1005 találat a(z) szabadság cimkére
Gyes utáni szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Dolgozónk 2015.08.13 napjától vette igénybe a tgyást. 2015.01.15-től táppénzen volt. Ebben az évben 32 éves volt és a 3. gyermekét szülte 2015.09.01-én. A dolgozó felmondott 2018.08.31-én. Kérdés, hogy mennyi a részére járó alapszabadság, illetve a gyermekek után járó pótszabadság napjainak száma? Köszönöm: Zsuzsa
24/48 órás munkarend
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 24/48 órás munkarendben szeretne biztonsági őröket foglalkoztatni, tehát egyik nap a munkavállaló 08:00-tól másik nap 08:00-ig dolgozna és utána 48 óra pihenőnapot kapna. Kérdésem, hogy hogyan lehet ezt szabályosan kivitelezni a gyakorlatban? Mennyit dolgozhatnak maximum egy hónapban? Járnak-e pótlékok az éjszakai részre a 24 órán belül, ha hétvégén dolgozik, ha ünnepnapokon dolgozik? A 48 órás pihenőnapra mennyi bért kell nekik fizetni? Hogyan kell kiadni ilyen munkarendben az alapszabadságokat a pihenőnapokon felül?
Munkáltatói felmondás átszervezés miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2001.06.01.napjától fennálló, határozatlan idejű munkaviszonyt 2018.09.13-án a munkáltató megszünteti. A felmondási idő alatt a dolgozó munkájára a munkakör megszűnése (átszervezés) miatt nem tart igényt a munkáltató, ezért az időarányosan még járó szabadság természetbeni kiadása után a munkavállalót felmenti a munkavégzési kötelezettség alól. Hogyan kell kiszámítani az időarányosan még járó szabadságos napokat, ha a dolgozó a 30 nap éves szabadságából a felmondás időpontjáig 1 napot vett ki? Mikor kell elszámolni és kifizetni a végkielégítés, illetve a szabadságos napokra és felmentési időre járó távolléti díj összegét? Válaszát köszönöm!
Részmunkaidő esetén szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkáltatónál a dolgozók egy része heti 3 napot dolgozik, napi 8 órában, összesen heti 24 órában, munkaviszonyban. A munka törvénykönyve szerint a dolgozóknak életkoruk alapján évi 30 nap szabadság jár. Kiadható-e a dolgozóknak a 30 nap szabadság, vagy arányosítani kell a heti három munkanap miatt? Köszönettel: Szalainé
Munkaszüneti nap kifizetése kilépéskor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 2018. 08. 26-ai dátummal kilép cégünktől. A munkavállaló 25 év alatti, pályakezdő, részmunkaidőben dolgozik, napi 4,8 órát, azaz heti 24 órát. Az augusztusi hónapban, tehát ledolgozott 16 napot, é kivett 1 nap szabadságot, illetve 4 nap szabadságmegváltása van, amit természetesen kifizetünk neki. Összesen 21 napot bérszámfejt a program, miközben – véleményem szerint – a fizetett ünnepnap (2018. 08. 20.) nincs feltüntetve, elvileg azért hívják fizetett ünnepnapnak, mert kifizetésre kerül az a nap is, azaz összesen nem 22 napot kellett volna figyelembe venni a kifizetéskor? (16 ledolgozott plusz 1 kivett szabadság, 4 nap szabadságmegváltás, és még egy fizetett ünnepnap). Azonban a bérprogram nem veszi figyelembe. Ez miért lehet? Szabályozást erre nem igazán találtam, ezért is gondoltam gyorsabbnak, ha rögtön Önöknek írok. Köszönettel: Csilla
Munka iskolaszövetkezeti tagként: jár-e szabadság?
Cikk
Iskolaszövetkezet keretében végzett munka után jár-e szabadság? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Iskolaszövetkezet keretében végzett munka után jár-e szabadság?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Iskolaszövetkezet keretében végzett munka után jár-e szabadság? Fiam folyamatosan négy hetet dolgozott egy helyen úgy, hogy az iskolaszövetkezet közvetítette ki. A különböző fórumokon én úgy látom, hogy jár neki 2 nap szabadságmegváltás. A diákszövetkezet szerint nem jár neki. Kérem állásfoglalását. Köszönettel.
Készenléti jellegű munkakör
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy vagyonőröket foglalkoztató cég. 24/48 órás beosztásban dolgoznak, a munkaszerződésükben kéthavi munkaidőkeret van megállapítva. Általában havi 240/264 órát dolgoznak. A kérdésem az lenne, hogy a bejelentés szempontjából mi lenne nekik a legjobb, lehet-e heti 60 órára bejelenteni őket (T1041 bejelentő lap a NAV felé). S kell-e nekik pótlékokat fizetni, ha minden napjuk munkanap? Illetve a szabadságok kiadása is miként történjen ez esetben? Segítségüket előre is köszönöm szépen!
Gyeden, gyesen, táppénzen lévők régi-új munkaviszonya
Kérdés
Egy gazdasági társaságban több dolgozó is gyeden, gyesen, illetve várandóságra tekintettel táppénzen van. Ezeket a dolgozókat egy másik cég átvenné. Milyen módon tud megszűnni a munkaviszonyuk a jelenlegi munkáltatójuknál, hogy semmilyen juttatástól ne essenek el, anyagi kár ne érje őket? Hogyan kell ezt az ügyletet dokumentálni (például: munkavállaló felmond, és új szerződést köt a leendő céggel)? A táppénzen lévő kismamának meg kell-e szakítani a táppénzét az utolsó napon, és másnap újra táppénzre megy az új cégnél? Mi a teendője az új cégnek azon túl, hogy munkaszerződést köt a munkavállalóval, és a táppénzt megigényli a dolgozónak? A gyeden, gyesen lévőkkel kapcsolatban van-e teendője az új cégnek azon túl, hogy bejelenti őket, és munkaszerződést köt? Az új cégnél hogyan kell számolni a gyed, gyes, táppénz, később csed idejére jutó szabadságot arra tekintettel, hogy már a dolgozóknak jár az előző munkahelyről is szabadság? Köszönöm megtisztelő válaszukat!
Hozzátartozó halála
Kérdés
Tisztelt Szakértő, az alábbi témában szeretném kérni a segítségét. Ismerősöm élettársának meghalt a nagyszülője. A kérdésem az lenne, hogy ismerősömnek jár-e a 2 nap mentesülés a munkavégzési kötelezettség alól, ha egyeneságbeli rokon élettársa, és nem házastársa. Köszönettel
Egyedülálló gyermekesek tb- és családtámogatása, foglalkoztatása
Cikk
Mind az egészségbiztosítási, mind a családtámogatási törvény külön rendelkezik a gyermeküket egyedül nevelő szülők ellátásáról. Cikkünkben bemutatjuk, mire kell figyelni a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló foglalkoztatásakor, s az egészségbiztosítási törvény, valamint a családtámogatási törvény alapján kik minősülnek egyedülállónak, mennyivel kapnak több ellátást, mint azok a családok, ahol mindkét szülő neveli a gyermeket, gyermekeket.
Minden, amit tudni kell a fiatal munkavállalók foglalkoztatásáról
Cikk
A nyári szünidőben mindig aktuális kérdés a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályozás. A tizennyolcadik életévüket be nem töltött dolgozók kiemelt munkajogi védelemben részesülnek, a munkáltatóknak az általánosnál szigorúbb szabályokat kell betartaniuk az életkorukra, fejlettségi szintjükre tekintettel (munkaidő, pihenőidő, szabadság, munkavédelmi szabályok, stb.). Ezek olyan speciális rendelkezések, melyeket abban az esetben is alkalmazni kell, ha a foglalkoztatásra nem munkaviszony keretében, hanem például iskolaszövetkezeti tagsági vagy megbízási, vállalkozási jogviszony alapján kerül sor.
A magyarok kétharmada nem nyaral
Cikk
Hogyan és hol nyaralunk? Mennyit költünk nyáron szabadságra? Több vagy kevesebb napot töltünk a munkahelytől távol, mint tavaly? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Jófogás online kérdőíve, amit egy nap alatt közel nyolcezren töltöttek ki.
Szabadság, visszahívás munkára, nyári leállás a cégnél
Cikk
Egyre többen töltik jól megérdemelt szabadságukat, ami miatt a munkáltatóknak nehezebb megszervezni tevékenységüket, ezért nem ritka, hogy módosítják a szabadság kiadásának már közölt időpontját, vagy éppen visszahívják a munkavállalót a nyaralásból. Milyen következményekkel kell ilyen esetben számolni? Milyen módon érdemes kezelni a nyári leállást? Mi történik, ha a nyaralás alatt megbetegszik a munkavállaló?
Szabadság kifizetése munkaidő-változás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozik cégünknél. Munkaideje heti 40 óra. 2016 óta szülési szabadságon van, szeptembertől tervezi a visszatérést, heti 30 órás munkaidőben, a bére természetesen ennek megfelelően időarányosan kevesebb lesz. Kérdésem, hogy a szülési szabadság ideje alatt keletkezett szabadságát melyik bérrel kell kiadni számára, illetve megtehetjük-e azt, hogy ezt a szabadságot nem egyszerre, hanem az év fennmaradó részére elosztva adjuk ki neki (a dolgozó kérésére, mivel tanulmányai miatt a vizsgák előtt szeretne hosszabb ideig szabadságon lenni)? Köszönettel: Erdélyi Andrea