982 találat a(z) szabadság cimkére

Munkaidőkeretben távollét idejének figyelembevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató a munkavállalót 3 havi munkaidőkeretben foglalkoztatja, a munkaszerződésben heti 40 óra szerepel, teljes munkaidő. A munkavállaló 12 órákra van beosztva, beosztása a következő: március 180 óra, április: 180 óra, május: 168 óra. Az általános munkarend szerinti munkaidő: március 160 óra, április:160 óra, május: 168 óra. A munkáltató a szabadságot, betegszabadságot napban tartja nyilván, úgy tudom, ezt év közben nem lehet órás nyilvántartásra változtatni. Ha a munkavállaló szabadságon, betegszabadságon van, helyesen jár el a munkáltató, ha 8 órával számolja ezeket a távolléteket, és ez esetben a munkaidőkeret végén keletkező munkaidőhiányt (hisz 12 órára van beosztva, de ha megbetegszik, akkor 8 órát számolnak) állásidőként számolja el a munkáltató, vagy ha van még lehetősége a munkaidőkeret végéig, akkor ezeket a kieső 4 órákat ledolgoztatja az általános munkarend szerinti munkaidő mértékéig. Köszönöm a válaszát.

Lombikprogram – felmondás elleni védelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Címben jelzett témakörben keresem a választ a következő esetben. Röviden a helyzetem: gyesen vagyok, ami hamarosan lejár. Közben elkezdtük a kistesóprojektet lombikprogram keretében. Ha lejár a gyes, megszűnik a fizetés nélküli szabadság, a továbbiakban milyen lehetőségem lenne a munkaviszony fenntartására? Ha jól gondolom, a 3 év alatt felgyűlt szabadságokat kikérhetem – így visszakerülök aktív állományba –, de ennek letelte után mit tehetnék még? Az idei összes szabadságot is kikérhetem? Ha állományba visszakerüléskor közlöm a reprodukciós eljárásban való részvételt, akkor hat hónapig védett maradok? Dolgozni már nem szeretnék visszatérni a következő baba előtt, így ha fenn is áll a védettség, milyen távolléti lehetőség lenne a szabadság kimerülésével? Táppénzre – úgy tudom – a lombikprogram nem jogosít. Fizetés nélküli szabadságot kötelesek biztosítani, vagy az jóindulat kérdése? Fizetés nélküli szabadság ideje alatt egyáltalán nem lenne járandóságom, akkor mi van ilyenkor a járulékokkal? Nekem kellene fizetni az egészségügyi hozzájárulást? És egy ilyen időszak után – ha ekkor sikerülne várandós lennem – miből számolódna a testvér utáni ellátás? Már nem a korábbi bérem lenne a számolás alapja? Nagyon köszönöm, ha mindezekre tudnak válaszolni nekem. Köszönettel és üdvözlettel: egy olvasó

Vasárnapra szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyik munkáltató tevékenységi köre étteremüzemeltetés, vendéglátás, ezért vasárnap is üzemel. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben vasárnapra adható-e ki rendes szabadság a munkavállalónak, ha a heti pihenőnapot már megkapta. Előre is köszönöm válaszukat! Kiss Beáta

Műszakpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy éjjel-nappal nyitvatartó gyrosbüfében az alkalmazottak 2 havi munkaidőkeretben 12 órás munkaidőben dolgoznak a következőképpen: a dolgozók egyik fele 2 napig 08-20 óráig, 2 nap szünet, a dolgozók másik fele 2 napig 20-08 óráig, 2 nap szünet. Milyen mértékű műszakpótlékot kell bérszámfejteni? A szabadságot 8 óra vagy 12 óra alapulvételével számoljam? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Jakab Zsoltné

Mennyi szabadság jár? Kérdés

Egyik dolgozónk 2017.05.17. óta betegállományban van. Előtte letöltötte a 15 nap betegszabadságot. Kérdésem az, hogyha újra munkába áll, vagy netán kilép a cégtől, akkor a betegállományban töltött időszaknak mekkora részére illeti meg szabadság.

Pihenőnapon kell dolgozni: mit fizet a munkáltató? Cikk

Pihenőnapján hívja be dolgozni a munkáltató a munkavállalót, milyen extra költségeket (utazás, lemondott program) kell számára megtéríteni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Magyar város, ahol plusz szabadnap jár a nemdohányzó önkormányzati dolgozóknak Cikk

Egy napnyi plusz szabadság jár azoknak a szentesi önkormányzati intézménynél vagy gazdasági társaságnál dolgozóknak, akik nem dohányoznak.

Gyed mellett dolgozó munkavállaló biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyedről visszatérő kismama foglalkoztatásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. A munkavállaló 40 órás munkaviszonyban állt foglalkoztatásban a munkáltatónál, amikor megkezdte szülési szabadságát. Gyed folyósítása mellett a munkavállaló visszatért a munkáltatójához ugyanabba a munkakörbe, de csak 20 órás részmunkaidőben. Az akkori bérszámfejtő a dolgozó szülés előtti 40 órás munkaviszonyát alap jogviszonyként változatlanul hagyta, és nyitott egy második jogviszonyt, gyed melletti 20 órás részmunkaidős foglalkoztatásként, s erre hivatkozva a dolgozó felhalmozott szabadságnapjait nem adta ki a munkába állását követő 60 napon belül. A havonta benyújtásra kerülő 08-as bevallások 1808M-08 lapján a dolgozó esetében két jogviszonyt jelentettek: az alap jogviszony a szülés előtti 40 órás jogviszonyra, az 526. sorban 22-es kóddal jelölve a gyed miatti munkabérrel ellátatlanság tényét, valamint egy új lapon a 20 órás részmunkaidős foglalkoztatását, amely esetében az 544. sorban jelölésre kerül a gyed folyósítása melletti munkavégzés időtartama. FEOR azonos. 1. Helyesen jár-e el a munkáltató, ha a korábbi 40 órás jogviszonyban gyeden tartja a munkavállalót, s ezzel párhuzamosan egy második jogviszonyban gyed mellett foglalkoztatja a munkavállalót a fentiek alapján? 2. Szükséges-e/lehetséges-e két külön biztosítási jogviszonyt jelenteni a fenti esetben a 08-as bevallásban? 3. Ki kellett-e volna adni a dolgozó felhalmozott szabadságait az újra munkába állását követő 60 napon belül? Köszönöm.

Hagyatéki tárgyalás – szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a munkavállalónak hagyatéki tárgyalásra kell mennie a közjegyzőhöz, és a haláseset kapcsán már kivette a neki járó kettő pót szabadságnapot, akkor erre a napra fizetett igazolt távollétet kell elszámolni? Véleményünk szerint ez szabadság, de lehet, hogy rosszul értelmezünk valamit. Köszönöm!

7 kérdés, 7 válasz: erre ügyeljen szabadság kiadásakor! Cikk

A közeledő nyárra tekintettel egyre több munkáltató készít szabadságolási tervet. A szabadság kiadása során számos érdekes kérdés merülhet fel. Próbaidő alatt, illetve a felmondási idő tartamára kiadható? Mi a teendő a munkáltató leállása esetén? A részmunkaidőben foglalkoztatott, illetve a nyugdíjas munkavállalónak hogyan alakul a szabadsága? Milyen feltételek mellett szakítható meg a már megkezdett szabadság?

Gyedről visszatérő munkaviszonyának megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem állásfoglalását: Egy munkavállaló visszatér gyedről dolgozni, majd közös megegyezéssel meg akarják a munkaviszonyt szüntetni. Kérdésünk, hogy a munkavállaló lemondhat-e az időarányosan járó, ki nem vett szabadságának pénzbeli megváltásának igényéről? Elfogadható-e ez, vagy van törvényi akadálya? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T. Mária

Kiadatlan szabadságok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi a helyes eljárás abban az esetben, ha egy társaság munkavállalóinak évekre visszamenőleg vannak kiadatlan szabadságai? Van olyan ember, akinek az előző évekről áthozott szabadsága az 50 napot is meghaladja. A munkáltató nem foglalkozott a kérdéssel, és nem alkalmazta a munka törvénykönyve vonatkozó szabályozását, viszont a törvény nem tér ki arra, hogy mi van akkor a szabadsággal, ha azt legkésőbb a következő év december 31-éig nem adja ki a munkáltató/nem veszi ki a munkavállaló. Mivel a szabadság jár a munkavállalónak, úgy gondolom, hogy el nem veszik. Kifizetni nem lehet, csak kilépéskor, viszont az sem megoldás, hogy a munkavállaló hónapokig nem megy be dolgozni, hanem elmegy szabadságra. Van erre valami megszokott vagy szabályszerű eljárás? Köszönöm!

Részmunkaidős Kérdés

Üdvözlöm. Részmunkaidős a heti munkaidejét 1 nap alatt dolgozza le, heti 8 órás, erre a napra szabadságot kér. Úgy tudom, hogy 1 napra 1,6 óra jut. 5 nap szabit kell kiírnom, hogy a heti órája meglegyen. Nem dolgozza le a többi napot. Kérdésem hogy jól alkalmazom-e a szabályt? Előre is köszönöm a válaszát. Üdv. Oravecz Judit

Mezőgazdasági idénymunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk spárgatermesztéssel foglalkozik. A spárga szedésére 120 napra idénymunkásokat alkalmaz. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy idénymunka esetén is ki kell adni a hétvégi pihenőidőt? Vonatkozik rájuk az 5 munkanap+2 szabadnap? Ha igen, ezeknek feltétlenül hétvégére kell esnie? Szabadság jár nekik erre az időre? Van-e valami különleges esete a munkában töltött idő után járó munkaközi szünetnek? Vagy 6 órát meghaladja a munkaidő, akkor elég a 20 perc munkaközi szünet? Köszönöm: Jakus Tünde

Táppénz idejére jár szabadság? Cikk

Egy 62 éves dolgozó 2017.08.27-től jelenleg is táppénzen van. Most, március 31-ével megszűnik a munkaviszonya, nyugdíjazás miatt. Jár-e neki a táppénzes időszakra szabadság, vagyis meg kell-e váltani a hét hónapra (augusztustól márciusig) eső szabadságát? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva, elhatárolt veszteség

Pölöskei Pálné

adószakértő

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink