114 találat a(z) pihenőnap cimkére
Meg nem kapott pihenőnapok Kérdés
Idézet a legutóbbi cikkből: Mi történik akkor, ha nem kapta meg a pihenőnapját, mert akkor „szabadságon volt”? A szabadság olyan munkanap, amelyen nincs munkavégzési kötelezettség. Pihenőnapra szabadság nem adható ki így. Ebben az esetben a hiányzó pihenőnapokra rendkívüli munkavégzésként kell tekinteni. Ezt nem értem!!! Mire számolom el a rendkivüli munkavégzést? Egy ledolgozott napra? A meg nem kapott pihenőnapra? A szabadságra, amikor nem is dolgozott? De hogyan? Egyenlőtlenül dolgozik. Mennyit számolok el? Mi az alap? Az alapbér? Kérek szépen egy konkrét példát levezetéssel. Syssy
A munkaidőkeret buktatója: mi lesz a többlet pihenőnappal? Cikk
Egyre népszerűbb a munkáltatók körében a munkaidőkeretben történő foglalkoztatás, ellenben hátulütői is lehetnek azoknál, akik nem jól sáfárkodnak a munkaerővel. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor szabadságon volt? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám jogi szakértőnk válaszolt.
Munkaidőkeret Kérdés
Egy vállalkozás 6 havi munkaidőkeretben foglalkoztatja munkavállalóit. A munkaidőkeret lejártakor elszámol a munkavállalókkal a túlórák, pihenőnapok stb. tekintetében. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor szabadságon volt stb.? Túlórája mindkét esetben keletkezett. Hogyan kell számolni és kifizetni ezekben az esetekben a pihenőnapokat, a túlórákat?
Szombati munkanapok és hosszú hétvégék 2016-ban Cikk
Jövőre négy háromnapos és két négynapos hosszú hétvége lesz, cserébe két szombaton dolgozni kell majd.
Bt. beltagjának jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! A beltag munkaviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat, és személyesen is közreműködik. Az ő esetében kell jelenléti ívet vezetni? Minimálbér alapján fizet adót, járulékokat. A bérszámfejtés során, mint normál alkalmazottnál figyelembe kell venni a pihenő és ünnepnapokat? Ez esetben többes jogviszony áll fenn. Hogyan kell ezt a T1041-es bejelentő lapon bejelenteni? Köszönöm szépen a segítségét!
Így kurtítják meg a pihenőidőt Cikk
A munkáltatóknak nem kötelező a naptári napot munkanapnak tekinteni, s ez számtalan félreértésre adhat okot. A munka törvénykönyve tervezett módosításából más fontos változtatás is hiányzik.
Így dolgozhat két hónapot pihenőnap nélkül Cikk
Szabadon pakolgathatja a munkáltató a munkanapokat és a pihenőnapokat munkaidőkeret, elszámolási időszak alkalmazása esetén? Kétségtelen, hogy kevés korlát akadályozza mozgásterét.
Vasárnapi munkavégzés kereskedelemben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó munkaviszonyban alkalmazza férjét, eladói munkakörben. Kereskedelmi üzletükben a vasárnapi zárvatartási törvény következtében minden vasárnap férje dolgozik. Megteheti-e ezt, vagy ez esetben is kötelező a munka törvénykönyve 106. § (2) bekezdésére hivatkozva havonta legalább egy vasárnapnak pihenőnapnak lennie?
Népszavazási kezdeményezés a vasárnapi boltzárról: döntött az NVB Cikk
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hétfői ülésén úgy döntött, Wodicska Zoltán magánszemély kérdését ismeri el "elsőnek, érvényesnek" a vasárnapi boltzárral kapcsolatban, a moratórium megszűnése után.
Pótlék szombat-vasárnapi rendkívüli munkára Cikk
Milyen szabályokat kell követni, ha a vállalkozás munkavállalóját, alkalmi munkavállalóját szombat-vasárnapi munkára osztja be? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Pihenőidőre számolt bérpótlék Kérdés
A dolgozó munkaszerződése szerint heti 40 órában van foglalkoztatva. A munkáltató háromműszakos rendben üzemel. Kérdéseim: 1. Szombati pihenőnapra hány százalék bérpótlék jár? 2. Vasárnapi pihenőnapra hány százalék bérpótlék jár? 3. Éjszakai műszak esetén a műszakpótlékot is meg kell növelni a bérpótléknak megfelelő százalékkal? Köszönöm: DK
Munkaidőkeret bérpótlék Kérdés
Milyen pótlékot kell megfizetni a foglalkoztatónak a szabad-, illetve pihenőnapon végzett munka után, ha a munkavállalóját négyhavi munkaidőkeretben foglalkoztatja? Milyen fizetendő pótlék van, ha a dolgozónak a négy hónap elteltével nem adta ki a munkáltató a törvényes pihenőidőt?
Pihenőnap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, ha egy munkavállaló heti 40 órára van bejelentve mint eladó és a heti 40 óráját beosztás szerint 6 nap alatt dolgozza le, mert így van nyitva az üzlet (hétfőn és szombaton 4-4 órát), akkor pihenőnap szempontjából csak 1 a vasárnap a teljes napja minden héten, de óraszámot tekintve viszont nem dolgozik többet. Megfelelő-e ez így? Vagy mindenképp kell a heti 2 pihenőnap? Köszönöm!
Kötelező-e alkalmazni a munkanap-áthelyezésről kiadott NGM-rendeletet? Kérdés
Szeretném megtudni – bár 2015-re vonatkozóan még nem jelent meg a rendelet, csak tervezetről tudunk –, hogy megteheti-e a munkáltató, hogy a 2015.01.02-ei munkanap-áthelyezést nem alkalmazza, azaz 01. 02. munkanapként és 01.17 pihenőnapként szerepel a beosztásban? Sok kolléga a 2014. évi szabadságát szeretné ily módon kivenni (2014-ben megkezdett és 2015-re áthúzódó szabadsággal), és nem a 2015-ös szabadságkeretét terhelné, amennyiben szombaton nem kíván dolgozni? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Munkaidőkeret Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk a következő két hónapban IDÉNYJELLEGŰ munkavégzés miatt (mezőgazdasági szárítógép gazdaságos üzemeltetése) szeretne munkaidőkeret alkalmazásával dolgoztatni. Külső tényezők miatt – időjárás, stb. – előre nem látható, hogy mely napokon működne folyamatosan a szárító, de előreláthatólag heti 3-4 nap folyamatos működés várható. Emiatt a munkaidőkeretet találtuk a legjobb formának, azzal, hogy az időtartamát 8 hétben, a ledolgozandó órák számát 320 órában határoznánk meg. A napi munkaidő-beosztás egyenlőtlen lenne, a napi munkaidő 4 és 12 óra között változna (szükség esetén két ember nappal, két ember éjszaka üzemeltetné a berendezést). Ha jól tudom, az idényjellegre tekintettel minimum heti egy pihenőnap a kötelező, ezt természetesen biztosítanánk, viszont nem biztos, hogy ez szombatra/vasárnapra esne. Kérdéseim: Rendben van-e ez így munkajogi szempontból, tudjuk alkalmazni akár átmenetileg is? A meglévő munkaszerződések "normál", napi 8-16 óra közötti munkavégzést határoznak meg. Ezt lehet időlegesen, csak két hónap időre módosítani? Esetleg elég egy kiegészítés hozzá (amit természetesen a dolgozók is aláírnak), hogy a munkaidő meghatározása időlegesen változik? Jól értelmezem az Mt.-ben, hogy az idényjelleg miatt a vasárnapi munkavégzésre nem jár bérpótlék, ha másik napon kiadja a munkáltató a heti pihenőnapot? Viszont éjszakai munkavégzés esetén 18.00 és 6.00 óra között 15 százalékos bérpótlék jár? Köszönettel: BK