114 találat a(z) pihenőnap cimkére
Vasárnapi pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vasárnapi pótlék (140. §) számítása hogyan értelmezendő a 87. §-sal összhangban? Ha a 87. § (1) bekezdése alapján a munkanap lehet „elcsúsztatott” 24 óra, s egyes magyarázatok szerint ilyenkor nem jár pótlék például vasárnap 22 órai kezdésnél (többműszakos, beosztás szerinti kezdésnél), ugyanakkor a (2) bekezdés szerint az (1) bekezdés irányadó a heti pihenőnapokra is, azzal hogy a 7-22 óra közti időtartam mindenképpen heti pihenőnap, akkor a pihenőnap egyes esetekben 24 óra, egyes esetekben csak 15 óra (22-7)? Mi volt a törvényalkotó szándéka: csak az elcsúsztathatóság vagy a vasárnap lerövidítése 15 órára? 1. eset: 3 műszak, 5x8 órás hét (szombat-vasárnap szabad): A heti éjszakás műszak („hétfő”) kezdődhet vasárnap este 22-kor (lásd fent), s az 5. nap csütörtök 22-kor, ebben az esetben a „vasárnap” szombat este 22-től vasárnap este 22-ig tart? S ezt kell figyelembe venni például szombati beosztásnál a pótlékszámításra, ha munkaidőkeret is van? De kezdődhet az éjszakás hét hétfő este 22-kor is, s az 5. nap péntek este 22-kor, s ekkor a „vasárnap” vasárnap este 22-től hétfő este 22-ig tart? 2. eset: 12 órás műszakok munkaidőkeretben (6 és 18 órai kezdések): Mely órákra jár vasárnapi pótlék? Csak 7-22 óra között (például a vasárnap 18-kor kezdőnek 4 óra)? Vagy vasárnap 0-24 óra között (például a vasárnap 18-kor kezdőnek 6 óra)? Köszönöm.
Kismamák, egyenlőtlen heti pihenőnap Kérdés
Tisztel Szakértő! A kismamák heti pihenőnapját egyenlőtlenül beosztani a kismama beleegyezésével sem lehet? Válaszát előre is köszönöm!
Kismamák munkaidőbeosztása, védelmi szabályok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van két kismamánk egy-egy 3 éven aluli gyermekkel. Az egyikük egyedül neveli a gyermekét, a másikuk a párjával együtt. A kérdésem, hogy ha ők beleegyeznek, beoszthatjuk-e a heti pihenőnapjukat egyenlőtlenül (4, illetve 6 munkanap/hét)? A cikkeikben keresve egymásnak kicsit ellentmondó válaszokat kaptunk (2018.09.27-28-i cikk 'Eltérési lehetőségek a Mt-től...", és 2018.10.12-i cikk "Ezekkel kell számolnia a kismamának, aki újra dolgozna") Válaszát előre is köszönöm!
A túlóra mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy ha olyan "pihenőnapon" dolgozik a munkavállaló, amit le kellett dolgozni már korábban – tehát munkanap lenne –, azt mint rendkívüli munkaidőt milyen mértékkel kell fizetni? Ha normál munkaidőbeosztás szerint dolgozó munkavállaló külföldi kiküldetésre utazik ünnepnapon – melyre ugye rendes munkaidőként beosztható –, azt milyen mértékkel kell kifizetni? Az is túlóra? Maga az utazási idő is? Szíves válaszát előre is köszönöm!
Szinte vége sincs a mostani hosszú hétvégének, máris jönnek a következők Cikk
A jövő héten ismét hosszú hétvégére számíthat a munkavállalók többsége.
24/48 órás munkarend Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 24/48 órás munkarendben szeretne biztonsági őröket foglalkoztatni, tehát egyik nap a munkavállaló 08:00-tól másik nap 08:00-ig dolgozna és utána 48 óra pihenőnapot kapna. Kérdésem, hogy hogyan lehet ezt szabályosan kivitelezni a gyakorlatban? Mennyit dolgozhatnak maximum egy hónapban? Járnak-e pótlékok az éjszakai részre a 24 órán belül, ha hétvégén dolgozik, ha ünnepnapokon dolgozik? A 48 órás pihenőnapra mennyi bért kell nekik fizetni? Hogyan kell kiadni ilyen munkarendben az alapszabadságokat a pihenőnapokon felül?
Mezőgazdasági idénymunka, munkaidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági idénymunkánál, egyszerűsített foglalkoztatásnál mik a munkaidővel kapcsolatos szabályok? Van-e valamilyen lehetőség munkaidőkeretre? Vagy 8 óra felett mindenképpen jár bérpótlék? Szombatra jár-e bérpótlék? Van-e előírás, hogy hány óra/nap után kell pihenőnap? Munkaszüneti napra jár-e bérpótlék ?
Mindent a munkaidőkeretről – szabadság Kérdés
Tisztelt Hajdu-Dudás Mária! A "Mindent a munkaidőkeretről" című cikkében számomra úgy tűnik, mintha egy kicsit összekeveredtek volna a szabadságra vonatkozó részben a nyilvántartás szabályai. Azzal egyetértek, hogy kétféle módon lehet nyilvántartani, de éven belül ez nem változtatható meg. Ami a napokban történő nyilvántartást illeti, érdemes lenne kitérni arra az esetre, amikor – a példabeli esetnél maradva – mondjuk, hétfő-keddre ad ki szabadságot a munkáltató, azaz a kiegyenlítő napot közvetlenül megelőző napra/napokra, mert az erre adott válasz világítana rá pont a lényegre, jelesül, hogy a szerdai pihenőnapra is szabadságot kell kiírni. Ami az órában történő nyilvántartást illeti, szerintem nem helyes az a megállapítás, hogy hétfőtől péntekig tartó szabadság esetén hétfőre, keddre, csütörtökre, péntekre 10-10 órát, szerdára 8 órát kell kiírni. Ha szerdára is számolnánk el szabadságórát, annak ellenére, hogy ezen a napon nem kellett volna dolgoznia a munkavállalónak, akkor több szabadsága fogyna el, mintha általános munkarendben dolgozna, ez pedig ellentétes lenne a törvénnyel. Véleményem szerint erre az elszámolási módra az egyszerűen megfogalmazott szabály az, hogy annyi szabadságórát kell kiírni, amennyit a beosztása szerint kellett volna dolgoznia a munkavállalónak. Köszönettel. Pap Attila
Vasárnapra szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyik munkáltató tevékenységi köre étteremüzemeltetés, vendéglátás, ezért vasárnap is üzemel. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben vasárnapra adható-e ki rendes szabadság a munkavállalónak, ha a heti pihenőnapot már megkapta. Előre is köszönöm válaszukat! Kiss Beáta
Pihenőnapon kell dolgozni: mit fizet a munkáltató? Cikk
Pihenőnapján hívja be dolgozni a munkáltató a munkavállalót, milyen extra költségeket (utazás, lemondott program) kell számára megtéríteni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Munkavégzés pihenőnapon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főnököm a pihenőnapon telefonon megkért, hogy menjek be a céghez dolgozni. Eleget is tettem a kérésnek. Ezek kapcsán kérem segítségét: 1. Több órát kellett utaznom, mert nem otthonról érkeztem. Úgy tudom, szabadság megszakítása esetén meg kell téríteni a költségeket. Ez viszont pihenőnap lett volna. Ez esetben milyen költségtérítési kötelezettsége van a munkáltatónak, ha van? Amellett, hogy nem otthonról mentem dolgozni, egy rendezvényen vettem volna részt, amire a jegyet előre megvettem. Ezt meg kell térítenie a munkáltatónak? Az Mt. 51. §-a ír költségtérítésről, de szűkszavúan és a 2010-es rendelet sem ír sokat erről a részről. 2. Az utazási idő ez esetben sem számít munkaidőnek vagy az a többlete, ami abból ered, hogy hosszabb volt az út, mint ha nem pihenőnap mentem volna be? 3. (A jövőre nézve): milyen esetekben lehet megtagadni a pihenőnapon történő munkavégzést? (Nem az első eset, hogy teljesen váratlanul, aznap hívnak be, és fel szeretnék erre készülni.) Segítségét köszönöm.
Mezőgazdasági idénymunka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk spárgatermesztéssel foglalkozik. A spárga szedésére 120 napra idénymunkásokat alkalmaz. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy idénymunka esetén is ki kell adni a hétvégi pihenőidőt? Vonatkozik rájuk az 5 munkanap+2 szabadnap? Ha igen, ezeknek feltétlenül hétvégére kell esnie? Szabadság jár nekik erre az időre? Van-e valami különleges esete a munkában töltött idő után járó munkaközi szünetnek? Vagy 6 órát meghaladja a munkaidő, akkor elég a 20 perc munkaközi szünet? Köszönöm: Jakus Tünde
Munkaidőkeret áthelyezett munkanap esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna! Havi munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalóink 2018.04.21. helyett 2018.04.14-én dolgoznának. (Így a 04.21-ét megkapnák pihenőnapnak.) Kell nekik bérpótlékot fizetnünk? Köszönettel:
Kötetlen munkarend, rendkívüli munka díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik dolgozó kötetlen munkarendben dolgozik, viszont felmerült egy projekt munka, amibe szeretnénk bevonni őt is. Megállapodásunk alapján a következő hónapokban havi egy hétvégét dolgozna ezen a feladaton, szombaton és vasárnap 8 és 4 órában. Ezt a munkát külön díjaznánk természetesen. Megállapodhatunk erről a dolgozóval vagy elég egy túlóra elrendelő? Ez esetben a kötetlen munkarendje ellenére értelmezhető a rendkívüli munkavégzés, és fizethetek túlórát ezen napokra? Elvileg nem értelmezhető a kötetlen munkarendnél a pihenőnap. De ebben az esetben pihenőnapnak kell tekintenem a szombatot és vasárnapot nála, és 100 százalék pótlékot kell adnom, vagy mehet 50 százalékkal? Illetve kell vasárnapi pótlékot fizetnem? Köszönöm a segítségét!
Munkaidőkeret Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Egyhavi munkaidőkeretben, megszakítás nélküli [(4+1; 4+1; 4+2), (heti 40 óra), A,B,C,D műszak)] munkarendben, foglalkoztatott munkavállalók esetén a leírtak alapján mi a helyes bérszámfejtés. A munkáltatónál nincs kollektív szerződés, irányadók az Mt. rendelkezései. Bérezés / havibéres: Alapbér + mindenórára vetített 30 százalékos fix műszakpótlék = havi bruttóbér. Gyakorlati példa: Általános munkarend szerint 2018. február hónap 20 munkanapból és 8 pihenőnapból áll. A munkarendből adódóan van olyan műszak, ahol a példánál maradva a 8 pihenőnap helyett 7 pihenőnap van kiadva, így 21 munkanapot, munkaidőkeret alapján 160 óra helyett 168 órát dolgozott a munkavállaló. Helyesen járok-e el ebben az esetben, ha a munkaidőkeret és a ténylegesen ledolgozott idő közötti különbséget (8 óra – túlóra) a heti pihenőnapra vonatkozó 100 százalékos pótlékkal számolom el a munkavállalónak? A további kérdésem, hogy a munkáltató jogszabályszerűen jár-e el, hogy csak 7 pihenőnap kerül kiadásra a 8 helyett? Az Mt.-t tanulmányozva, jól értelmezem-e, hogy az általános munkarend szerinti pihenőnapot ki kell adni, de a fent leírt munkarend szerint is a 8 pihenőnapot a tárgy hónapban ki kell adni és abból 1–nek kell vasárnapra esni? Várom gyors válaszát. Üdvözlettel: VM