982 találat a(z) szabadság cimkére

Béremelés visszamenőlegesen: mire kell különbözetet számolni? Cikk

Február hónapban bért emeltünk a munkáltató, amelyet január 1-jéig visszamenőlegesen kapnak meg a munkavállalók. Ebben az esetben milyen januárban elszámolt jogcímekre kell érvényesíteni az új béreket? Különbözetet kell-e számolni például a kifizetett túlórákra, műszakpótlékra, szabadságra, betegszabadságra? Ha igen, lehet-e összevontan visszamenőleges bérfejlesztés jogcímen számfejteni a juttatásokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Visszamenőleges bérfejlesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Február hónapban bért emeltünk a munkavállalóinknak, melyet január 1-jétől visszamenőleges hatállyal kapnak meg. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben milyen januárban elszámolt jogcímekre kell érvényesíteni az új béreket? Különbözetet kell-e számolni például a kifizetett túlórákra, műszakpótlékra, szabadságra, betegszabadságra? Ha igen, lehet-e összevontan visszamenőleges bérfejlesztés jogcímen számfejteni a juttatásokat? Válaszát előre is köszönöm!

Részmunkaidős foglalkoztatás, havi 10 órás munkaviszony Kérdés

Cégünk munkaviszony keretében, havi 10 órában foglalkoztat munkavállalót. Fizetése óradíjban van meghatározva. A beosztása havonta változik. Kérjük segítségüket a szabadság meghatározásához, feltételezve, hogy őt megilleti a 20 nap alapszabadság + 10 nap korából adódó szabadság. Kérjük segítségüket.

Végkielégítés, szabadságmegváltás, jubileumi jutalom Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy melyik évtől kell minden egyéni járulékot vonni a fenti juttatásokból? Lehet, hogy rosszul emlékszem, de évekkel ezelőtt például a végkielégítésből csak a személyi jövedelemadót és a nyugdíjjárulékot kellett vonni. Segítségüket megköszönve

Gyed alatt munkavállalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő kismama szeretne visszajönni dolgozni, heti 5 órában. Kérdésem a következő: milyen szerződést kell kötnöm vele, ezt a jogviszonyt be kell-e jelenteni a 1041-es nyomtatványon, vagy elég jelezni a 1808-as nyomtatványon a gyed melletti foglalkoztatást? Ilyen esetben kötelező a szabadságot kiadni, vagy a szabadság akkor is kiadható majd, ha letelik a gyed és a gyes? Köszönettel: E. Jánosné

Szabadság táppénz ideje alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Azt szeretném megkérdezni, hogy a gyakorlatban mit kell tenni a szülés előtt táppénzre ment munkavállaló év végén megmaradt szabadságával? A hölgy 15 nap betegszabadság után táppénzre ment, majd augusztus 1-jétől csecsemőgondozási díjban részesült. Egész évre 24 nap szabadság járt volna neki, amiből az év elején 9 napot ki is vett. A szabályt olvastam, hogy táppénz alatt is jár a szabadság, de a gyakorlatban, számfejtés esetén szabadságot vagy táppénzt kell számfejteni, ha ki szeretném adni a szabadságot? Vagy a megmaradt 15 nap ilyenkor később valamikor kivehető? Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm! Üdvözlettel: Jáni-Budea Magdolna

Kisgyermekei vannak, gyeden, gyesen volt? Így számolhatja ki szabadságát! Cikk

Az adozona.hu gyes/gyed szabadság kalkulátora a munkavállaló részére a munkaviszonya alapján kötelezően járó fizetett szabadság napjainak a számát határozza meg egy adott évre. A szabadságra való jogosultságot a szülésével kapcsolatos távollét (szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság) figyelembevételével állapítja meg. Így a születési szabadság kezdetét kötelezően ki kell tölteni a kalkulátor helyes működéséhez.

Gyes utáni szabadság bére Kérdés

2012-2015. között három gyereket szült anya gyes után nem tud visszamenni dolgozni. Közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya. Mikori minimálbérrel kell kifizetni a szabadságát: a 2011. évivel vagy a 2018. évivel? Az anya szakképzett varrónő volt a munkahelyén. A szabadságnapjai rendben vannak.

Heti 4 órás munkaviszony II. Kérdés

Köszönöm szépen gyors válaszát hasonló című kérdésemre. Mivel az 50 éves dolgozó heti 1 napot, havi 4 alkalommal összesen 16 órát dolgozik a munkaszerződésnek megfelelően, így 30 nap szabadság jár neki a törvény szerint. Amennyiben a munkáltató azt választja, hogy órában számolja el/adja ki a szabadságot, akkor 120 óra a járandó/fizetendő szabadság ennek a dolgozónak? Vagyis az évi 12 hónapból 7,5 hónapig fizetett távollétet/szabadságot kell kiadni neki? Köszönöm válaszát előre is!

Apákat megillető munkaidő-kedvezmény, szocho Kérdés

Kedves Szakértő! Az egyik munkavállaló 2017 decemberében apaszabit igényelt. A távolléti díj összege 62 148 forint. A távolléti díj munkáltatói közterhe 23,5 százalék, viszont van szocálishozzájárulásiadó-kedvezménye is a hónapra, 11 000 forint. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a teljes 23,5 százalék közterhet visszaigényelheti a munkáltató, vagy ezt a szochokedvezményt valamilyen módon arányosítanom kell az 5 napi távolléti díjhoz? Segítségét előre is köszönöm!

Heti 4 órás munkaviszony Kérdés

Kedves Szakértő! Kérem szépen válaszát: 50 éves, havonta összesen 4 napot, hetente 4 órát dolgozó alkalmazottnak mennyi szabadság jár évente? Havonta 16 órát dolgozik. Köszönöm válaszát!

Szabadság arányosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Van egy dolgozó, aki 1982-ben született, így 25 nap éves szabadság jár neki. 2018.01.01-2018.01.08. dolgozott, és utána 2018.01.09-2018.01.19. igazolatlanul van távol, majd a jogviszonya meg is szűnt 2018.01.19. nappal. Jár-e neki szabadság és mennyi, hogyan kell az igazolatlan napokkal számolni?

Igazgatási szünet alatti munkavégzés biztosítása Kérdés

Kormánytisztviselőként történő munkavégzés kapcsán teszem fel a kérdést: a Kttv. szerint január hónapban meghatározásra került a 2018. évi szabadságolási ütemterv. Ugyanazon munkaterületen és ugyanabban a munkakörben dolgozók ugyanarra a nyári időszakra határozták meg a szabadságukat, melytől eltérni nem akarnak, hivatkozva arra, hogy a szabadságuk kétötödével ők rendelkeznek. Kérdés: mit tehet a munkáltató, ha a dolgozók ezen igényükön nem változtatnak, és a helyettesítést nem tudja megoldani, az igazgatási szünet alatti zavartalan ügyintézés itt akadályokba fog ütközni (nem közvetlen ügyfélkapcsolati feladatokat látnak el a dolgozók).

Így kell meghatározni a csed, gyed utáni szabadságot Cikk

Hogyan kell megállapítani a csed, gyed utáni szabadságot, ha az ikerszülés előtt az anyag már táppénzen volt? Olvasói kérdése dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Csed, gyed utáni szabadság Kérdés

Tisztelt Adózóna! Jól gondoljuk-e, hogy ikergyermek esetén sincs különbség a szabadság kiadásakor abban, hogy a csed teljes idejére és a gyed első 6 hónapjára jár a szabadság? Kérjük segítségüket a megadott adatok alapján a helyes szabadságmennyiség kiszámításában. A munkavállaló 1979.06.01-én született és 2015.09.15-én ikergyermekei születtek. Érdeklődni szeretnénk, hogy ebben az esetben honnan indul a csed számítása, ha a munkavállaló 2015. 07.22-től 2015.09.14-ig táppénzen volt. Jól gondoljuk-e, hogy 2015.07.22-től kell kiszámolni a 168 napot, és 2016.01.05-ig tart a csed ideje, és 2016.01.06-tól indul a gyed ideje. Jól gondoljuk-e, hogy a gyed első 6 hónapját a 183 nap alapján célszerű meghatározni? Segítségüket előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egészségügyi szolgáltató áfalevonási lehetősége

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Teljesítési dátum

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Építési telek és új lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink