104 találat a(z) pihenőnap cimkére

Rendkívüli munkavégzés Kérdés

Táppénzjogosultság betegszabadság utáni pihenőnapra Cikk

A betegszabadság kimerítését követő pihenőnapra milyen ellátás jár az ekkor még keresőképtelen dolgozónak? Olvasói kérdésre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

Munka díjazása ünnepnapon Kérdés

Készenlét pótlékai Kérdés

Szabadság díjazása pihenőnapon Kérdés

Távmunka, rendkívüli munkavégzés, huzamos munkaidőbeosztás: ezekre kell figyelni Cikk

A gazdasági válság mind a munkáltatókat, mind pedig a munkavállalókat hátrányos helyzetbe hozta. A vállalkozások csökkenő, ingadozó kereslettel, illetve a munkavállalói keresőképtelenség gyakoribbá válásával számolhatnak. Ebből eredően eseti vagy folyamatos munkaerőhiány jelentkezik, míg a munkavállalók az állásbiztonság ismételt megingásával találkoznak. Érdemes tehát áttekinteni azokat a kérdéseket, melyek ebben az élethelyzetben gyakran felmerülnek, és szükséges azt megvizsgálni, hogy a feleknek milyen mozgásterük van jelenleg, mert sokszor lényegesen nagyobb rugalmasságra lenne szükségük, jogszabályt azonban nem sérthetnek.

Munkaszüneti nap és pihenőnap Kérdés

Egyszerűsített foglalkoztatás: beosztható a dolgozó a hét minden napjára? Cikk

Itt a mezőgazdasági idénymunka ideje, megnövekedett az egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozók száma. Olvasónk is ezzel kapcsolatban intézett kérdést hozzánk, melyet Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt meg.

Munkaidőkeret és pihenőnapok Kérdés

Munkaidőkeret átlagában pihenő nap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél a munkavállalók 1 (állandó délelőtt), 2 (1 hét délelőtt, 1 hét délután) és 3 ( 1 hét délelőtt, 1 hét éjszaka, 1 hét délután) műszakban vannak foglalkoztatva. 3 havi munkaidő keretet alkalmazunk, egyenlőtlenül is beoszthatók a munkavállalók.A jelenlegi munkaidő keretünk március 01-május 31.között tart. A munkaidőkeret átlagában a rendkívüli munkavégzéssel együtt sem haladja meg a beosztott munkaidő a 48 óra munkavégzést.A napi pihenőidők: 11 és a 8 óra be van tartva. A koronavírus veszélyhelyzet ellenére cégünknél van munka. Kérdés a pihenőnapokra vonatkozik. Ha szombatra is beosztjuk mint munkanap, akkor a vasárnap lesz csak pihenőnapja. Tehát a munkaidőkeret végéig ki kell adni plusz 1 pihenőnapot. Ha viszont a szombatot nem osztjuk be munkanapnak, hanem rendkívüli munkavégzést rendelünk el, tehát elszámoljuk mint hétvégi túlóra: 100% túlórapótlékkal. (nem váltjuk meg szabadnappal és 50% túlórapótlékkal). Ekkor sincs meg a heti 2 nap pihenő, csak a vasárnap. Ekkor is (tehát amikor túlórában kifizetjük a szombatot) az elmaradó 1 pihenőnapot ki kell adnia a cégnek a munkaidőkeret végéig? A 2 és 3 műszakosoknál, tehát több műszakosoknál: szintén a munkaidőkeret átlagában ki kell adni a 2 pihenőnapot? Rájuk is vonatkozik a 105. § (1) bekezdése? Például: 10-11 napot osztunk be pihenő nélkül. aztán kiadunk 1-2 pihenőnapot. Elvileg 2 nap pihenő elmaradna. Köszönöm a válaszukat Kertész Mónika

munkaidőbeosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves állásfoglalását: egy gazdasági társaság olyan üzletet működtet, mely szombaton is nyitva van, 9–12 óra között. Alkalmazottainál a munkaidőbeosztás havi munkaidőkeretben történik, egyenlőtlenül elosztva a munka- és pihenőidőt, napi 8 órás munkaidő alapulvételével. Aggályom van a szombati munkavégzéssel kapcsolatban, mert úgy tudom, hogy munkaidőkeretben történő foglalkoztatás esetén a legrövidebb beosztható időszak 4 óra naponta. Abban az esetben is igaz ez, ha az üzlet szombati nyitvatartása pusztán 3 óra? Miként tudjuk ezt úgy áthidalni, hogy ne szegjünk törvényt? A másik kérdés számomra ezzel kapcsolatban az, hogy van olyan dolgozó, aki minden szombaton dolgozik ebben a három órában, és előtte a hét 5 napján is – bár nyilván nem minden nap 8 órát. Nem aggályos az, ha így nem kapja meg a heti 2 pihenőnapját? Arról is olvastam hogy ilyen esetben elegendő lehet az, ha a pihenőidő eléri a folyamatos 40 órát, ami biztosított, mert ha szombaton 12 órakor zár az üzlet és csak hétfő reggel nyit 9-kor, akkor ez teljesül. Ezzel megfelel a cég a vonatkozó előírásoknak? A beosztás mindig összhangban van a ledolgozott órákkal. Pótlékköteles így a foglalkoztatás? Válaszát köszönöm!

Munkaidőkeret esetén heti pihenőnap kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérnék gyakorlatias, magyarázat jellegű választ. Egyik kollégánk reklamál, hogy neki ezen a héten nincs meg a heti kettő pihenőnapja. Heti öt napot dolgozik, a hatodik napja pihenőnap, a hetedik napja szabadság. Jogos a reklamációja? Az érintett munkavállaló átlag napi 8 órás munkaidőben dolgozik, a munkaidőkeret betartásával. Egyenlőtlen munkabeosztásban vannak a kollégák, kéthavi munkaidőkeretben. Köszönöm szépen! Üdvözlettel: Horváth Éva

Munkaszüneti nap kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 48 főt alkalmazó kft. napi 12 órás foglalkoztatásban dolgoztatja a munkavállalóit, 3 nap munka (6:00-18:00 és 18:00-06:00), 3 nap pihenő megosztásban, folyamatos munkarendben, évi 8 nap kötelező szabadsággal (pl. 12.24-e, 12.31-e). A kérdésem a munkaszüneti napra eső díjazással függ össze. Vannak dolgozók, akiknek a kötelező ünnepnapok a pihenőnapjukra esnek, tehát egyébként sem dolgoznának. Nekik kötelező-e ünnepi pótlékot fizetni, ha igen, milyen mértékben? 12 órára vagy 8 órára eső pótlékot? Azon dolgozóknak, akiknek egyébként a műszakjukba esne az ünnepnap, és dolgozniuk kellene, de a kötelező phenőnap elrendelése miatt nem dolgoznak, kell-e, és ha igen, milyen mértékben kell fizetni az ünnepi pótlékot? 8 órára esőt vagy 12 órára esőt? Jár-e műszakpótlék és vasárnapi pótlék arra az esetre, ha épp 18:00 óra utáni a beosztásuk, és az épp vasárnapra is esik ez a nap? Válaszát köszönöm!

Heti pihenőnap Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munka törvénykönyve szerint havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani. El lehet-e ettől térni a munkavállaló írásbeli kérelmére a gyermekére hivatkozva, ha ő hétköznapokra szeretné a pihenőnapját, és minden hétvégén dolgozni szeretne? Köszönöm!

Szombati munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó bolti kereskedelmi tevékenységet folytat, az értékesítést alkalmazott végzi, mivel a vállalkozónak nincs hozzá szakirányú képesítése. Az alkalmazott heti 40 órában, általános munkarendben dolgozik, hétfőtől péntekig napi 8 órában. Amennyiben szombatonként is rendszeresen nyitva tart az üzlet 8-tól 12-ig, kifizethető-e minden alkalommal pihenőnapra eső túlóraként? Szabályos-e a heti egy, vasárnapi pihenőnap? Amennyiben ez nem megoldható, akkor milyen egyéb megoldás lehetséges erre a szombati 4 órás munkavégzésre, ami a lehető legkisebb adminisztrációval jár? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink