339 találat a(z) nyilvántartás cimkére

Egyéni vállalkozó vagy adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak tekinthető-e az, akinek a neve szerepel a KEKKH egyéni vállalkozók nyilvántartásában, de nincs igazolványszáma? A nyilvántartási szám mit jelent? Fontos tudni, mivel, az egyéni vállalkozó számlájából nem kell szja-t, és járulékokat levonni, illetve kifizetőként megfizetni. Kérdésem: mely adat alapján lehet megállapítani, hogy egyéni vállalkozó, vagy adószámos magánszeméllyel szerződünk? Köszönöm válaszát, üdvözlettel.

Kiadások elszámolása Kérdés

Hogyan számolható el egy vállalkozásnál, ha nem reprezentációs céllal vásárol napi felhasználású élelmiszereket, italokat. Így például kávét, cukrot, tejszínt, tejszínhabot, ásványvizet, kólát, üdítőket stb. Ezeket nem egy rendezvényen belül használja, szolgálja fel, hanem a dolgozók mindennapi szükségleteit elégítik ki, illetve a céghez érkező személyeket vendégelik meg vele. Juttatásnak minősül-e ez? Adózni kell-e utánuk (attól függően, hogy saját dolgozó vagy vendég részére nyújtjuk)? Kell-e valamilyen nyilvántartással alátámasztani a fogyasztást? Milyen számlaosztályban kell nyilvántartani 51 vagy 55? Van-e erre vontkazóan valami különös rendelkezés az adótörvényekben?

Sokat bukhatnak a munkáltatók a helytelen munkaidő-nyilvántartás miatt Cikk

Az idei év első felében végzett munkaügyi ellenőrzéseknél 30 százalékkal több munkavállalót érintő jogsértést állapítottak meg az felügyelők, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A vizsgálat alá vont 58 ezer fő közel kétharmadánál találtak szabálytalanságot, mintegy 13 ezer ellenőrzött személynél a munkaidő nyilvántartásával volt probléma. Október elejétől két hónapig tartó országos akcióellenőrzés indult, mely a munkaidő, pihenőidő szabályok betartását vizsgálja a foglalkoztatóknál.

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használtautó-kereskedés személygépkocsit vásárolt továbbértékesítési céllal. Az értékesítés még nem történt meg. Míg készleten volt neki autó, a kereskedés azt 3 hónapra bérbe adta. Kell-e erre a 3 hónapra cégautóadót fizetnie, és a könyvelésben a készletes autót kell-e más címen nyilvántartania? Válaszát előre is megköszönve: Langné Skaper Anna

Katás vállalkozó számlanyitása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: 1. Katás egyéni vállalkozónak szükséges-e külön vállalkozói folyószámlát nyitnia, illetve fenntartania, amennyiben két pénznemben (forint, illetve euró) várható bevétel? 2. Számlázás esetén használható-e a lakossági folyószámla? 3. A bevétel-nyilvántartásnál kell-e havi számlakivonatot mellékelni? 4. Szükséges-e a számlakivonatokat megőrizni? Válaszukat előre is köszönöm..

Tárgyi eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság fesztiválok szervezésével, fesztiválok jegyértékesítésével foglalkozik. Jegyértékesítési irodájába zongorát vásárolt. Számolhatok el terv szerinti értékcsökkenést? Amennyiben igen, hány százalékos kulcs jöhet szóba? Amennyiben nem, milyen formában, és melyik főkönyvi számon kell nyilvántartanom az eszközt? Köszönöm segítségüket. Üdvözlettel: Gold Judit

EUR raklap térítés nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk áfaalany. Kereskedelmi tevékenységünk okán EUR raklapon szállítunk bel- és külföldre egyaránt. Több esetben érték nélkül szerepel az értékesítési számlán a raklap, de van amikor ellenértéket (betétdíjat) számítunk fel. Göngyölegekről is folyamatos mennyiségi és értéknyilvántartást vezetünk. Kérdéseim a térítés nélküli esetre vonatkoznak: 1. A 81. Elabéként számolhatom-e el (a 26.-tal szemben) a havi készletkönyvelés során az ellenérték nélkül átadott raklapok beszerzési értékét? Nem minősül térítés nélküli anyag átadásnak? 2. Áfafizetési kötelezettséget keletkeztet annak ellenére hogy csomagolóanyag? 3. Felmerül az a verzió is, hogy csak a raklapról mint göngyölegről az eddigi mennyiségi és értéknyilvántartás helyett csak mennyiségi nyilvántartást vezetnénk. Az évközi raklap beszerzést ez esetben az 511. csomagolóanyag költségnem számlára könyveljük. Az évközi mozgásokat értékben nem, csak mennyiségben tartjuk nyilván. Így az ellenértékkel eladott esetben sem számoljuk el az Elabét. December 31-én a meglévő mennyiség értékével csökkentjük 511. csomagolóanyag költségeinket a 26.-tal szemben. Ez helyes lehet így? Válaszukat előre is köszönöm.

Készletnyilvántartási és árnyilvántartási kötelezettség Kérdés

Ügyfelünk egy kis faluban élelmiszerboltot üzemeltet. A társaság méretére, forgalmára tekintettel mennyiségi és értékbeni nyilvántartást nem vezet. A beszerzett árut beszerzéskor elszámolásra kerül (ELABE). Van-e valamilyen nyilvántartási kötelezettsége a társaságnak a beszerzett árukról (mennyiség, fajta, egységár) , illetve az értékesítési árról. A gyakorlatban itt működik igazán a piac, hiszen hiába szeretne adott esetben a kereskedő magasabb árrést alkalmazni, ha a vevő alig a beszerzési ár felett hajlandó megfizetni. Vagyis bizonyos termékek ára akár egy adott időszak alatt többször is változhat. Várom megtisztelő válaszukat.

Készletbeszerzés kapcsolt vállalkozástól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. termékértékesítéssel foglalkozik. Az értékesített termékeket egy kapcsolt vállalkozástól szerzi be. Szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben, mivel kapcsolt vállalkozástól történik a termékbeszerzés, milyen nyilvántartást kell vezetni a vásárlással kapcsolatban, van-e ezzel kapcsolatban valamilyen bejelentési kötelezettség a NAV felé? A kapcsolt vállalkozástól beszerzett termék beszerzési árával kapcsolatban kell-e valamilyen nyilvántartást, összehasonlítást végezni?

Nézze meg a listát, mielőtt rábízná pénzét a befektetési ügynökre! Kétezret töröltek a nyilvántartásból Cikk

Az MNB félezer, megbízó nélküli tőkepiaci függő ügynököt, illetve több mint 1300 további alsóbb szintű közvetítőt törölt nyilvántartásából egy törvényi szigorítás nyomán. Korábban a jegybank több esetben azért hozott szigorú intézkedést, mert egyes „gazdátlan” tőkepiaci közvetítőkről bebizonyosodott: jogosulatlanul (gyakorta külföldi) megbízóknak dolgozva igenis végeznek közvetítői tevékenységet.

Pizzéria alkalmazottainak munkaügyi kérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kisvállalkozás elsősorban kiszállítással foglalkozó pizzériát kíván nyitni. Az üzleti tervek elkészítésénél a minimálisan szükséges munkaerővel kapcsolatosan merültek fel kérdések. Munkaidő, pihenőidő, pótlékok stb. A vállalkozásban egyrészt a tulajdonosokat, másrészt külsős alkalmazottakat kívánnak foglalkoztatni. A pizzéria a hét minden napján délelőtt 11 és este 11 óra között üzemelne. Egy-egy alkalmazott több munkakört is ellátna, így az ügyvezetőn kívül lenne egy üzletvezető, aki egyben a szakács, mosogató és kezdetben egy futár. Lehetséges-e, hogy ezen nyitvatartási időben csak ennyi embert alkalmazzanak vagy mindenképp szükséges "váltó" ember a heti 7 munkanap és hétvégi munkavégzés miatt is? Milyen munkaügyi nyilvántartásokat kell vezetniük? Hétvégi, illetve éjszakai munkavégzésre kell-e pótlékot fizetni? Kérném segítségét a leggazdaságosabb felállás kiválasztásában. Köszönettel:

Tárgyi eszköz értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő, egy egyéni vállalkozó megvásárolt egy gépet 12 hónapos hitelre. Pénzforgalmi nyilvántartás miatt, egy eszköz csak akkor kerül bele a nyilvántartásba összegszerűen, ha pénzmozgás is tartozik hozzá, mivel ez hitel a részletek összegével növekszik az érték. Kérdésem az lenne, hogy december 31-éig nem fizeti ki a teljes értéket, így az értékcsökkenést a teljes érték vagy a már kifizetett érték után számoljuk el? Köszönöm!

Hitelbiztosítéki nyilvántartás díjának továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pénzügyi lízingbeadással foglalkozó cég szeretné a hitelbiztosítéki nyilvántartás díját továbbterhelni a lízingbevevőre. Kérem, segítsen értelmezni, hogy a NAV "A lízing áfa-rendszerbeli kezelése 2008. január 1-jétől" című tájékoztatója alapján ezt áfásan vagy áfamentesen teheti meg? Köszönettel: Kiss Mónika

Fiatal gazda támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiatal gazdáknak járó támogatást kapott egyéni vállalkozó át szeretne lépni a kata hatálya alá, a teljes támogatási összeget nem használta még fel cél szerint. Mi lesz a támogatás fel nem használt részével, bevétel lesz egy összegben a vállalkozói jövedelem szerint, vagy átvihető a kata alá, ahol nem lesz bevétel a költségek egyidejű igaolásával? Nyilvántartást kell vezetni?

Napelempark amortizációja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretném a véleményét, tanácsát kérni. Cégünk napelemparkot építtetne egy telken, amely nem a mi tulajdonunkban van, hanem egy magánszemélytől béreljük. A földhivatal nyilvántartásában a telek és a park nem elválasztható, így a magánszemély nevén lenne mind a telek, mind a napelempark nyilvántartva, viszont a könyvelés szerint a napelemet cégünknél aktiváljuk, könyveljük és tartjuk nyilván. Szeretném kérdezni, hogy a fent leírtak – hogy a könyvelés az ingatlan-nyilvántartással nem egyező Ý jelentenek-e adójogi vagy egyéb kockázatot? Illetve helyesen járok el, ha a napelemparkot, mint bérelt ingatlanon végzett beruházást a 12. Ingatlan és kapcsolódó vagyoni értékű jogok soron tartom nyilván, és az adótörvény szerint 6 százalék amortizációval számolom? Köszönöm szépen hozzáértő válaszát. Tisztelettel, Bakonyi Eszter

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lízingelszámolás, tao

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink