357 találat a(z) nyilvántartás cimkére

Hitelbiztosítéki nyilvántartás díjának továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pénzügyi lízingbeadással foglalkozó cég szeretné a hitelbiztosítéki nyilvántartás díját továbbterhelni a lízingbevevőre. Kérem, segítsen értelmezni, hogy a NAV "A lízing áfa-rendszerbeli kezelése 2008. január 1-jétől" című tájékoztatója alapján ezt áfásan vagy áfamentesen teheti meg? Köszönettel: Kiss Mónika

Fiatal gazda támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiatal gazdáknak járó támogatást kapott egyéni vállalkozó át szeretne lépni a kata hatálya alá, a teljes támogatási összeget nem használta még fel cél szerint. Mi lesz a támogatás fel nem használt részével, bevétel lesz egy összegben a vállalkozói jövedelem szerint, vagy átvihető a kata alá, ahol nem lesz bevétel a költségek egyidejű igaolásával? Nyilvántartást kell vezetni?

Napelempark amortizációja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretném a véleményét, tanácsát kérni. Cégünk napelemparkot építtetne egy telken, amely nem a mi tulajdonunkban van, hanem egy magánszemélytől béreljük. A földhivatal nyilvántartásában a telek és a park nem elválasztható, így a magánszemély nevén lenne mind a telek, mind a napelempark nyilvántartva, viszont a könyvelés szerint a napelemet cégünknél aktiváljuk, könyveljük és tartjuk nyilván. Szeretném kérdezni, hogy a fent leírtak – hogy a könyvelés az ingatlan-nyilvántartással nem egyező Ý jelentenek-e adójogi vagy egyéb kockázatot? Illetve helyesen járok el, ha a napelemparkot, mint bérelt ingatlanon végzett beruházást a 12. Ingatlan és kapcsolódó vagyoni értékű jogok soron tartom nyilván, és az adótörvény szerint 6 százalék amortizációval számolom? Köszönöm szépen hozzáértő válaszát. Tisztelettel, Bakonyi Eszter

Szokásos piaci ár: mikor és kinek kell nyilvántartást készítenie? Cikk

A naptári évvel azonos adóéves adózóknak messze van még az adóbevallás – és így a szokásospiaciár-nyilvántartás elkészítésének – határideje. Ha azonban szokásos piaci áron kívánnak szerződést kötni a kapcsolt felek, akkor már a szerződéskötéskor jó, ha elkészítik a nyilvántartást. Naptári évtől eltérő üzleti éves adózóknál pedig akár közeledhet a határidő. A cikk ehhez kíván segíteni.

Munkaidő-nyilvántartás: kötelező, de van mozgásterük a munkáltatóknak Cikk

A munkáltató egyik alapkötelezettsége, hogy pontosan nyilvántartsa munkavállalói munka- és pihenőidejét. Ezt – munkaügyi ellenőrzés keretében – a felügyelet minden évben kiemelten ellenőrzi.

Őstermelő kölcsöne Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogyan kell kezelni azt az esetet, ha egy magánszemély (40 órás munkaviszonya mellett) mezőgazdasági beruházásba kezd, őstermelő lesz, adószámot vált ki, az áfát az általános szabályok szerint állapítja meg, pályázik, hitelt vesz fel, a hitelhez szükséges önerőhöz a magánszemélyként korábban összegyűjtött pénzét adja (kb. 4 millió forintot). Ez a kezdőtőke kölcsönnek tekinthető, amelyet a beruházás után a megkapott támogatásból "visszaad" magának? Megjegyzésként írom, hogy pár évig még őstermelésből származó jövedelem nem várható, csak kiadás. Érdekelne, milyen nyilvántartási és adózási vonzata van a fent vázolt helyzetnek az őstermelői és a magánszemélyi státuszban. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Áruminta Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy kávégépeket és kávékapszulákat forgalmazó cég. Van egy üzletük, ahol az ügyfelek részére új ízű kapszulák esetén kóstolót biztosítanak. 1. Ez történhet úgy, hogy kihirdetnek havi egy alkalommal kóstoltatást, a másik eset pedig, amikor egy-egy új kapszula bevezetésekor az ügyfelek azt megkóstolhatják. 2. A kávégépeket nem csak megvásárolni lehet, hanem bérelni is, ilyen esetben mindig van egy kötelező fogyasztás (azaz kötelezően megvásárolandó kapszulamennyiség), a cég házhoz szállítja a gépet, a készüléket üzembe helyezi, bemutatja a használatát, kóstoltat. 3. Harmadik eset, hogy különböző rendezvényeken vagy nagyobb áruházakban a cég kihelyez egy kávégépet, a rendezvény, illetve az áruházak vásárlói részére ingyen kóstolást biztosít. 4. Illetve előfordul az is, hogy a rendszeres vásárlók részére egy új ízből termékismertetés céljából 1-1 csomag kávékapszulát ingyen ad. Mindhárom esetben bárki kóstolhat, a kóstoltatást üzletpolitikai/reklámcélból, a forgalom növelés érdekében, illetve a termék megismertetése céljából ingyenesen adják. Kérdéseink: – Hogyan kell az ingyenesen adott kapszulák beszerzését könyvelni, milyen adófizetési kötelezettség keletkezik utána? – Hogyan kell az ingyenesen adott kóstoltatást bizonylatolni, nyilvántartani, könyvelni, s szabályzatban kell-e rögzíteni? – Szeretnénk választ kapni arra, hogy hogyan kell eljárni a fenti kérdésekben 2016-ban, illetve hogyan kellett 2011-2015. között.

Vagyoni jog értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelem (kft.) vásárolna egy olyan kivett beépítetlen területet (nem építési telket!) egy másik kft.-től, amin van egy Eon beruházás, vagyoni értékű jogként nyilvántartva. Ezt az eladó áfásan kell, hogy kiszámlázza ügyfelemnek vagy áfa nélkül? Az eladó kft. az ingatlanértékesítés szempontjából nem jelentkezett be az áfaköteles körbe. Köszönettel várom válaszukat!

Bt.-ből katába Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. február 1-jétől átléptem a katába. A 1671-es társasági adó záró bevallásom elkészítettem, az osztalék kiváltó adót kiszámoltam! Ennek a bevallásnak a leadásával, illetve az osztalékot kiváltó adó (ez társasági adónak minősül) megfizetésével, lezártam mindent? Van-e még bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségem a bt. időszakára, kell-e beszámolót leadnom és mikor? A katában a késöbbiekben milyen bevallási és nyilvántartási kötelezettségeim lesznek, illetve mire kell fokozottan figyelnem? Köszönöm segítségét! Mátyásné

Új törvényi szabályok júliustól az őstermelők nyilvántartására Cikk

Változnak az őstermelők nyilvántartásba vételére és ellenőrzésére vonatkozó szabályok, s annak keretei, hogy a fogyasztók milyen módon informálódhatnak az őstermelők kilétéről.

Szigorú ellenőrzés jön, figyeljen a szabadságkiadás nyilvántartására! Cikk

Minden évben fokozott figyelmet fordítanak a munkaügyi ellenőrök a szabadságkiadás szabályainak betartására. Idén ráadásul – a hatóság által közzétett ellenőrzési terv szerint – célellenőrzés is várható, melynek indokát az adja, hogy a hazai vállalkozások kiemelt arányban sértik meg a munka- és pihenőidőre vonatkozó hatályos rendelkezéseket. Ugyan ezen vizsgálatok ütemezett ideje 2016 októbere, illetve novembere, célszerű azokra felkészülni, hiszen utólag már nem lehet rendbe tenni a munkaügyi nyilvántartásokat.

Saját termelésű készletek selejtezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni, hogy saját termelésű készletek (ásványvizek) gyártása során felmerült selejtet, hogy kell nyilvántartanom? A cégnél kinevezek egy embert, kötök vele egy megbízási szerződést, hogy mondjuk havonta ő fogja felügyelni a selejtezést, ezt jegyzőkönyvbe foglalja? Viszont ez után a termék után is meg kell fizetnem a termékdíjat? Áfát? Mi a helyes könyvelés? T869 hiányzó megsemmisült, állományból kivezetett készletek könyv szerinti értéke -K 258 Késztermékek? Vagy az K 581 saját termelésű készletek? Köszönöm válaszát!

Ingatlanvásárlás Kérdés

T.Cím ! Szeretném a segítségüket kérni ingatlan vásárlásának könyvelésére. Egy kft. vásárolt két egymás melletti családi házat azzal a szándékkal, hogy lebontás után új építésű lakásokat építsenek a telekre. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezek az ingatlanok ebben az esetben tárgyi eszközként fognak a könyvekben megjelenni vagy a 2-es számla osztályon kell szerepeltetni és nyilvántartásba venni? Igazából 28 millió forintról van szó, ennyibe került a két ingatlan. Válaszukat megköszönve. Tisztelettel Zsuzsa

Egyenlőtlen munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állattenyésztésben dolgozók folyamatosan dolgoznak nem rendkivüli munkaidőben. 15-17 napot dolgoznak 10 órában. Kérdésem: a munkaszerződésük mellékletét képező tájékoztatóban elegendő azt leírni, hogy 10 órát dolgoznak, és ott aláírja a munkavállaló is. Napi bérük van, ami fix napi díjból és mozgóbérből tevődik össze. A számfejtéskor a ledolgozott napok vannak bésrszámfejtve, a programban viszont szerepeltetve van a havi munkanap x 8 óra is. A ledolgozott munkaórájuk a pihenőidővel így megegyezik azzal, mintha normál órás munkarendben dolgoznának.Kérdésem, hogy vezethetjük-e így a munkaidő-nyilvántartást a ledolgozott napokkal, és elegendő-e ezt a tájékoztatóba beleírni?

Ingatlan piaci értékelése Kérdés

1./ A kft. az ingatlan értékét piaci értéken veszi fel 2015. 12. 31-ével. Az értékbecslést okleveles értékbecslő végezte. Kell-e könyvszakértő? A bruttó értékkülönbözetet külön kell nyilvántartani az értékelési tartalékkal szemben? A növelt ingatlan értékére kell 2016. évben értékcsökkenést elszámolni? 2./ Másik kérdésem bérelt ingatlanhoz kapcsolódik. A bérelt ingatlanon (lakóingatlan) végzett felújítást aktiválta a kft. Az értékcsökkenést 2 százalékban határozta meg. Jó ez így?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Korrekciós számla bevallási időszaka

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

9 személyes kisbusz, gázolaj áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Hajóbeszerzés áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink