hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Transzferárak: többeknek több papírmunkája lesz

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

A Magyar Közlöny 169. számában jelent meg a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló rendelet. A legfontosabb változásokat ismertetjük.

A 32/2017 (X. 17.) NGM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) talán legfontosabb változása, hogy nyilvántartást a jelenleginél sokkal részletesebb információkat feltüntetve kell elkészíteni, továbbá tartalmaz a Rendelet más – kisebb nagyobb – módosításokat is.

 A nyilvántartás szerkezete

A jelenlegi előírások alapján a nyilvántartás elkészíthető önálló vagy közös dokumentumként, amely utóbbi fődokumentumot és specifikus nyilvántartási részt tartalmaz. Az önálló és a közös nyilvántartás választásáról az adózó jogosult dönteni. A Rendelet szerint a nyilvántartás részei a fődokumentum és a helyi dokumentum, amely szerkezettől az adózó nem térhet el. Ezt kell követni minden esetben, függetlenül, attól, hogy a kapcsolt vállalkozások között vannak-e külföldi tulajdonosok.

A hatályos előírás szerint

Az önálló nyilvántartás tartalmazza az ellenőrzött ügyletben résztvevők adatait, az ügylet tartalmát, a szerződés főbb jellemzőit, a funkcionális elemzést, a piaci információkat, az összehasonlítást szolgáló adatokat, azok kiválasztását, az összehasonlított és az ellenőrzött ügylet közötti eltéréseket, a kiigazításokat, a szokásos piaci árat, árrést, ártartományt, a folyamatban lévő vagy lezárt bírósági, hatósági határozatokkal kapcsolatos adatokat.

A közös nyilvántartás fődokumentuma a vállalatcsoport egészére vonatkozó adatokat is tartalmaz. Ezek között szerepel az üzleti stratégia általános leírása, változása, a vállalatcsoport bemutatása, az ellenőrzött ügyletben résztvevők megnevezése és az ügylet általános leírása, az elvégzett feladatok vállalt kockázatok bemutatása, a transzferár képzési politika, az immateriális javak tulajdonlására vonatkozó információ, a díjfizetés, költséghozzájárulási megállapodások bemutatása, és a folyamatban lévő vagy lezárt bírósági, hatósági határozatokkal kapcsolatos adatok. A specifikus rész az ellenőrzött ügyletre és az abban résztvevőkre vonatkozóan lényegében az önálló nyilvántartásnál előírt információkat tartalmazza, akkor, ha az nem része a fődokumentumnak.

Az adózás rendjének 2018-as változásairól, és annak az adóellenőrzésre gyakorolt hatásáról bővebben olvashat a 2018. februárjában megjelent kiadványunkban, amelyet a HVG Kiadó webshopjában kiadói kedvezménnyel vásárolhat meg.


OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy az új rendelet szerint mit kell tartalmaznia a dokumentumoknak, s ezek elkészítése kiknek kötelező!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A 2018-as változásokról további cikkeket itt olvashat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink