szerinti bére: 305 000 Ft A táppénz összege kellene 2018. 03. 01 – 08. 31-éig. Bruttó-nettó is. Várom segítségüket. Előre is köszönöm: Peterdy Zoltán

Csed, gyed alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kismama 2018 szeptember közepére várja első gyermeke születését. Jelenlegi munkahelyén, ahol 2017. november 13-a óta dolgozott, megszűnik a munkaviszonya 2018. 03. 16-án. A szülést megelőző két évben rendelkezik 365 nap biztosítási idővel. Mennyi lenne a várható csed és gyed, ha a kismama 2018. március 1-jétől heti 20 órás munkaviszonyban áll egy új jogviszonyban havi bruttó 138 ezer forintért, illetve március 17-étől ugyanebben a jogviszonyban heti 40 órában dolgozik havi bruttó 276 ezer forintért? Jól gondoljuk-e, hogy nem befolyásolja sem a csed, sem a gyed alapját, ha a kismama 2018.07.01-jétől táppénzre menne? Köszönettel.

Szabadság megváltása Kérdés

Dolgozónk 2017. június 12. óta táppénzes állományban van. (A 2017. évről még megmaradt 12.nap szabadsága.) 2018. január 1-jétől továbbra is táppénzes állományban van. A betegségből nem épül fel. 2018. április 30-án eléri a rá irányadó nyugdíj korhatárt. Nyugdíjazást ezen időponttól igénybe kívánja venni. A fennmaradó szabadságát a táppénz felfüggesztésével a nyugdíjkorhatárig vagy szabadságmegváltás címén célszerű rendezni. Szabadságmegváltás esetén milyen fizetési kötelezettség terheli a dolgozót és a munkáltatót? Köszönöm megtisztelő válaszát.

Táppénzalap kiszámítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Van egy főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint havi katával), aki január 31-éig fizette a kata adót. Február 1-jétől munkaviszonyba állt, és szünetelteti a vállalkozást. Lombikprogramban vesz részt, és ha sikerül, akkor szeretne táppénzre menni. Neki mi lesz a táppénz alapja, a katás időszak jövedelme vagy a munkaszerződés szerinti bruttó bér?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink