1296 találat a(z) táppénz cimkére
Kijárási korlátozás alatt táppénz
Kérdés
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna. Olvasva a cikkét (https://adozona.hu/koronavirus_jarvany/Kinek_mikor_jar_tappenz_karanten_idejen_64221D), az lenne a kérdésem, hogy a mától bevezetett kijárási korlátozás után nem lehet-e igénybevenni a munkavállalóknak a táppénzt, hiszen a vállalkozás (jelen esetben optika) nem tartozik azon körbe, melynek engedélye lenne működni 15 óra után? Tehát ha az emberek/vevők csak munkába mehetnek, mely 15 óráig tart, és utána máshova nem mehetnek, így nem mehetnek el mást vásárolni, csak a kivételek között felsorolt boltokba (jelen esetben az optika nem tartozik a kivételek közé). Tehát keresőképtelenség miatt nem lehet a munkavállalókat kiíratni a háziorvossal 7-es (vagy bármely más) kóddal? Előre is köszönöm a válaszát: FB
Karantén: kinek, mikor jár táppénz?
Cikk
Egészségügyi veszélyhelyzetben gyakran felmerülő kérdések – egyebek mellett –, hogy kaphat-e táppénzt a karanténban lévő, egyébként még igazoltan nem beteg személy, hogyan nyújtható be a keresőképtelenségi igazolás személyes kapcsolattartás hiányában, és miként forduljanak a háziorvoshoz a betegek légúti fertőzési tünetek esetén.
Ilyen következményekkel jár a fellebbezés megszűnése a társadalombiztosítási ügyekben
Cikk
2020. március 1-jével számos hatósági ügyben – beleértve a nyugdíj, és egészségbiztosítási hatósági ügyeket is – megszűnt a hatósági határozatok elleni fellebbezés, azaz megszűnt a közigazgatáson belüli jogorvoslati jog, erre tekintettel 2020. március 1-jétől a jogorvoslatra csak közigazgatási perben kerülhet sor. Mit is jelent ez a gyakorlatban? Az alábbi cikkben erre kérdésre vonatkozóan keressük a választ.
Táppénz szünetelés alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2020. február 27-én kórházba került, március 1-jétől vállalkozói tevékenységét sajnos betegségére való tekintettel szüneteltetnie kellett. Egészségügyi szolgáltatási járulék bejelentési kötelezettségének eleget tett. Kérdésem az lenne, hogy táppénzre jogosult-e, valamint a kórházi ellátása így rendezett-e?Köszönettel: Fazekasné
Két munkaviszony, dupla táppénz?
Cikk
A munkavállaló munkaviszonya idén január 31-én megszűnt, majd február 1-jén két munkáltatónál munkaviszonyt létesített, majd beteg lett, és táppénzen van. Jár-e táppénz mind a két munkahelyéről, ha erről orvosi igazolása van? Kell-e az orvost tájékoztatni, hogy két munkahelyen is biztosított, az orvosnak valóban két igazolást kell kiállítania (a munkaviszonyokra tekintettel)? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Munkajogász: nem jár, de adható díjazás a karantén idejére
Cikk
Az egészségügyi karantén idejére alapesetben a munkavállalót nem illeti meg díjazás, mert ez nem minősül fizetett távollétnek – mondta Viszló László munkajogász az MTI megkeresésére csütörtökön.
Meddig jár a táppénz?
Kérdés
A munkavállalónak 1998. 12. 01-jétől fennálló folyamatos biztosítási jogviszonya van. 2019. 12. 01-jétől kötött új munkaszerződést, ebben a jogviszonyában folyamatos táppénzes állományban van. 2020 02. 01-jén második munkahellyel kötött munkaszerződést. Sajnos 2020. 02. 03-ától ebben a munkakörben is – betegség miatt – az orvos betegállományba vette. Azt tudjuk, hogy jár neki a 14 nap betegszabadság, de ennek lejárta után táppénz is megilleti? A táppénz mértéke a szerződésben meghatározott bérének %-a, de ez meddig jár? A kincstártól kapott válasz szerint ebben a jogviszonyban nem jár táppénz. Tisztelettel várom válaszát.
Gyed-táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem a következő ügyben állásfoglalását! A dolgozó 2017. 08.15-én állt munkaviszonyba a társasághoz. 2019. 05. 24-én született meg az első gyermeke, jelenleg a dolgozó gyed-en van. Kizárólag telefonon, szóban jelezte 2020.02.21-én, hogy szeretné a fizetés nélküli szabadsága megszakítását, és ismételt terhessége miatt már táppénzen is van 1 hete, anélkül, hogy egyetlen napot is dolgozott volna. Lehetőségünk így nincs a felgyülemlett szabadság kiadására. Kérdésem, hogy a szóban jelzett fizetési nélküli szabadság megszüntetés jogos-e? Szükséges-e erről bármilyen írásban jelzett nyilatkozat? Köteles-e a munkáltató visszamenőleg figyelembe venni a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének jelzését? Kaphat-e táppénzt abban az esetben, ha nincs írásos dokumentum a fizetés nélküli szabadságának megszüntetéséről, és nem is szünteti meg hivatalosan, és mellette a gyed-et folyamatosan kapja? Segítségüket előre is köszönöm!
Kata keret betegállomány esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Katás bt. beltagja 3 hónap betegállományban volt, mert műtötték. A bt. működött ezen időszak alatt is, hisz van munkaviszonyban bejelentett alkalmazottja, aki után megfizetik a tb-kötelezettséget. Most a katabevallásnál szembesültem azzal, hogy miután a beltag 3 hónapig nem fizette az 50 e forintot saját maga után, sőt táppénzt is kapott, a bevételi keretét 3 millióval csökkentették. Kérdésem, hogy miért lehet ez jogszerű, hisz az alkalmazott dolgozott és utána a járulék- és adókötelezettség is teljesítve lett. Szíves válaszukat köszönöm! Tisztelettel: Béradmin Kft.
Betegszabadság kiadása áthúzódó táppénznél nyugdíjas munkavállalónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy nyugdíjas, munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló, aki decemberben lebetegedett. 2019-ben megkapta a 15 nap betegszabadságot, majd ezután táppénz járna neki, de természetesen nem kapja meg, mivel nyugdíjas. A táppénze áthúzódott 2020-ra is. A kérdésem az, hogy ebben az esetben 2020 januárjában betegszabadság jár-e neki, vagy mivel folyamatos keresőképtelenségről van szó, továbbra is igazolt fizetés nélküli távolléten van, és a betegszabadságot csak a következő keresőképtelenségnél kell fizetnie a munkáltatónak.
Táppénz egy év lejárta után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy van egy munkavállalónk, aki 2019. február óta folyamatosan táppénzen van, többszöri szívműtéten esett át és a munkába nem tud visszaállni azóta sem. A betegsége még mindig fennáll, tehát foglalkoztatni nem tudjuk, sem a jelenlegi, sem egy másik munkakörben. Nemsokára letelik az egy év, az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben munkáltatói részről milyen lehetőségeink vannak? Köszönöm válaszukat előre is!
Dolgozó nem jogosult táppénzre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozó keresőképtelenségével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. A munkavállaló 2019.09.16-tól a cégünk alkalmazottja, 2019.11.07-től veszélyeztetett terhesként keresőképtelen, a háziorvos 2019.12.28-i dátummal adta ki az utolsó táppénzes papírját, mivel a NEAK tájékoztatása alapján 2019.12.28-ig folyósítják neki a táppénz, mert több ellátásra nem jogosult, mivel nem rendelkezik a megfelelő biztosításban töltött idővel. Úgy gondolom, hogy az orvosnak, ha indokolt, akkor attól függetlenül, hogy folyósítható-e részére táppénz a keresőképtelenségről szóló orvosi igazolást ki kell állítani. A kérdésem az lenne, hogy a 08-as bevallásban, hogyan kell szerepeltetni, igazolt nem fizetett távollét, vagy attól függetlenül, hogy nem kap táppénz , táppénzt kell jelölni? A biztosítása attól függetlenül fennáll-e, hogy semmilyen ellátásban nem részesül? Köszönettel: Andrea
Mire lesz jogosult az anyuka?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalója (jogviszonya 2014-ben kezdődött) 2017.01.22-én szülte meg az első gyermekét, aki után csed (2017.01.22-2017.07.08. között), gyed(2017.07.09.-2019.01.22. között) ellátást kapott, jelenleg gyesen van. Újra kismama lett, a második gyermekét 2020.06.14-én várja. "9" kóddal táppénzen lesz a baba születéséig. Táppénzre és csedre jogosult lesz-e? Mi lesz az ellátás alapja? Kedvezményszabály az ő esetében alkalmazható? Köszönöm válaszát.
Táppénz
Kérdés
Több éves folyamatos munkaviszony esetén mennyi a táppénzre vonatkozó jogosultsági idő? Köszönettel. Bné
Jár-e táppénz, ha a munkaadó azonnali hatállyal mond fel köztisztviselő esetében?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésben! A munkaadó – jelen esetben önkormányzat – azonnali hatállyal szüntette meg a táppénz alatt a munkaviszonyt. Az államkincstárban azt a felvilágositást adták, hogy ők csak a felmondás utolsó napjával számfejtik a táppénzt, és tovább nem jár táppénz a munkaválallónak, mert megszűnt a köztisztviselői jogviszonya. Ez létezik? Úgy tudtuk, hogy táppénz ideje alatt felmondhat a munkáltató, de a felmondási idő 1 éves periódust követően kezdődik. Az már más kérdés, hogy azt nem akarja kifizetni. A táppénz 1/3-át a munkaadónak be kell fizetni, úgy tudom, de már ezt sem fizeti ki a kincstárnak, mert azonnali hatállyal felmondott. Ugy gondolom, hogy itt valami nagyon nincsen rendben a jogviszonyt illetően.Táppénzt sem kaphat a munkavállaló, mert táppénz közben megszüntetik munkaviszonyát. Várom megtisztelő válaszát!