1242 találat a(z) táppénz cimkére
Keresőképtelenség és táppénz: új szabályok az orvosi elbírálásra Cikk
Ez év január 1-jétől néhány ponton módosult a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló kormányrendelet.
Csed és gyed biztosított mezőgazdasági őstermelőnél Cikk
Biztosított őstermelő 2017-ben a teljes évben a minimálbér után járulékot fizetett. 2018. január 1-jétől 2019. március 31-éig a bevétel 20 százaléka után fizette meg a járulékokat, majd április 1-jétől ismét a minimálbér után fizet. Várhatóan 2020. április 12-én fog szülni. Jogosult lesz-e csedre és gyedre? Ha igen, mi lesz az alapja az ellátásának? Mi történik, ha a terhesség alatt táppénzre kell mennie? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Biztosított mezőgazdasági őstermelő csed megállapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy biztosított őstermelő 2017.01-2017.12.31. között a minimálbér után teljes járulékot fizetett. 2018.01.01.-2019.03.31-ig a bevétel 20 százaléka után fizette a járulékokat, 2019.04.01-től ismét a minimálbér után fizeti a a tejes járulékot. Várhatóan 2020. április 12-én fog szülni. Kérdésem: jogosult lesz-e csedre és gyedre? Ha igen, mi lesz az ellátás alapja? Mi történik, ha a terhesség alatt táppénzre kell mennie?
Csed igénylése többes jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismama augusztus végén fog szülni. Jelenleg egy kft. alkalmazásában áll, amellyel szemben NAV-vizsgálat van folyamatban. Azt mondták neki, hogy semmilyen, sem táppénz-, sem csed-igénylést nem tudnak neki benyújtani, mert azt a NAV nem engedi. A kismama jelenleg gyeden van az előző gyermekével, e jogviszonya mellett. Lekértük a járulékadatokat, kiderült, hogy nem küldtek be rá tekintettel a 08-as bevallást, csak a T1041-est. Az előző munkáltatója sem küldött be rá tekintettel 08-as bevallásokat, csak 2017 decemberéig, az előző csed tartamáig. Az előző munkáltató 2019.01.31-ével kellett volna, hogy megszüntesse a jogviszonyt, eddig az időpontig kellett volna rá tekintettel 08-as bevallást küldeni, de nem tette meg, a cég kényszertörlés alatt áll. A jelenlegi munkáltató 2019.02.01-től alkalmazza, de nem hajlandó átvenni a táppénzes papírt sem. A kismamának van egy saját cége, ahol ügyvezetőként van bejelentve, heti 36 órás munkaviszony mellett, ráadásul gyeden is van. Lehetséges az, hogy a saját cégén keresztül nyújtsa be a táppénz- és csedigényét? Milyen összegű ellátást kaphat, ha a munkaviszonyában lévő munkabére havi 500 ezer forint, a vállalkozásából nem vesz ki jövedelmet, de egyszerre van papíron két 40 órás munkaviszonya is? Hová, kihez fordulhat a problémájával? Köszönettel várom válaszukat.
Táppénz alatt azonnali felmondást követő egészségügyi biztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előző kérdésemben a kamion sofőrünk verekedése kapcsán érdeklődtem az azonnali felmondás lehetőségéről. Köszönöm gyors válaszát, melyben a körültekintő intézkedésre hívta fel a figyelmem. Ezért szeretném tudni, hogy a felmondás után dolgozónknak lesz-e Németországban és Magyarországon továbbra is egészségbiztosítása? Üdvözlettel: Viktória
Táppénz előzmény Kérdés
Tisztelt Szakértő !Táppénzelőzménynek számít-e a baleseti táppénz? Kell-e csökkenteni a táppénz-jogosultsági napok számát az előzmény számítási időszakban lévő baleseti napok számával?
Rehabkártyás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen kedves segíteni az alábbi kérdés eldöntésében. Rehabilitációs kártyás egyéni vállalkozó betegség esetén kaphat-e táppénzt, és mellette jár-e neki folyamatosan a rehabilitációs ellátás is? Tudjuk, hogy 2019-től "kártya" nélkül is jár a szochokedvezmény, abban nem vagyunk biztosak, hogy táppénz és rokkantsági ellátás is jár-e egyszerre. Válaszukat köszönjük.
Éves szabadság kiadása Kérdés
Kérem válaszukat az alábbiakban: kft. alkalmazottja február óta táppénzen van, veszélyeztetett terhes, ebben a hónapban fog szülni, az éves szabadságát mikor kell kiadni? Még nem vett ki egy napot sem.
Táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy fiatal munkavállalónk, aki 2019. 05. 13.-ától áll alkalmazásban a cégünknél. Ez az első munkahelye. 2019. 05. 20-ától beteg lett, keresőképes 2019. június 20-ától. A kérdés arra vonatkozik, hogy hány nap táppénzt lehet a részére számfejteni? Köszönettel várom válaszát.
Gyes és táppénz egyszerre: így lehetséges Cikk
Gyesen lévő munkavállaló ismét várandós (két hónapos); elmehet-e azonnal táppénzre, és kaphatja-e azt a gyes mellett? – kérdezte olvasónk. Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Katás vállalkozó táppénzen, de az alkalmazott dolgozik Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó hosszas betegállományba kényszerült, de az ügyfélkör megtartása végett időnként egyszerűsített munkavégzéssel alkalmazottakat foglalkoztat. Ezekre az időszakokra be is fizeti a katát, hiszen a vállalkozás bevételt termel. Kérdés, hogy jogosult-e táppénzre azokban a hónapokban is, amikor ő személyében keresőképtelen, de alkalmazottak dolgoztak a vállalkozásában?
Főállású katás egyéni vállalkozó lehet táppénzen? Kérdés
Érdeklődöm, hogy főállású katás egyéni vállalkozó lehet-e táppénzen, ha beteg? Ha igen, így mennyi katát kell fizetni abban a hónapban?
Gyes és táppénz két munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő munkavállaló, akinek a gyes 2019.09.04-ig tart, most terhes a második babájával. Közel 5 éve dolgozik folyamatos jogviszonyban a cégnél. A kérdésünk az lenne, hogy most, miután megtudta, hogy ismét babát vár (2 hónapos terhes), elmehet-e azonnal veszélyeztett táppénzes állományba, és kapni fogja-e az táppénzes ellátást, vagy szükséges előtte visszajönnie pár napot dolgozni, vagy akár a felhalmozódott szabiját kivenni, hogy táppénzre legyen jogosult? Kaphat-e egy időben táppénzt és gyest is együtt, jár-e a dupla ellátás? Emellett van egy további jogviszonya is, mert a gyes alatt munkába állt egy másik munkáltatónál. Arra a jogviszonyára tekintettel is igényelheti a táppénzt?
1 évet elérő táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni, hogy a munkáltatónak mi a teendője abban az esetben, ha a dolgozó lassan 1 éve táppénzen van egy hosszantartó betegség következtében. A munkavállaló nem fog tudni munkába állni, el fogja indítani a leszázalékolását. A munkaadó ilyen esetben mikor, hogyan és miként kell, hogy eljárjon, hogy ne kövessen el jogsértést, valamint a dolgozónak mit, mikor és hogyan kell jeleznie a foglalkoztatónak? Köszönettel: Viktória
Egyszemélyes kft. tulajdonosának táppénze Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa személyesen munkát végez a kft.-ben, más alkalmazottja nincs. Milyen járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek az alábbi esetekben, és táppénz megilleti-e? 1.) Ha társas vállalkozóként látja el a feladatait, milyen járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek százalékos arányban? Betegszabadságra és táppénzre jogosult? 2.) Ha munkaviszonyban látja el az ügyvezetést és a személyes közreműködést is a kft.-nél, milyen százalékos mértékű járulékokat kell megfizetni a bruttó bére után? Betegszabadságra és táppénzre ugyanúgy jogosult, mint ahogy más munkavállaló lenne? A betegszabadságot azért kérdezem, mert azt az információt kaptam (nem biztos, hogy helyeset), hogy az egyszemélyes kft.-nél nincs betegszabadság a munkát végző tulajdonosnál, betegség esetén az első naptól táppénz illeti meg. Válaszait előre is köszönöm.