hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nagyon meglepődhet a családi ház építtetője, ha jön az ellenőr

  • Kneitner Lea, okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Családi házat építtető magánszemély más magánszemélyeket is megbízhat egyes feladatok ellátásával. A hatóságok – a munkaügyi hatóság és az adóhatóság – megítélése szerint ugyan a családi ház építése nem adóköteles gazdasági tevékenység, mégis az építtető vagy az építést végző magánszemély kifizetőnek és munkáltatónak minősül, és be kell jelentenie a ház körül munkát végző magánszemélyeket.

Az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) 16. paragrafusának (4) bekezdése szerint a munkáltató és a kifizető – adóazonosító számának, nevének, elnevezésének, székhelyének, telephelyének, lakóhelyének, továbbá jogelődje nevének és adószámának közlésével – az illetékes elsőfokú állami adó- és vámhatóságnak elektronikus úton vagy az erre a célra rendszeresített nyomtatványon (16T1041) bejelenti az általa foglalkoztatott biztosított

– családi és utónevét,
– adóazonosító jelét,
– születési idejét,
– biztosítási jogviszonyának kezdetét, kódját, megszűnését,
– a biztosítás szünetelésének időtartamát,
– a heti munkaidejét,
– a FEOR-számát,
– a végzettségét, szakképzettségét, szakképesítését, továbbá az ezt igazoló okiratot kibocsátó intézmény nevét, valamint az okirat számát.

A hatóságok álláspontja szerint a munka törvénykönyve (Mt.) 33. paragrafusa alapján munkáltató az a jogképes személy, aki munkaszerződés alapján munkavállalót foglalkoztat, így munkáltató bárki lehet, aki jogképes, azaz akinek jogai és kötelességei lehetnek, így nem csak adószámmal rendelkező jogi személy vagy egyéni vállalkozó, hanem adóazonosító jellel rendelkező természetes személy is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogy a hatóság véleménye szerint miért nem állhat fenn megbízási jogviszony magánszemély és magánszemély között.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

OLVASSA EL korábbi cikkünket is arról, hogy családtag, barát vagy ismerős hogyan segíthet otthon vagy a vállalkozásban jogszerű formában, minél kevesebb anyagi teher mellett?
Jó az ingyenmunka, csak nehogy sokba kerüljön!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink