982 találat a(z) szabadság cimkére

Ezzel kell számolnia a kismamának, aki újra dolgozna Cikk

A fizetés nélküli szabadság megszakítását, illetve megszűnését követően egyre gyakrabban találkozhatunk azzal a problémával, hogy a kismama nem tud hová visszatérni. Azt azonban már csak nehezen tudja ellenőrizni, hogy a munkakörét valóban megszüntette-e a munkáltató vagy csak betöltötte más kollégával, némi elnevezésbeli módosítás mellett. További nehézség, hogy a munkavállalónak arra sincs tökéletes rálátása, történt-e a távolléte alatt bérfejlesztés. A munkáltatónak mindeközben számos rendelkezés betartására kell ügyelnie, amikor a kismama ismét munkába áll.

Gyes vagy táppénz a második terhesség alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyes ideje alatt születik meg a második baba az egyik alkalmazottnál. Ha a felhalmozott szabadságot a munkavállaló kiveszi, és táppénzre megy, akkor a második babánál mi lesz az alapja a csednek, valamint a gyednek? Az első gyermek október 21-én tölti be a 2. évét. Válaszát előre is köszönöm.

Heti 3 napot dolgozó alkalmazott szabadsága Kérdés

Nyugdíjas alkalmazott szerződése szerint heti 18 órában heti 3 napon, hétfőn, szerdán, csütörtökön dolgozik 150 000 Ft havi bérért. Szerinte a 30 nap szabadsága úgy jár, hogy csak a munkában töltött napokra kell kiírni és megkapja a teljes havi bérét. A munkáltató szerint ez nem így van. A témában megjelent előző cikkek nem voltak egyértelműek számomra, kérem segítsenek, hogy mi a helyes eljárás.

Szabadság kiadása gyesről visszatérő dolgozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a gyesről visszatérő anyuka szabadságának kiadását a törvényi keretek közötti későbbi időpontban kezdjük meg kiadni, mi történik esetleges táppénzes állománya közbejöttével? Például dolgozik három napot, majd elmegy két hét betegállományba. Ez esetben a betegség ideje megszakítja a 60 napot, amely a szabadság kiadásának maximális halaszthatósága, vagy beleszámolódik abba? Köszönettel,

Gyes utáni szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 7 év távollét és 3 gyermeke születése után vissza kíván térni a munkába. Több mint 100 nap szabadság jár neki. Köteles-e a cég egyben kiadni a szabadságot, ha bejelentkezett legkisebb gyermeke 3. évének betöltése után, mielőtt felveszi a munkát, vagy erre a szabadságra is vonatkozik a szabadságkiadásra vonatkozó általános szabály, hogy egy részével a munkáltató rendelkezik, hogy mikor adja ki. Köszönettel,

Szabadság elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megszakítás nélküli munkarendben tevékenykedő cégnél a munkavégzés 12 órában valósul meg, 3x12 órás munkanapot három pihenőnap követ, a szabadság elszámolása napban van nyilvántartva, de órában (12 órában) történik az elszámolás, mivel munkarend szerint a beosztása az adott munkavállalónak 12 óra. Kérdésem: Helyes-e az elszámolás? Lehetőség van arra, hogy ilyen munkarendben (megszakítás nélküli, 12 órás, 4 műszak) a szabadságot 8 órában számolja el a munkáltató? Előre is köszönöm válaszukat.

Kilépő munkavállaló szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló 2018. 08. 31. nappal kilépett a cégtől, közös megegyezéssel, de több szabadságot vett ki, mint ami arányosan jár a munkavállalónak. Az utolsó kivett szabadsága augusztusra esik. Visszakérhető-e a túlvett szabadság? Jogalap nélküli kifizetésnek minősül-e a többletként kivett szabadság? A munka törvénykönyve egyértelműen nem rendelkezik a túlvett szabadságról, milyen jogszabály alkalmazható ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönöm!

Gyes utáni szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Dolgozónk 2015.08.13 napjától vette igénybe a tgyást. 2015.01.15-től táppénzen volt. Ebben az évben 32 éves volt és a 3. gyermekét szülte 2015.09.01-én. A dolgozó felmondott 2018.08.31-én. Kérdés, hogy mennyi a részére járó alapszabadság, illetve a gyermekek után járó pótszabadság napjainak száma? Köszönöm: Zsuzsa

24/48 órás munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 24/48 órás munkarendben szeretne biztonsági őröket foglalkoztatni, tehát egyik nap a munkavállaló 08:00-tól másik nap 08:00-ig dolgozna és utána 48 óra pihenőnapot kapna. Kérdésem, hogy hogyan lehet ezt szabályosan kivitelezni a gyakorlatban? Mennyit dolgozhatnak maximum egy hónapban? Járnak-e pótlékok az éjszakai részre a 24 órán belül, ha hétvégén dolgozik, ha ünnepnapokon dolgozik? A 48 órás pihenőnapra mennyi bért kell nekik fizetni? Hogyan kell kiadni ilyen munkarendben az alapszabadságokat a pihenőnapokon felül?

Munkáltatói felmondás átszervezés miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2001.06.01.napjától fennálló, határozatlan idejű munkaviszonyt 2018.09.13-án a munkáltató megszünteti. A felmondási idő alatt a dolgozó munkájára a munkakör megszűnése (átszervezés) miatt nem tart igényt a munkáltató, ezért az időarányosan még járó szabadság természetbeni kiadása után a munkavállalót felmenti a munkavégzési kötelezettség alól. Hogyan kell kiszámítani az időarányosan még járó szabadságos napokat, ha a dolgozó a 30 nap éves szabadságából a felmondás időpontjáig 1 napot vett ki? Mikor kell elszámolni és kifizetni a végkielégítés, illetve a szabadságos napokra és felmentési időre járó távolléti díj összegét? Válaszát köszönöm!

Részmunkaidő esetén szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkáltatónál a dolgozók egy része heti 3 napot dolgozik, napi 8 órában, összesen heti 24 órában, munkaviszonyban. A munka törvénykönyve szerint a dolgozóknak életkoruk alapján évi 30 nap szabadság jár. Kiadható-e a dolgozóknak a 30 nap szabadság, vagy arányosítani kell a heti három munkanap miatt? Köszönettel: Szalainé

Munkaszüneti nap kifizetése kilépéskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 2018. 08. 26-ai dátummal kilép cégünktől. A munkavállaló 25 év alatti, pályakezdő, részmunkaidőben dolgozik, napi 4,8 órát, azaz heti 24 órát. Az augusztusi hónapban, tehát ledolgozott 16 napot, é kivett 1 nap szabadságot, illetve 4 nap szabadságmegváltása van, amit természetesen kifizetünk neki. Összesen 21 napot bérszámfejt a program, miközben – véleményem szerint – a fizetett ünnepnap (2018. 08. 20.) nincs feltüntetve, elvileg azért hívják fizetett ünnepnapnak, mert kifizetésre kerül az a nap is, azaz összesen nem 22 napot kellett volna figyelembe venni a kifizetéskor? (16 ledolgozott plusz 1 kivett szabadság, 4 nap szabadságmegváltás, és még egy fizetett ünnepnap). Azonban a bérprogram nem veszi figyelembe. Ez miért lehet? Szabályozást erre nem igazán találtam, ezért is gondoltam gyorsabbnak, ha rögtön Önöknek írok. Köszönettel: Csilla

Munka iskolaszövetkezeti tagként: jár-e szabadság? Cikk

Iskolaszövetkezet keretében végzett munka után jár-e szabadság? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Iskolaszövetkezet keretében végzett munka után jár-e szabadság? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Iskolaszövetkezet keretében végzett munka után jár-e szabadság? Fiam folyamatosan négy hetet dolgozott egy helyen úgy, hogy az iskolaszövetkezet közvetítette ki. A különböző fórumokon én úgy látom, hogy jár neki 2 nap szabadságmegváltás. A diákszövetkezet szerint nem jár neki. Kérem állásfoglalását. Köszönettel.

Készenléti jellegű munkakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vagyonőröket foglalkoztató cég. 24/48 órás beosztásban dolgoznak, a munkaszerződésükben kéthavi munkaidőkeret van megállapítva. Általában havi 240/264 órát dolgoznak. A kérdésem az lenne, hogy a bejelentés szempontjából mi lenne nekik a legjobb, lehet-e heti 60 órára bejelenteni őket (T1041 bejelentő lap a NAV felé). S kell-e nekik pótlékokat fizetni, ha minden napjuk munkanap? Illetve a szabadságok kiadása is miként történjen ez esetben? Segítségüket előre is köszönöm szépen!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva, elhatárolt veszteség

Pölöskei Pálné

adószakértő

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink