374 találat a(z) nyilvántartás cimkére
A hitel, a kölcsön és a pénzügyi lízing a számvitelben
Cikk
Hogyan kell kimutatni a pénzügyi szolgáltatások közül a hitel és kölcsönügyleteket és a pénzügyi lízinget, miként kell elszámolni a kapcsolódó gazdasági eseményeket? Ismertetjük.
Eva – ingatlankivét
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. garázst vett 1996-ban. A bt. akkor kettős könyvvezetést alkalmazott, így a garázs bekerült a tárgyieszköz nyílvántartásba és történt is rá amortizációelszámolás. A bt. 2009-ben áttért eva adózásra és bevételnyilvántartásra. Ekkor beadásra került az átalakulásról a szükséges papír a NAV felé. Jobban megnézve az átalakulásról szóló beadványt, ebből nekem az látszik, hogy a garázs kikerült a bt. tulajdonából, mert megfizettem utána az szja-t. Jól értelmezem a dolgokat? Ha így van, akkor az enyém a garázs, de ezt hogyan tudom a földhivatalnál érvényesíteni? Ha rosszul értelmezem, akkor miként tudom a garázst a saját nevemre átíratni? Meg kell vásárolnom a bt.-től? Ezt miként kell leadózni?
Saját "fejlesztésű" társasjáték nyilvántartása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen kedves a következőkben segíteni: egy gazdasági társaság saját fejlesztésű társasjáték előállításával és értékesítésével foglalkozik. Megvásárlásra kerül a dobókocka, a bábu, a társasjáték doboza és a zsetonok is. A cég előállított x db játékot és értesített is y db mennyiségben ezekből. A kérdésem, hogy az elkészült, de még nem értékesített társasjáték, valamint a még fel nem használt zsetonok, bábuk, dobozok nyilvántartása, könyvelése hogyan történik? Nagyon köszönöm a segítséget.
Sportegyesület pályagondnok – munkarend
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sportegyesületünk januártól munkaviszony keretében fog pályagondnokot foglalkoztatni. Részmunkaidős munkaviszonyban kívánjuk alkalmazni (havi 48 óra), viszont a munkaidő-beosztással kapcsolatosan szeretném a segítségét kérni. Ami fontos számunkra, hogy a hazai meccseken előre megadott időpontban a rendelkezésünkre álljon az illető (nyilván azért, hogy felkészítse a pályát a mérkőzésekre (felcsíkozás, hálók felrakása stb.)). Ezeket a dátumokat előre ismerjük. Viszont például a pálya nyírásának idejét, az eszközök (például fűnyíró) karbantartását, egyéb munkák időpontját rábíznánk. Munkaidőkeret alkalmazásával nem igazán tudjuk előre beosztani a munkaidőt (amit ugyebár legalább egy héttel előre kell megtenni), például, hogy mikor nyírja a pályát, hisz akár az adott napon az időjárás sem biztos hogy engedi ezt (például ha esik az eső, akkor nem tud pályát nyírni). Így ezen munkák elvégzését terveink szerint rugalmasan oszthatná be magának. A lényeg az, hogy meglegyen neki a havi 48 órás munkaideje. A kérdésem az, hogy milyen munkarendet javasolnak a fenti esetben, illetve hogyan célszerű így a munkaidő beosztása? Lehetséges rugalmas vagy kötetlen munkarendet előírni? Még annyit szeretnék hozzátenni, hogy a munkaidejéről mindenképp nyilvántartást kell vezetnünk, tekintettel arra, hogy a bérét pályázaton nyertük és az elszámolás feltétele a munkaidő-nyilvántartás csatolása. Segítségét előre is köszönöm.
Ismét változnak a foglalkoztatás szabályai
Cikk
Több ponton módosítja a foglalkoztatást érintő szabályokat a november 16-án kihirdetett 345/2017. kormányrendelet.
Mi a transzferár-nyilvántartások készítésének célja?
Szakértői Kommentár
Az újonnan megjelent NGM rendelet olvasásakor olyan érzés foghat el minket, mintha a jogalkotó nem lenne tisztában a transzferár-nyilvántartások készítésének céljával, így pedig nehéz jó előírásokat alkotni…
Közösségi beszerzés
Kérdés
Olasz partnerünk "esente iva art 41.D.l 331/1993 hivatkozással bocsátott ki nekünk termékértékesítésről számlát, áfát nem tüntetett fel. A közösségi adószámok lekérdezése során a nyilvántartás nem fogadta el a partner adószámát. Van adózási teendőnk ilyen esetben?
Transzferár
Kérdés
Egyszemélyes kft. ügyvezetője vagyok. Házastársam egy másik kft. 81 százalékos részesedésű tagja és ügyvezetője. Az egyszemélyes kft. ingatlant és járműveket ad bérbe a másik kft.-nek. Kapcsolt vállalkozás vagyunk-e, és kell-e transzferár-nyilvántartást vezetni 2017-ben, ha mindkét kft. kkv-nak minősül?
Folyamatos táppénz
Kérdés
Mint munkáltató a dolgozó betegállományának kezdő beteglapját és munkáltatói igazolását hagyományos formában küldtem el, tekintettel arra, hogy az elektronikus ügyintézéshez szükséges regisztráció visszaigazolása hosszú ideig nem érkezett meg. Azóta már megtörtént a nyilvántartásba vétel. Kérdésem az, hogy az adott dolgozó további (folyamatos betegállomány) táppénzes papírjait papíralapon vagy elektronikus formában kell-e továbbítani?
Transzferár-nyilvántartás önkormányzati cégeknél
Kérdés
Önkormányzatoknál és 100 százalékos tulajdonukban álló cégeknél kell-e transzferár-nyilvántartást vezetni a jelenlegi, illetve az új szabályok szerint?
Transzferárak: többeknek több papírmunkája lesz
Cikk
A Magyar Közlöny 169. számában jelent meg a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló rendelet. A legfontosabb változásokat ismertetjük.
Megbízási jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozóm folyamatos megbízási szerződést kötne, megerősítést szeretnék kérni a következőket illetően. A megbízási szerződésben rögzíthetünk havi megbízási díjat? A megbízott kéri az önálló tevékenységből származó jövedelem 10 százalékos költséghányadának figyelembevételét az szja levonásánál. A megbízás díja nem éri el a minimálbér 30 százalékát. Tudomásom szerint ebben az esetben nem kell bejelenteni. Azonban a személyijövedelemadó-bevallásában nyilván el kell számolnia a bevételét. Szükséges erről valamilyen nyilvántartást vezetnie a megbízottnak? Válaszát előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel: Szabina
Közérdekű nyugdíjas szövetkezet munkaügyi és munkavédelmi kötelezettségek
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyik ügyfelünk közérdekű nyugdíjas szövetkezet könyvelésére, bérszámfejtésére és munkaügyi, munkavédelmi ügyeinek intézésére kért tőlünk ajánlatot. Mivel a szövetkezetben a tagok, nem munkaviszonyban vannak, nem látjuk át a munkaüggyel, munkavédelemmel kapcsolatos kérdéseket. Feladatteljesítés van, nem munkaidő. Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy milyen munkaügyi és munkavédelmi kötelezettségei vannak a tagokkal szemben a szövetkezetnek? Kell-e munkaidőbeosztás-nyilvántartás, van-e szabadság, kell-e üzemorvos, munkavédelmi oktatás, egyéni védőfelszerelés, a jogviszony keletkezésére és megszüntetésére milyen jogszabályi előírások vonatkoznak, milyen törvényeket, jogszabályokat kell megnézzünk ezekkel kapcsolatosan. A közérdekű nyugdíjas szövetkezet működéséhez kapcsolódó jogszabályhelyeket szeretnénk megtalálni. Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter
5 fontos lépés, hogy felkészüljön az adatvédelmi rendelet alkalmazására
Cikk
Ugyan az Európai Unió Általános Adatvédelmi Rendelete (GDPR) 2018. május 25-én lép hatályba, viszont rengeteg új kötelezettséget vezet be, amelyekre mindenképpen érdemes előre felkészülni. A hazai jogalkotó ugyanis nem biztosít átmeneti időszakot, mely a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2018. május 24-éig még csupán az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (infotörvény), azt követően azonban már a GDPR együttes szabályainak kell megfelelni. Összefoglaltuk, mire kell különösen ügyelni.
Megjelent az októberi VálaszAdó
Cikk
Akkor sem volt könnyű a kisadózó vállalkozásoknak az alanyi adómentes határon belül maradni, amikor még annak korlátja ugyanúgy évi 6 millió forint volt, mint a kata bevételi értékhatára, nemhogy idén, amikor a két összeg között négymillió forint az eltérés. Mikor számít valójában bevételnek a bevétel az alanyi adómentesség 8 millió forintos összeghatára, illetve a kisadózói bevételek 12 millió forintos limitje szempontjából?