104 találat a(z) pihenőnap cimkére

Hosszú hétvégék: így lehet kétszer ledolgozni egy munkanapot Cikk

A munkanapáthelyezés lényege, hogy ha egy munkaszüneti nap keddre vagy csütörtökre esik, akkor a vonatkozó miniszteri rendelet a hétvége és a munkaszüneti nap közé eső munkanapot pihenőnappá nyilvánítja, ugyanakkor az azonos hónapra eső egyik szombat munkanap lesz. Ilyen munkanapáthelyezés alkalmával érdekes eset állt elő: a munkavállaló ledolgozta a szombati napot, majd munkahelyet váltott, ahol a szombat helyett biztosított hétfői pihenőnapra szabadságot adott ki részére a munkáltató. Így egy napot kvázi kétszer „dolgozott le”. Jogszerű volt az eljárás?

Szabadság utáni pihenőnap Kérdés

Tisztelt Adózóna! Részvénytársaságunk szarvasmarha ágazatában munkavállalóink folyamatos munkarendben dolgoznak. Egyik munkavállalónk vetette fel, amennyiben ő szabadságon van, a szabadság letelte után nem munkanap, hanem pihenőnap következik. Erre vonatkozóan nem találok semmit az Mt.-ben. Arra gondolok, hogy ha 6 napot szabadságon van (ezekre a napokra beosztása volt), akkor a hetedik az pihenőnap, hiszen a + ledolgozott (jelen esetben szabadság) nap után, pihenőnap jár. De azt gondolom, hogy 1-2-3-4-5 nap szabadság után beosztható munkanapra. Kérem szíves állásfoglalásukat! Köszönöm!

Külföldi kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó aki nemzetközi fuvarozással foglalkozik. Alkalmazottjai havi több napot töltenek külföldön, például Németországban. Milyen költségek terhelik a munkáltatót? Napi 60 euró elszámolható a dolgozóknak adómentesen? Emellett a német minimálbért ki kell fizetni a munkavállalóknak? Vagy elegendő a magyar minimálbér plusz a 60 euró költségtérítés? Amennyiben egy hónapban több egymást követő napot tartózkodik külföldön, azokra a napokra, melyek pihenőnapok számára, kell fizetnie valamit a munkáltatónak? Válaszát előre is köszönöm!

Heti pihenőnap II. Kérdés

Tisztelt Dr. Kéri Ádám Ügyvéd Úr! A heti pihenőnap témájában feltett kérdésünkre adott válaszát ezúton is köszönjük. A válasszal kapcsolatban pontosító kérdéseink merültek fel. Milyen esetben bír relevanciával az Mt. 87. § (2) bekezdése szerinti 7:00 és 22:00 közötti időtartamra vonatkozó kitétel? Amennyiben a munkáltatónál a vasárnapi munkanap vasárnap 6:00-tól hétfő 6:00-ig tart, és a munkavállaló vasárnap 22:00-tól hétfő 6:00-ig végez munkát, úgy az nem minősül (vasárnapi) pihenőnapnak? Válaszát előre is köszönöm.

Javaslatokat nyújt be a munka törvénykönyve módosításához a Fidesz Cikk

Több pontból álló javaslatcsomagot terjeszt kedden a munka törvénykönyvének tervezett módosításához az Országgyűlés vállalkozásfejlesztési bizottsága elé a Fidesz – közölte Kósa Lajos, a nagyobbik kormánypárt országgyűlési képviselője, aki hétfőn munkavállalói szövetségekkel egyeztetett.

Vasárnapi pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vasárnapi pótlék (140. §) számítása hogyan értelmezendő a 87. §-sal összhangban? Ha a 87. § (1) bekezdése alapján a munkanap lehet „elcsúsztatott” 24 óra, s egyes magyarázatok szerint ilyenkor nem jár pótlék például vasárnap 22 órai kezdésnél (többműszakos, beosztás szerinti kezdésnél), ugyanakkor a (2) bekezdés szerint az (1) bekezdés irányadó a heti pihenőnapokra is, azzal hogy a 7-22 óra közti időtartam mindenképpen heti pihenőnap, akkor a pihenőnap egyes esetekben 24 óra, egyes esetekben csak 15 óra (22-7)? Mi volt a törvényalkotó szándéka: csak az elcsúsztathatóság vagy a vasárnap lerövidítése 15 órára? 1. eset: 3 műszak, 5x8 órás hét (szombat-vasárnap szabad): A heti éjszakás műszak („hétfő”) kezdődhet vasárnap este 22-kor (lásd fent), s az 5. nap csütörtök 22-kor, ebben az esetben a „vasárnap” szombat este 22-től vasárnap este 22-ig tart? S ezt kell figyelembe venni például szombati beosztásnál a pótlékszámításra, ha munkaidőkeret is van? De kezdődhet az éjszakás hét hétfő este 22-kor is, s az 5. nap péntek este 22-kor, s ekkor a „vasárnap” vasárnap este 22-től hétfő este 22-ig tart? 2. eset: 12 órás műszakok munkaidőkeretben (6 és 18 órai kezdések): Mely órákra jár vasárnapi pótlék? Csak 7-22 óra között (például a vasárnap 18-kor kezdőnek 4 óra)? Vagy vasárnap 0-24 óra között (például a vasárnap 18-kor kezdőnek 6 óra)? Köszönöm.

Kismamák, egyenlőtlen heti pihenőnap Kérdés

Tisztel Szakértő! A kismamák heti pihenőnapját egyenlőtlenül beosztani a kismama beleegyezésével sem lehet? Válaszát előre is köszönöm!

Kismamák munkaidőbeosztása, védelmi szabályok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van két kismamánk egy-egy 3 éven aluli gyermekkel. Az egyikük egyedül neveli a gyermekét, a másikuk a párjával együtt. A kérdésem, hogy ha ők beleegyeznek, beoszthatjuk-e a heti pihenőnapjukat egyenlőtlenül (4, illetve 6 munkanap/hét)? A cikkeikben keresve egymásnak kicsit ellentmondó válaszokat kaptunk (2018.09.27-28-i cikk 'Eltérési lehetőségek a Mt-től...", és 2018.10.12-i cikk "Ezekkel kell számolnia a kismamának, aki újra dolgozna") Válaszát előre is köszönöm!

A túlóra mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy ha olyan "pihenőnapon" dolgozik a munkavállaló, amit le kellett dolgozni már korábban – tehát munkanap lenne –, azt mint rendkívüli munkaidőt milyen mértékkel kell fizetni? Ha normál munkaidőbeosztás szerint dolgozó munkavállaló külföldi kiküldetésre utazik ünnepnapon – melyre ugye rendes munkaidőként beosztható –, azt milyen mértékkel kell kifizetni? Az is túlóra? Maga az utazási idő is? Szíves válaszát előre is köszönöm!

Szinte vége sincs a mostani hosszú hétvégének, máris jönnek a következők Cikk

A jövő héten ismét hosszú hétvégére számíthat a munkavállalók többsége.

24/48 órás munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 24/48 órás munkarendben szeretne biztonsági őröket foglalkoztatni, tehát egyik nap a munkavállaló 08:00-tól másik nap 08:00-ig dolgozna és utána 48 óra pihenőnapot kapna. Kérdésem, hogy hogyan lehet ezt szabályosan kivitelezni a gyakorlatban? Mennyit dolgozhatnak maximum egy hónapban? Járnak-e pótlékok az éjszakai részre a 24 órán belül, ha hétvégén dolgozik, ha ünnepnapokon dolgozik? A 48 órás pihenőnapra mennyi bért kell nekik fizetni? Hogyan kell kiadni ilyen munkarendben az alapszabadságokat a pihenőnapokon felül?

Mezőgazdasági idénymunka, munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági idénymunkánál, egyszerűsített foglalkoztatásnál mik a munkaidővel kapcsolatos szabályok? Van-e valamilyen lehetőség munkaidőkeretre? Vagy 8 óra felett mindenképpen jár bérpótlék? Szombatra jár-e bérpótlék? Van-e előírás, hogy hány óra/nap után kell pihenőnap? Munkaszüneti napra jár-e bérpótlék ?

Mindent a munkaidőkeretről – szabadság Kérdés

Tisztelt Hajdu-Dudás Mária! A "Mindent a munkaidőkeretről" című cikkében számomra úgy tűnik, mintha egy kicsit összekeveredtek volna a szabadságra vonatkozó részben a nyilvántartás szabályai. Azzal egyetértek, hogy kétféle módon lehet nyilvántartani, de éven belül ez nem változtatható meg. Ami a napokban történő nyilvántartást illeti, érdemes lenne kitérni arra az esetre, amikor – a példabeli esetnél maradva – mondjuk, hétfő-keddre ad ki szabadságot a munkáltató, azaz a kiegyenlítő napot közvetlenül megelőző napra/napokra, mert az erre adott válasz világítana rá pont a lényegre, jelesül, hogy a szerdai pihenőnapra is szabadságot kell kiírni. Ami az órában történő nyilvántartást illeti, szerintem nem helyes az a megállapítás, hogy hétfőtől péntekig tartó szabadság esetén hétfőre, keddre, csütörtökre, péntekre 10-10 órát, szerdára 8 órát kell kiírni. Ha szerdára is számolnánk el szabadságórát, annak ellenére, hogy ezen a napon nem kellett volna dolgoznia a munkavállalónak, akkor több szabadsága fogyna el, mintha általános munkarendben dolgozna, ez pedig ellentétes lenne a törvénnyel. Véleményem szerint erre az elszámolási módra az egyszerűen megfogalmazott szabály az, hogy annyi szabadságórát kell kiírni, amennyit a beosztása szerint kellett volna dolgoznia a munkavállalónak. Köszönettel. Pap Attila

Vasárnapra szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyik munkáltató tevékenységi köre étteremüzemeltetés, vendéglátás, ezért vasárnap is üzemel. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben vasárnapra adható-e ki rendes szabadság a munkavállalónak, ha a heti pihenőnapot már megkapta. Előre is köszönöm válaszukat! Kiss Beáta

Pihenőnapon kell dolgozni: mit fizet a munkáltató? Cikk

Pihenőnapján hívja be dolgozni a munkáltató a munkavállalót, milyen extra költségeket (utazás, lemondott program) kell számára megtéríteni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink