1296 találat a(z) táppénz cimkére

Év vége és az szja: ezekre az elszámolási szabályokra kell figyelni Cikk

Fő szabály szerint a pénzforgalmi szemléleten alapulnak az szja-törvény rendelkezései, de vannak olyan szabályok is, amelyek egyes jövedelmet visszarendeznek például az előző adóévre, vagy nem a kifizetés időpontjához kötik annak megszerzését.

Gyermekvállalás miatt pluszmunka – mikor éri meg? Cikk

Érdemes-e az alkalmazottként dolgozó kismamának részmunkaidős állást is elvállalni annak reményében, hogy majd a biztosítási jogviszonyhoz kötött juttatásai növekedni fognak? Magasabb juttatásokat kap szülés után, ha a mellékállást elfogadja? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.

Ha nem kap táppénzt a "kismama" Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló három hónapja dolgozik cégünknél. Kiderült, hogy terhes, veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre ment. Viszont csak három hónapra jár neki táppénz, mert jelenlegi munkaviszonyát megelőzően nem volt másik biztosítotti jogviszonya. A munkáltató a munkaviszonyt a várandóság ideje alatt felmondással nem szüntetheti meg, viszont a munkavállaló nem képes munkát végezni. Kérdésem, hogy ha már nem kap táppénzt, de továbbra is veszélyeztetett terhesnek minősül az elkövetkező négy hónapban, akkor milyen jogállásban van a munkáltatónál? Hogyan és mit kell számfejteni részére a szülésig? Fizetés nélküli szabadság adható neki? Vagy jár valamilyen juttatás erre az időszakra neki a munkáltatótól? Köszönöm a választ!

Táppénz lejárata Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy másodállású egyéni vállalkozó leszázalákolását kérte, mivel az 1 év táppénz lehetőséget kimerítette. Megállapították, hogy 65% lenne a mérték, ha megszűnt volna a munkaviszonya. Most megszünteti a munkaviszonyát és újraindítja a leszázalékolást. Míg az újabb eljárás lefolytatódik táppénz-jogosultsága gondolom nincs. Az eü szolg.-t kell fizetnie? A 45 nap passzív biztosítottság vonatkozik rá? Az egyéni vállalkozást is meg kell szüntetni, vagy elég szünetelteni? Köszönettel.

Külföldi kiküldetés megszakítása Kérdés

Magyarországi székhelyű gazdasági társaságunk rendelkezik Németországban fióktelephellyel, adószámmal. Munkavállalóit magyar munkaszerződéssel, A1-es igazolással, kiküldetés keretében Németországban foglalkoztatja. A szakképzett minimálbér után a járulékokat Magyarországon megfizeti, a jövedelem a munkavégzés helye szerinti országban (német) adózik. Az elmúlt időszakban, többször is felmerült, hogy amikor a munkavállalók 1-3 hét egybefüggő távollétre haza utaznak, vagy a táppénzes állományba kerülnek, akkor köteles vagyok-e a minimálbért Magyarországon adóztatni? Hol találok erre jogszabályi hivatkozást?

Külföldi jogviszony beszámítása folyamatos biztosítási időbe Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy korábban 5 évig külföldön (Angliában) dolgozó munkavállalónk, aki 3 hónapja áll itthon cégünknél munkaviszonyban. A 730 napi folyamatos biztosítási időszakba az angliai időszak beleszámít-e? (Annak megállapítása végett, hogy 50 vagy 60 százalék táppénzre jogosult.) A külföldi biztosítási jogviszonyról, mint munkáltató honnan és milyen igazolást tudunk kikérni?

Munkabérelőleg kamata, levonása táppénzből Cikk

Le lehet-e vonni a munkabérelőlegből eredő tartozást, ha a dolgozó táppénzen van? Számolható-e rá kamat, ha kicsúszik a törlesztési határidőből? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Meddig jár a táppénz? Kérdés

A korábbi kérdésemet pontosítani szeretném: a kormányhivatal visszaigazolta, hogy az érintett személy folyamatos biztosításban töltött ideje 1189 nap, ebből igénybe vett táppénzes napok száma 365 nap. Ezek ismeretében kérdezem, hogy a további kórházi kezelést (műtéteket) igénylő betegsége idejére jogosult-e további táppénzre.

Táppénzjogosultság társas vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy társas vállalkozó táppénzjogosultsága lejár 2019. október 28-án, de továbbra is beteg, sőt, október hó folyamán kórházi műtét is vár rá, akkor október 29-étől – függetlenül attól, hogy nem munkaképes – fizetni kell a társas vállalkozói jogviszonya alapján a kötelező járulékokat? A megváltozott munkaképesség elbírálása folyamatban van. Válaszát előre is köszönöm.

Munkaviszony megszüntetése üzemi balesetből származó táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Milyen lehetősége van a munkáltatónak üzemi balesetből származó táppénz alatt felmondani? Van-e különbség "sima" táppénz és üzemi baleset között? Köszönöm válaszukat!

Többes jogviszony Kérdés

A kismama többes jogviszonnyal rendelkezik. 2019.02.01-től 8 órás munkaviszonyban áll, valamint 2019.02.13-tól egyéni vállalkozó. 2020.04.23. a szülés várható időpontja. 2020.01.02-től táppénzre megy. A szülésig mindkét jogviszonyban rendelkezni fog 365 nappal (a táppénzes idővel együtt). A vállalkozásból eddig nem volt jövedelemkivét. A fentiek alapján jogosult lesz az egyéni vállalkozásban is táppénzre, csedre, gyedre? Amennyiben kell jövedelemkivét a jogosultsághoz, akkor az mennyi legyen, és mikorra, ahhoz, hogy a minimálbér 150 százaléka legyen az ellátás alapja a vállalkozásban? A 2020-ban érvényes minimálbér alapján kapja majd az ellátást az egyéni vállalkozásban? Köszönöm válaszát.

Meddig jár a táppénz? Kérdés

Ügyfelem felvett egy alkalmazottat 2018. december 1-jével, az alkalmazott főállású katás vállalkozóként volt bejelentve 2018. október 3-ától 2019. február 12-éig. Veszélyeztetett terhes lett 2019. március 28-ától, a szülés várható időpontja: 2019. október 28-a. Lehet-e táppénzen október 3-áig, és elmehet-e csedre 2019. október 4-étől. Nagyon várom a válaszukat, köszönettel.

Táppénz, csed, gyed, egyszeri segély méltányosságból Cikk

Sokan nem tudják, hogy ha a biztosított nem rendelkezik elég biztosítási idővel, akkor is van lehetősége arra, hogy méltányossági eljárás keretében egészségügyi ellátáshoz jusson, azon belül táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed), gyermekgondozási díjat (gyed) és egyszeri segélyt kaphasson.

Táppénzről visszatérőnek felmondanának. Mennyi lesz a végkielégítés? Cikk

„Van egy munkavállalónk, aki 2016.01.01-jétől dolgozik cégünknél. Ez a munkavállaló 2018.09.15-étől táppénzen van folyamatosan, és ennek 1 éves időtartam letelte után szeretne visszajönni cégünkhöz dolgozni. Átszervezések, valamint egészségi állapota miatt nem tudunk neki munkát biztosítani. Ezért felmondanánk neki. Kérdésem, hogy ha az üzemorvos nem engedi dolgozni, felmondás esetén jár-e neki végkielégítés? A táppénzes időszak miatt mennyi végkielégítés jár neki, és a kiszámítás módja is érdekelne.” Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Várandós munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Várandós munkavállalónk 2019 decemberében fog szülni. 2019. szeptember 15-étől nem végez munkát, mert az orvosa nem javasolja részére. Társaságunk nem kifizetőhely. Kérdés: Milyen feladatai vannak a társaságnak a várandós munkavállalóval kapcsolatosan?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink