955 találat a(z) szabadság cimkére
Így kell kimatekozni a távolléti díj összegét. Példákkal Cikk
Bár a munkavállaló csak 3 napig volt szabadságon, mégsem egyszerű kiszámolni, hogy milyen összegű távolléti díjra jogosult: meg kell határozni az esedékesség időpontját és kalkulálni kell bizonyos bérpótlékokkal is. Cikkünkben az 1 napra és 1 órára járó havibér, valamint a bérpótlék alapjának meghatározásáról is szó lesz.
Munkabér gyed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló – teljes munkaidős szerződéssel – gyed folyósítása mellett fizetés nélküli szabadságon van 2017. augusztustól. 2017. 12. 01. naptól kezdődően – a gyed mellett – kérte munkába állását napi 4 órai részmunkaidőben. 2017.12.01-től kezdődően a munkaszerződés szerinti munkabére a részfoglalkozású munkaidőnek megfelelően csökken. Az igénybe nem vett szabadság idejére járó munkabér (távolléti díj) a 2017.12.01-től érvényes szerződés szerinti részmunkaidős bére alapján jár-e?
Gyed ellátásra járó szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló gyeden volt, fizetés nélküli szabadsággal. Közben szült egy újabb gyermeket, akire a csedet igényelte és utána a gyed igénylése is elindult. Most a férje kívánja igénybe venni a gyedet, ezért visszajönne dolgozni és megszakítaná a fizetés nélküli szabadságát. Az első gyermek ellátás alatti időre járó szabadságot még nem vette ki, tehát a két gyermek születése között nem volt bér illetve szabadság kivétel. Tehát az jár neki ha visszajön, de a második gyermek esetén nem tudom, hogy ugyanúgy jár-e neki a csed és gyed első félévére a szabadság? Vagy csak akkor járt volna, ha visszajött volna dolgozni? Várom válaszukat.
Munka kisgyermekkel Kérdés
Gyed/gyes folyósítása mellett szülési/fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló bejelentette munkába állási szándékát. Kérdés: az otthon töltött szülési/fizetés nélküli időre eső időarányos szabadságot ki kell-e adni a munkába lépés napjától kezdődően?
Szabadságtöbblet kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lányom 2016.11.01-én ment vissza a munkahelyére gyedről, amikor az unokám 16 hónapos volt (2015.05.26-án született). A szabadságát a csed idejére és a gyed első félévére kivette. A férje Németországban dolgozott, úgy volt, hogy 2016.12.20-án már itthon lesz. Sajnos nem sikerült, ezért a lányom írásban kért 2017.01.19-től 2017. február 14-ig ismét fizetés nélküli szabadságot, azaz visszament gyedre. Ténylegesen 2017.02.15-én vette fel a munkát. Mivel a gyed még nem járt le, a munkahelye pedig kifizetőhely, a lányom meg volt győződve arról, hogy a gyedet folyósítják ismét. Most, 2017.11.08-án szóltak neki, hogy több szabadságot adtak ki részére, mint amennyi időarányosan járt volna, követelik vissza a kifizetett szabadság összegét. Kiderült, hogy "a rendszer hibája" miatt a gyed helyett a kifizetőhely továbbra is szabadságot számolt el neki. Arról nem beszélnek, hogy a gyedet viszont utólag kifizetik részére. Én úgy tudom, hogy a 2012.évi I. törvény értelmében a szabadság kiadásáért a MUNKÁLTATÓ a felelős. Találtam egy választ hasonló esetről, melyet Dr . Hajdu-Dudás Mária adott, elég egyértelműen fogalmazta meg, hogy bár a vélemények a jogászok közt megoszlanak, nem követelheti a munkáltató a túlvett szabadságra kifizetett összeget. Szerintem ez vonatkozik erre az esetre is. Nagyon szépen kérem gyors segítségüket, mert alá akarják íratni a lányommal, hogy beleegyezik a visszafizetésbe. Előre is köszönöm szíves segítségüket. Köszönettel: AnderlikI
Szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Adózóna! A munkáltató és a munkavállaló külön megállapodásban rögzíti, hogy a munkavállaló következő év május 31-éig veszi ki az életkor alapján áthúzódó 10 nap szabadságát (a dátumot a munkavállaló adta meg, nem a cég). Ez nem történt meg. Ilyenkor mi történik? Elveszik a szabadság, vagy a megállapodásban leírt, május 31-ei dátum automatikusan kitolódik év végére? És ha év végéig sem veszi ki a szabadságát, akkor az elveszik vagy halmozódik tovább? Köszönettel.
A szabadságot az esedékesség évében ki kell adni! Cikk
A munka- és pihenőidő szabályai közül a szabadság kiadásának, nyilvántartásának szabályai kiemelt jelentőséggel bírnak. Számos vállalkozás azonban nem veszi komolyan a törvényi rendelkezéseket, aminek következtében megoldhatatlan problémák keletkezhetnek. Ha például a szabadság meghatározott időtartamon túl halmozódik, kiadása gyakorlati akadályba fog ütközni.
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: a munkavállaló a rendelkezésére álló egész éves szabadságát kivette, a munkaadó ilyen esetben adhat a munkavállalónak plusz szabadságot, ha igen, van ennek maximum korlátja? Vagy ebben az esetben kizárólag fizetés nélküli szabadságra tud menni a munkavállaló? Válaszát köszönöm
Munkabér gyes után Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy munkavállaló gyes idejére fizetés nélküli szabadságon volt 2017.09.30-ig. Kérte, hogy a munkába állítása részmunkaidőben történjen meg a gyes lejáratát követően 2017.10.01. naptól kezdődően napi 4 órában. A munkaszerződés módosítása közös megegyezéssel 2017.10.01-től hatályosan megtörtént. Ebben az esetben munkabére a gyes lejárata után csökken, mivel a részmunkaidőhöz arányosan alacsonyabb munkabér társul a jelenlegi bérezési szintet alapul véve hasonló munkakörben a szerződésmódosítás szerint. A felhalmozott szabadság kiadása is ezen a munkabér szinten történik meg, mivel 2017.10.01-től érvényes szerződés szerint a részmunkaidős bérre jogosult. Helyesen jár el a munkáltató?
Gyesről visszatérés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kismama 3 gyermeket szült egymás után úgy, hogy közben nem tért vissza munkáltatójához. Megteheti-e a munkáltató, hogy a kismamát saját kérelmére fizetés nélküli szabadságra engedi a gyet folyósításának idejére (vagy ez alatt egy meghatározott időszakra), és a bennmaradt szabadságokat ezáltal csak a fizetés nélküli szabadság lejáratát követően adja ki/fizeti ki a munkáltató?
Állásidőre járó bér Kérdés
Tisztelt Adózóna! Hogyan kell eljárni olyan esetben, amikor a munkáltató több műszakos munkarendben, munkaidőkeretben foglalkoztatja a munkavállalókat és egyik munkanapon a szolgáltató karbantartási munkája miatti egésznapos áramszünet kapcsán nem tudnak munkát végezni a dolgozók. Ilyen esetben kiadhat-e jogszerűen szabadságot a munkáltató? Vagy semmiképpen nem lehet szabadságot kiadni és állásidőre járó munkabért kell fizetni? És van-e különbség annak kapcsán, ha ez a nap mondjuk nem hétköznapra esik, hanem hétvégére? Válaszukat előre is köszönjük!
Távolléti díj számítása pótlékokkal Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az, hogy a távolléti díj számítása során a megelőző 6 hónapban kifizetett pótlékok esetén csak a "teljes" hónapban kifizetett pótlékot lehet figyelembe venni, vagy a töredék hónapot is? Konkrétan munkavállaló belépett 2017.07.21., szabadságra ment 2017.09.08-án. A szeptemberi távolléti díj számítása során figyelembe vehetem a 07.21 és 08.31. között kifizetett pótlékokat, vagy csak az augusztus hónapra járót?
Szabadság kiadása és munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyomat a munkáltatómmal közös megegyezéssel szüntettük meg (még tart). Ebben az állt, hogy munkaviszonyom december 31-ével szűnik meg, s utolsó munkában töltött napom október 20. A szöveg szerint a ki nem adott szabadságomat a munkáltatóm pénzben megváltja. Pénteken megkaptam a kilépő papírokat és az összeget is. Meglepődve tapasztaltam, hogy erre az időre kiadottnak tekintették egyrészt az eddig ki nem vett (10 munkanap), illetve a december 31-éig majd "keletkező" szabadságnapokat is. A 2 ünnep között már korábban kértem, hogy adják ki szabadságomat (akkor még nem tudtam, hogy már nem lesz aktuális), de most arra számítottam, hogy ezzel az nem kiadott lesz, hiszen felmentettek a munkavégzés alól. Tévedtem. A munkáltatómnak Ön szerint ezek alapján ezekhez volt joga? Milyen lehetőségeim vannak, ha vannak? Köszönettel.
Szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozót szeretnénk alkalmazni 4 órában, de mellette van főállása egy másik cégnél. Ilyenkor mennyi nap szabadság jár neki a főállás mellett?
Gyed melletti munkavégzés ugyanannál a munkáltatónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy gyeden lévő munkavállaló visszamenne dolgozni munkáltatójához, a gyed mellett, 4 órában, de csak pár hónapra, új jogviszonyként kell-e kezelnie a munkáltatónak (időarányos szabadság, betegszabadság stb.) vagy kiadva a ki nem vett szabadságát tovább foglalkoztatja? Erre az időszakra vehet-e igénybe szocho-kedvezményt, igazolás alapján? Köszönöm válaszát!