hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondás gyed, gyes alatt: mikor lehetséges?

  • adozona.hu

A végelszámolás nem egyszerű feladat, súlyos döntéseket kell meghozni, amelyek között az egyik legnehezebb a dolgozók munkaviszonyának megszüntetése. Bonyolítja a feladatot, ha a munkavállalók között gyesen, gyeden levő kismamák is vannak. Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: egy kft. úgy döntött, hogy elindítja a végelszámolást. 9 dolgozója van, ebből 3 gyeden, gyesen, 1 dolgozó terhes, jelenleg táppénzen van. Szeretett volna mindenkinek felmondani. A gyedes, gyeses és terhes dolgozónak úgy tudom, hogy ilyen esetben sem lehet felmondani. Mikor és hogyan fog megszűnni a munkaviszonyuk? A végelszámolás utolsó napjáig állományban maradnak? Akinek nem jár le addig a gyes, annak a szabadságát ki kell fizetni? Ha igen, akkor mikor? Akinek lejár esetleg közben a gyes, annak fel lehet mondani? Van-e még valami fontos ilyen esetben?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Mivel fogalmilag nem megszüntetésről, hanem megszűnési tényállásról beszélünk, helyesen írta, nem érvényesülnek a felmondási tilalmak, az egyébként felmondási tilalom alatt álló munkavállaló munkaviszonya is megszűnik a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével. Azaz a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelése sem befolyásolja a munkaviszony megszűnésének tényét, az érintett munkavállalók munkaviszonya megszűnik, tekintet nélkül a felmondási tilalomra.

Ugyanakkor a munkáltató jogutód nélküli megszűnése egy hosszú folyamat eredménye, annak tartama alatt, azaz addig, míg jogerősen nem törölték a társaságot a cégjegyzékből, természetesen megszüntethető a munkaviszony felmondással (de akár azonnali hatályú felmondással vagy közös megegyezéssel is). A felmondás indoka ilyen esetekben jellemzően a létszámcsökkentés, a munkakör megszűnése. A hétköznapokban leginkább ezen lehetőséggel él a munkáltatói jogokat gyakorló végelszámoló vagy felszámoló. Arra azonban ügyelni kell, hogy ilyen esetben is érvényesül a felmondási tilalom, ami azt jelenti, hogy pl. a várandós vagy az éppen a gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő kismama munkaviszonya nem szüntethető meg. Ha időközben megszűnne a fizetés nélküli szabadság, abban az esetben élhet a munkáltató a felmondás jogával.

Ha a munkaviszony megszűnése a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt következik be, a munkavállalót a munkáltató felmondása esetén meghatározott munkavégzés alóli felmentés idejére járó távolléti díjnak megfelelő összeg illeti meg, – kivéve, ha a felmentés tartamára a munkavállaló munkabérre nem lenne jogosult (pl. ha keresőképtelen, fizetés nélküli szabadságon van). A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén a munkavállaló – ha van legalább 3 éves munkaviszonya – végkielégítésre is jogosult. Jogosult továbbá a dolgozó az esetlegesen ki nem adott szabadsága pénzbeli megváltására is. E körben a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 80. § (2) bekezdése az irányadó, mely alapján legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon kell kifizetni a munkabérét.

Megjelent legújabb kiadványunk!
Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel az "Újrakezdés a válság után" című kiadványt!
Kiadványunkban arra vállalkoztunk, hogy a koronavírus okozta krízisben meggyengült vállalkozások fogódzót kapjanak, és a lehető leggyorsabban megtalálják a kiutat.

A cég jogutód nélküli megszűnése esetén a munkaviszony megszűnésének napja az a nap, amikor a cégbíróság a munkáltatót a cégjegyzékből jogerősen törli, azaz ilyen esetben sem a munkáltató, sem a munkavállaló részéről nincs szükség további intézkedésre, jognyilatkozatra.

Az Mt. jogutód nélküli megszűnés esetére külön tájékoztatási kötelezettséget nem ír elő a munkáltató számára, azonban álláspontom szerint az egyértelműen levezethető a jóhiszeműség és tisztesség követelményéből, továbbá az együttműködési és tájékoztatási kötelezettségből.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink