955 találat a(z) szabadság cimkére

Igazgatási szünet alatti munkavégzés biztosítása Kérdés

Kormánytisztviselőként történő munkavégzés kapcsán teszem fel a kérdést: a Kttv. szerint január hónapban meghatározásra került a 2018. évi szabadságolási ütemterv. Ugyanazon munkaterületen és ugyanabban a munkakörben dolgozók ugyanarra a nyári időszakra határozták meg a szabadságukat, melytől eltérni nem akarnak, hivatkozva arra, hogy a szabadságuk kétötödével ők rendelkeznek. Kérdés: mit tehet a munkáltató, ha a dolgozók ezen igényükön nem változtatnak, és a helyettesítést nem tudja megoldani, az igazgatási szünet alatti zavartalan ügyintézés itt akadályokba fog ütközni (nem közvetlen ügyfélkapcsolati feladatokat látnak el a dolgozók).

Így kell meghatározni a csed, gyed utáni szabadságot Cikk

Hogyan kell megállapítani a csed, gyed utáni szabadságot, ha az ikerszülés előtt az anyag már táppénzen volt? Olvasói kérdése dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Csed, gyed utáni szabadság Kérdés

Tisztelt Adózóna! Jól gondoljuk-e, hogy ikergyermek esetén sincs különbség a szabadság kiadásakor abban, hogy a csed teljes idejére és a gyed első 6 hónapjára jár a szabadság? Kérjük segítségüket a megadott adatok alapján a helyes szabadságmennyiség kiszámításában. A munkavállaló 1979.06.01-én született és 2015.09.15-én ikergyermekei születtek. Érdeklődni szeretnénk, hogy ebben az esetben honnan indul a csed számítása, ha a munkavállaló 2015. 07.22-től 2015.09.14-ig táppénzen volt. Jól gondoljuk-e, hogy 2015.07.22-től kell kiszámolni a 168 napot, és 2016.01.05-ig tart a csed ideje, és 2016.01.06-tól indul a gyed ideje. Jól gondoljuk-e, hogy a gyed első 6 hónapját a 183 nap alapján célszerű meghatározni? Segítségüket előre is köszönöm.

Nyugdíjas szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló adminisztrációs munkakörben helyezkedik el úgy, hogy heti 2 munkanapot dolgozik volt munkahelyén. A munkáltatóval nem havi munkabérben, hanem órabérben állapodnak meg, tehát ahány órát dolgozott egy hónapban, annyit számolnak el hó végén. A kérdés, hogy jár-e fizetett szabadság, és ha igen, hogy kell kiszámolni és elszámolni? Előre köszönöm válaszát.

Munkaügy, igazolatlan hiányzás Kérdés

2017. június 19-én felvettünk egy munkavállalót. A munkaszerződésben határozott idejű munkaszerződést kötöttünk ki (ami lejár 2018. június 18-án) három hónapos próbaidő kikötéssel. ( Ami lejárt 2017. szeptember 18-án.).A próbaidő alatt a dolgozóval nem volt semmi gond, tovább maradhatott. Ezt követően 1017. október 10-október 13-ig igazolatlanul, engedély nélkül nem jelent meg a munkahelyen. Az igazolatlant írásban rögzítettük, amit a munkavállaló aláírt. Mivel sok volt a feladat, a munkaviszonyát nem szüntettük meg. 2017. november 6-án beteg lett. A táppénzes állománya 2017. december 2-án megszűnt. Vissza jött dolgozni. Cégünknél már legalább 10 éve hagyomány, hogy dec 15-étől leállás van egészen a következő év január első hetében is. Ez 2017 év végén és 2018 év elején is így volt. A fent említett dolgozó is ennek megfelelően volt szabadságon. Tehát 2018. január első hetében 4 munkanapot. A második héten 3 napot dolgozott és kért 2 nap szabadságot, amire engedély kapott. Most ismételten nem jelent meg dolgozni. Kérdésem: Ha nem beteg és igazolatlanul van távol, jogszerűen járunk el, ha a munkaviszonyát azonnali hatállyal megszüntetjük amikor visszajön? A kérdés azért merül fel mivel a határozott idejű munkaszerződésből még öt hónap hátra van. Várom megtisztelő válaszát.

Szabadság gyed lejárta után Kérdés

Szabadság kiadása részmunkaidősnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Havibérrel és heti 20 óra munkaidőkerettel foglalkoztatok. A decemberi hónapban váratlanul sok megrendelés érkezett, így a dolgozók a 19 napból 15 napot dolgoztak és 4 nap szabadságot tudtak kivenni. A 15 nap alatt ledolgozták a 19 napra jutó órát ( 19*4=76 órát) és ezen kívül még 15-20 óra többlet órát is dolgoztak. Hogyan értelmezhető a túlóra és a szabadság? Akkor most úgy kell gondolkozni, hogy a 4 nap szabadság akkor nincs is kiadva és túlórát kell adni? Kicsit elkéstem a kérdéssel, mivel holnap már a bérfizetés utolsó napja, de csak most gondolkoztunk el rajta. Válaszát előre is köszönöm.

Táppénzen levő dolgozó szabadsága. Kérdés

Egy dolgozó, akinek a kora miatt az éves szabadsága (alap+pót) 30 nap, 2017-ben 4 hónapot táppénzen volt. Mennyi szabadság jár részére? Jól értelmezem, hogy (2x8) 16 nap?

Bedolgozó szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bedolgozók a szerződés szerint otthonukban végzik a munkát, és teljesítménybérben. A szabadság kiadásra került részükre, de nem lett számfejtve (a szabadságuk idejére nem kaptak díjazást). Esetükben, a teljesítménybéreseknek mi az alapja a szabadság számfejtésének? Válaszukat köszönöm.

Fizetetlen igazolt távollét Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mit lehet tenni olyan esetben, ha egy munkavállaló a jogviszonyát 12.20-án kezdi meg, nem jár neki szabadság a maradék 10 napra, viszont a cég a két ünnep között minden évben leáll, amely időszakra a dolgozóknak ki kell venni szabadságot, így is tervezik az éves szabadságaik beosztását. Van-e arra mód, hogy az újonnan belépő dolgozó részére, csak a ténylegesen ledolgozott három napot fizesse ki a cég, a fennmaradó három munkanapra pedig fizetetlen igazolt távollétet írjon ki? Ez jogilag helyes vagy mindenképpen arra a három napra, amikor a cég leállt, munkabért kell fizetni? A másik kérdés, hogy az a munkavállaló, aki nem gazdálkodott jól a szabadságával, és erre a három napra nem maradt szabadsága, jogszerűen kiírható-e fizetés nélküli szabadságra, hiszen tudta, hogy tartalékolnia kell erre a pár napra szabadságot! Köszönettel!

Gyesről visszatérő szabadsága Kérdés

Gyesről visszatérő dolgozó szabadságának kiszámítására vonatkozólag szeretnék segítséget kérni. A dolgozó születési dátuma: 1982.01.08 A gyermek születési dátuma: 2015. 01. 06 Tgyás: 2015.01.06-2015.06.22. Gyed: 2015.06.23-2017.01.06 Gyes: 2017.01.07-2018.01.06. Kettő kiskorú gyermek van a családban. Fizetés nélküli szabadságot igényelt 2015.06.23-tól. Ha visszajön dolgozni vagy, ha megszűnik a munkaviszonya, akkor mennyi szabadságot kell számfejteni a részére? Köszönettel: Baloghné

Munkaidőkeret, bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány sérült gyermekek ellátásával foglalkozik, bentlakásos intézményben. A gyermekek ott élnek, állandó felügyeletet biztosítva nekik. A dolgozók szociális gondozó munkakörben vannak felvéve, a munkaszerződés szerint napi 8 órára. Ettől eltérően a munkáltató 1 havi munkaidőkeretben állapítja meg a munkavégzést, ami napi 12 órás munkavégzést jelent. Ebben az esetben a szabadságot 12 órával kell figyelembe venni a ledolgozandó munkaidőkeret megállapításánál? (Példa: havi 21 nap, tehát 168 ledolgozandó óra van, a dolgozó 1 napot volt szabadságon, akkor őt csak 156 órára kell beosztani?) Másik kérdésem a vasárnapi pótlékra vonatkozna. Ugyanezen munkáltatónál kell-e 50 százalékos vasárnapi pótlékot fizetni, mivel folyamatos "üzemmód" van az otthonban, a dolgozók éjjel-nappal felügyelik a gyermekeket? Válaszát előre is köszönöm.

Heti 4 órában foglalkoztatott orvosok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szabályos bérszámfejtéshez és a szabadság kiadásához kérem a segítségüket. Szakorvosokat foglalkoztatunk heti 4 órás beosztásban, mellékfoglalkozású munkaviszony keretében. Különféle előírások miatt kötelező a munkaviszonyban történő foglalkoztatás. Erre a heti 4 órára, illetve a havi 16 órára a szakmai minimálbért meghaladó, 2800 forintos órabért, 44 800 forint havi bruttó bért állapítunk meg. Problémánk a szabadságok kiadásánál merült fel, sok orvosunknak közel 30 napnak megfelelő szabadságot kell számfejtenünk, természetesen ez 24 órának felel meg. Ezt úgy kell akkor értenünk, hogy 6 alkalommal ( 6x4óra) nem kell dolgozniuk éves szinten? Szeretnénk szabályosan eljárni, ehhez kérnénk a segítségüket.

Munkaidőkeret: mit szabad a munkáltatónak, mit nem? Cikk

A munkaidőkeret a munkáltató kezében egy eszköz arra, hogy a működéséhez, a termelés sajátosságához igazítsa a munkavégzést, kiküszöbölje a hullámzó foglalkoztatást, akkor osztva be a dolgozót, amikor a munkájára szükség van. Így nem arra kell figyelnie, hogy a munkavállaló minden nap 8 órát dolgozik-e, hanem a keret szerinti óraszámmal kell gazdálkodnia. Azért is előnyös, mert munkaidőkeret esetén a munkavállaló beosztható 5 egymást követő napra akár napi 12 órában is anélkül, hogy túlmunka keletkezne. A munkaidőkeret hatékonysága a jó munkaszervezésen múlik.

5 hasznos munkajogi és adatvédelmi tanács az új évre Cikk

Az új év számos új lehetőséget rejt a vállalkozások számára, hiszen több munkajogi kérdést (munkaidő-beosztás, szabadságolás, bérezés stb.) újra lehet tervezni. Ezen lehetőségek közé tartozik az is, hogy bizonyos mulasztásainkat még időben korrigálhatjuk. Ezek közül foglaltuk össze az alábbiakban a legfontosabbakat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA adószám alatt utólagos engedmény

Bunna Erika

adótanácsadó

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink