114 találat a(z) pihenőnap cimkére
24 órás portaszolgálat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy ipari parkban irodákat, kisebb üzemcsarnokokat ad bérbe. Igény merült fel a bérlők részéről a 24 órás portaszolgálat biztosítására hétköznap és hétvégén is. Számításunk szerint 4 fő portás alkalmazásával tudjuk ezt megoldani. Kollektív szerződésünk nincs. Kérdésem, hogy milyen munkarendben foglalkoztathatjuk a portásokat, milyen pótlékokat kell fizetnünk nekik, illetve milyen pihenőnap biztosítási kötelezettségünk van. Köszönöm: Mikro
Munkaidő-beosztás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmazott heti 10 órában bejelentve, kedden és csütörtökön dolgozik 9-14-ig. Munkaidőkeretként kell kezelni? Vagy jó az a megoldás, hogy a tájékoztatóban a heti munkaidő úgy van lefektetve: heti 10 óra és kedd, csütörtök 9-14 óráig. Ha ez jó így akkor a jelenlétin mit írok a hét többi napjára? Ha munkaidőkeretként kell kezelni, akkor szombatra és vasárnapra pihenőnapot írok és a többi napra mit írok a jelenlétin? A szabadságot keddre és csütörtökre adom ki és órában tartom nyilván? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Pánti Etelka
Pihenőnap kiadása (vasárnapra) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Labdarúgó sportegyesületünk a csapatok edzőit részmunkaidő keretében foglalkoztatja (havi 40, ill. 48 óra, napi 4 óra, így 10, ill. 12 nap). A munkaidő-beosztásuk hétköznapra (edzések) és hétvégére (vasárnapra, bajnoki fordulók ezen a napon vannak)) is esik. Éppen ezért gondoljuk – és ebben az önöktől kapott korábbi kérdéseinkre feltett válaszok meg is erősítenek –, hogy a munkakör jellege alapján rendeltetésünk folytán vasárnap is működő munkáltató vagyunk. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben is vonatkozik-e ránk a zMt. 105. § (4) pontja, azaz "munkavállaló számára – a 101. § (1) bekezdés f) pont kivételével – havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani." Hisz az idézett 101. § (1) f) pontja csak a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozik – ez ránk nem igaz, mert nem csak szombaton és vasárnap foglalkoztatjuk az edzőket, hanem ahogy fent említettem, hétköznap is. Vagyis annak ellenére, hogy minden vasárnap van bajnoki forduló (nyilván a nyári és téli bajnoki szüneten kívül), az edzőknek ettől függetlenül legalább egy vasárnapot mégis pihenőnapként kell kiosztani? Előre is köszönöm a választ.
Munkaidőkeret: így kell munkabért és bérpótlékot fizetni Cikk
Munkaidőkeret, azaz egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkabér havi összege a munkaidő-beosztás függvényében ingadozhat, bizonyos bérpótlékok fizetése pedig a munkaidőkeret lejárta utáni időszakra tolódhat.
Új szabályok a kiskereskedelemre: egyeztetni akar a tárca Cikk
Egyelőre nincs tervben a kiskereskedelmet érintő jogszabályok módosítása – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter csütörtökön.
Hosszabbodna a munkaidőkeret: módosítanák az Mt.-t Cikk
A mostani triplájára nőne a munkaidőkeret az Országgyűlés gazdasági bizottsága T/15035 szám alatt a munka törvénykönyvét módosító javaslata szerint. Az előterjesztés általános vitája ma kezdődik, a javaslat elfogadás esetén 2017. július 1. napján lépne hatályba.
Hosszú hétvégékkel lesz tele 2018! Itt a lista a plusz pihenő- és az áthelyezett munkanapokról Cikk
A nemzetgazdasági miniszter rendelettervezete szerint négy négynapos hosszú hétvége lesz 2018-ban a munkanapok átrendezése révén, és pihenőnap lesz december 24. és december 31. is, miután mindkét nap hétfőre esik jövőre. Karácsonykor így öt, szilveszter, újév táján pedig négy egymást követő napon pihenhetnek az általános munkarend szerint dolgozók.
Külföldi kiküldetés – köztisztviselő II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az atonos című kérdésre adott válaszában hivatkozott a 172/2012. (VII. 26.) kormányrendeletre, ami az Ön tájékoztatása alapján a polgármesteri hivatalokban dolgozó köztisztviselőkre nem terjed ki, így az abban meghatározott összeg sem alkalmazható a napidíjak vonatkozásában. Ebben az esetben a munkáltató szabadon állapíthatja meg a napidíj mértékét? A kérdésben megjelölt időszakban (csütörtöktől vasárnapig) a köztisztviselő ténylegesen munkát végez külföldön, mivel hivatalos rendezvényeken vesz részt. Ilyen esetben még az elutazás előtt ki kellene adni a pihenőidőt annak érdekében, hogy a heti 48 órát ne haladja meg a munkavégzés? Lehetséges lenne esetleg egy hétre munkaidőkeretet meghatározni úgy, hogy hétfő, kedd lesz a pihenőnap, és szerdától vasárnapig kerül osztják be a munkaidejét?
Munkaidőkereten felüli munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Háromhavi munkaidőkeret (hétfő-péntek munkanap, szombat-vasárnap pihenőnap) esetére kérdezem a következőket. 1. Ha hétköznap keletkezik 5 óra túlmunka, akkor azt a munkaidőkeret végén kell elszámolni alapbér plusz 50 százalékos pótlékkal? 2. Ha szombaton van 6 óra ledolgozott órája a munkavállalónak, akkor hogyan kell elszámolni? Túlóraként alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal és/vagy pihenőnapi munkavégzésként is alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? 3. Ha vasárnap is dolgozott 7 órát, akkor ennek az elszámolása hogyan történik? Pihenőnapi munkavégzésként alapbér plusz 100 százalék és/vagy túlóraként a munkaidőkeret végén alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? Válaszát előre is köszönöm!
Szombatról vasárnapra átnyúló munkaidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátó egységeket működtető, heti 80 óra üzemelési időt elérő, rendeltetése szerint vasárnap és munkaszüneti nap is működő foglalkoztató vagyunk. Dolgozóink munkaidőkeretben, egyenlőtlen munkaidőbeosztásban, teljesen változó munkakezdéssel és munkabejezéssel dolgoznak (például 8- 16, 10-18, 10-20, 18-06, 20-04, 22-06, 22-04 stb.) Tehát a napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik mindig. 1. Beosztható-e a dolgozó a hónapban minden szombat éjszakára? A kérdésem abból adódik, hogy ebben az esetben a szombaton kezdődő és vasárnapra legkésőbb reggel 06-ig átnyúló műszak szombati munkavégzésnek számít-e, a vasárnapot tekinthetem-e vasárnapi pihenőnapnak? (87. § (1)) Tehát megvalósul-e esetükben a havi egy vasárnapra eső pihenőidő? 2. Ha munkaszüneti napot is érint az áthúzódó műszak, például október 22-én 22-04, illetve október 23-án 22-04-ig dolgozik a munkavállaló, akkor hány órára kell fizetni neki bérpótlékot a munkaszüneti napon történt munkavégzésért, egyik illetve másik esetben? 3. Részmunkaidős lemezlovasunkat, az esetenként hétköznapra eső 00-04 beosztás mellett beoszthatjuk-e minden vasárnap 00-04-ig? Esetében nem húzódik át szombatról vasárnapra a munkaideje, ennek ellenére tekinthetem-e a vasárnapot pihenőnapnak, hisz a munka befejeződik reggel 07-ig (87.§ (1)) 4. Jól gondolom-e, hogy az itt dolgozó takarítónak sem szükséges vasárnapi pótlékot adni, a vasárnap 07-15-ig tartó munkavégzésért Előre is köszönöm válaszát
3*12 órás munkaviszony, 3 nap pihenő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gyárban 3*12 órát dolgoznak a munkavállalók, majd 3 nap pihenő következik. Az lenne a kérdésem, ha túlóráznak a 3 nap pihenő alatt, akkor az túlórának (100%+50%) vagy pihenőnapi túlórának (100%+100%) kell elszámolni? Amennyiben nincs sem az alapbérben külön bérpótlék, sem külön bérpótlék átalány nincs megállapítva. Úgy gondolom, hogy kell egy munkaidő-beosztás vagy munkaidőkeret, ahol a pihenőnapok jelölve vannak. Amennyiben a pihenőnapon végeznek túlmunkát, akkor pihenőnapi túlóra kerül elszámolásra. Köszönettel!
Vasárnapi pihenőnap Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munka törvénykönyve alapján: 54. A heti pihenőnap 105. § (1) A munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg (heti pihenőnap). (2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a heti pihenőnapok egyenlőtlenül is beoszthatók. (3) A (2) bekezdésben foglaltak alkalmazásakor - a megszakítás nélküli, a több műszakos vagy az idényjellegű tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállalót kivéve - a munkavállaló számára hat munkanapot követően egy heti pihenőnapot be kell osztani. (4) A munkavállaló számára - a 101. § (1) bekezdés f) pont kivételével - havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani. Ezek alapján a kérdésem, hogy a havonta egy vasárnap kiadása meg tud-e valósulni abban az esetben, ha a munkavállaló egyenlőtlen időbeosztásban dolgozik, és a műszakja például a következőképpen alakul: szombaton 22 órakor végez a munkával, majd vasárnap este 22 órakor jön dolgozni? Ebben az esetben kiadottnak lehet tekinteni a havi egy vasárnapot? (A többi vasárnapon szintén dolgozik). Ebben az esetben nem 0-24 órában kell vizsgálni azt, hogy egy vasárnap teljesüljön az előírás szerint? Köszönöm!
Táppénz betegszabadságot követően Kérdés
Tisztelt Szakértő! "Betegszabadság és táppénz: most megtudhatja, mi a különbség", 2016. 06. 08-ai cikkükben írják a következőt: A táppénz naptári napokra jár. Ha a biztosított betegszabadságra jogosult, akkor a táppénz kizárólag a betegszabadság lejártát követő naptól jár. Tudni kell azt is, hogy nem jár a táppénz a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha az azt követő munkanapon (munkaszüneti napon) a keresőképtelenség már nem áll fenn. Kérdésem, hogy az utolsó információ milyen joghelyről vagy tájékoztatóból származik? Válaszát előre is köszönöm..
Turisztikai idénymunka elszámolása Kérdés
Szállodai szolgáltatást végző cégnél, megszakítás nélküli munkarendben, egyenlőtlen munkaidő-beosztással, turisztikai idénymunkások foglalkoztatása esetén kell-e vasárnapi pótlékot, illetve 8 óra feletti munkavégzéskor túlórapótlékot számolni? Idénymunka esetén megszakítás nélkül hány napra lehet bejelenteni, mikor kell pihenőnapot kiadni? Idénymunka esetén az arányosan járó szabadságot hogyan kell kiszámolni, és annak mi az elszámolási módja? A kiadott szabadság napjaira is be kell jelenteni a dolgozót? Pénzben is meg lehet váltani a szabadságnapjait?
Szabadnap vagy pihenőnap? Kérdés
Mi a különbség egyenlőtlen munkaidő esetén a szabadnap és a pihenőnap között? Ki dönti el, hogy az adott nap szabadnap, vagy pihenőnap? A dolgozó a hét minden napján vagy dolgozik, vagy pihen, vagy stb.