1514 találat a(z) munkaviszony cimkére

Nyugdíjas tulajdonos osztalék szochója Kérdés

A résztulajdonos, munkaviszonyban dolgozó saját jogú nyugdíjas osztalékot is felvesz a cégétől. Kell-e utána szochót fizetni, ha a bére eléri a minimálbér 24-szeresét?

Vendéglátóiparban jogviszony megítélése . Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésekben kérném állásfoglalását: A vendéglátói tevékenységet végző társaság a leendő alkalmazottjait interjú keretében választja ki, de a beszélgetésekből álló szűrések után fennmaradó néhány fő egy napot a helyszínen is eltölt (konyha, pincérkedés stb.), hogy bemutassa gyakorlati rátermettségét. Tehát ez a gyakorlati szűrés része a munkavállalók kiválasztási folyamatának. Mindezek után kerül sor a munkaviszony létrejöttére. Kérdésként merült fel , hogy a gyakorlati napon keletkezik-e munkavégzésre irányuló jogviszony? Mi a helyes eljárás munkaügyi jogilag? Esetleges munkaügyi ellenőrzés során mivel kell tudnunk igazolni ezen viszonyt? A vendéglátásban egyre gyakrabban fordul elő az az eset, hogy egy cég elküldi a vele munkaviszonyban álló séfjét tanulni a másik vendéglátós cég séfjéhez egy-két napra, így ő tanulás közben értelemszerűen tevékenykedik is, de a cél a tanulás, fortélyok elsajátíttatása, és nem a munkavégzés (nyilván a fogadó séf bír nagyobb tudással) . Véleményünk szerint ez ez eset nem hoz létre biztosítási jogviszonyt. Jól gondoljuk? Viszont felmerült az, hogy a két cég között létrejött-e valamiféle szolgáltatás? Esetleg van-e bizonylat (számla)-kiállítási kötelezettség? (Egyébként ezek megállapodások alapján ingyenesen történnek.) Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm .

Főállású munkaviszony melletti társas vállalkozó bejelentése T1041-en Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi szituációban kérném megerősítésüket vagy ellenvéleményüket: Újonnan alakult kft.-ben a személyesen közreműködő tagnak van máshol főállású munkaviszonya, így véleményem szerint nem lesz biztosított társas vállalkozó, így nem kell jelenteni a T1041-en, és 08-as bevallást sem kell beadni, amennyiben nem történik kifizetés számára. Ugyanez a nem biztosított társas vállalkozó egyben az ügyvezető is, aki megbízási jogviszonyban látja el feladatát, de kifizetés nem történik részére, ezért az ügyvezetői státuszában sem lesz biztosított, nem kell jelenteni a T1041-en, és nem kell 08-as bevallást beadni. Összeségében tehát jól gondolom-e, hogy a fenti szituációban egyáltalán nem kell T1041-en jelenteni, és 08-as bevallásokat beadni, ha nincs kifizetés a tag és egyben ügyvezető részére? Szakértő válaszukat előre is köszönöm.

Katás kkt.-ben nyugdíjas tag foglalkoztatása Kérdés

Dolgozhat-e kedvezményes munkaviszonyban kkt. tagja és ügyvezetője is egyben, úgy hogy csak szjat-t fizet? (2018-ban is munkaviszonyos volt.) Nem szeretnénk 25 ezer forintot fizetni.

2019. 01. 01., vagy 2019. 01. 02. a nyugdíj melletti munkaviszonyban alkalmazottak biztosítási jogviszony megszűnése? Kérdés

Olvastam a következő Kérdés-választ : "2019-től a nyugdíjas munkaviszonyban lévők be-, illetve kijelentése T 1041-en".. ezzel kapcsolatban a válaszban szerepel, hogy alkalmasint a "kijelentést" 2019. 01. 08-áig kell meg tenni. Én viszont hiába kutakodok, lekérdezem a jogtárat, azokban bizony az szerepel, hogy 2019. 01. 02-től hatályos a Tbj. törvény 5 .§ (1) bekezdése szerinti változás, melyben szerepel, hogy IDE NEM ÉRTVE a nyugdíj melletti munkaviszonyban Mt. szerint.. személyt. A 2019. 01. 01-én hatályosban nem kivétel, nem szerepel, hogy ide nem értve a nyugdíj mellett.... Ez több kérdést is felvet bennem: a jelenleg is nyugdíj mellett munkaviszonyban alkalmazott biztosítási jogviszony megszűnését, melyik nappal kell közölni 2019. 01. 01., vagy 2019. 01. 02.? Aztán további kérdés, hogy mivel a Tbj. szerint 2019. 01. 01-én még biztosított ez munkaviszonyban álló saját jogú nyugdíjas, és bérre is jogosult 2019. 01. 01-re, kell-e tőle arra az egy napra járó jövedelemből járulékokat vonni és szochót fizetni, vagy nem? Én erre keresem itt is a választ, akár arra, hogy milyen jogszabály tartalmazza azt, hogy ami 2019. 01. 02-től hatályos, az már hatályos 2019. 01. 01-től kezdődően? Szíves válaszukat előre is köszönöm és Boldog Új Évet Kívánok!

Munkaviszony mellett egyszemélyes kft. és katás egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemélynek heti negyvenórás munkaviszonya mellett egyszemélyes kft.-je van. Lehet-e ezek mellett még katás egyéni vállalkozó is?

Jóváhagyott osztalék szociális adó terhelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. Ausztriában 36 órás főállású munkaviszonnyal rendelkező tulajdonosa részére 2019. évben osztalékot hagy jóvá. Ennek a tulajdonosnak a kifizetendő osztalék után lesz-e szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége? A tulajdonos magyar állampolgár, rendelkezik magyarországi állandó lakcímmel, de a főállása Ausztriában van. Ezt igazolja az ehhez előírt nyomtatványon.

Nyugdíjas ügyvezető közterhei 2019 Kérdés

Saját jogon öregségi nyugdíjas személyt (67 éves) kíván ügyvezetőnek megbízni/alkalmazni egy kft. 2019. 01. 02-ától. A nyugdíjas napi 4 órás/havi 80 órás munkaviszonyban áll, a munkaviszonyból jövedelme a rá vonatkozó minimálbért meghaladja. A kft.-ben nem tag, az ügyvezetésért díjazást nem kér. Szabályosan lehet-e és milyen esetleges közterhekkel az ügyvezetőként történő foglalkoztatása?

Nyugdíjas munkaviszonyos kijelentése december 31-ével Kérdés

Ha a nyugdíjas munkaviszonyos dolgozó 2019.01.01-től nem lesz biztosított, ki kell jelenteni a 1041-en 2018.12.31-ével?

Egyszemélyes kft. tulajdonos jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Egyszemélyes kft. személyesen közreműködő tulajdonosa, aki a nők 40 éves korkedvezményes nyugdíjban részesül, létesíthet-e munkaviszonyt az egyszemélyes kft.-vel? (Alkalmazottat nem foglalkoztat.) 2. Ha igen, akkor 2019-től rá is érvényes, hogy csak 15% szja-t kell fizetnie, a kft.- nek sem kell járulékot fizetni utána akkor sem, ha még nem töltötte be a 65. évet? Köszönöm a választ.

Evás, munkaviszonyos, nyugdíjas Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó dec ember 1-jétől nyugdíjas, december 2-ától munkaviszonyos, egyébként evás munkaviszonyos volt december 1-je előtt. Hogyan kell bejelenteni és milyen nyomtatványon a jogviszonyát, és hogy kell utána fizetni a járulékokat, és a 7320 forintot? Válaszukat előre köszönöm.

Egyszemélyes kft. tagja munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja jelenleg tagi jogviszonyban (kiegészítő tevékenységet folytatót társas vállalkozó) működik személyesen közre a vállalkozás érdekében, és látja el az ügyvezetői feladatokat. Kérdésem az, hogy ezen társas vállalkozó köthet-e munkaszerződést a társas vállalkozással? Ha igen, erről elegendő-e alapítói határozat, vagy az alapítóokiratban is szükséges ennek pontos meghatározása? Mindazonáltal a kft. alapítóokiratában nincs rendelkezés az ügyvezetés és a személyes közreműködés jogcíméről. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Ügyvezető jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésben kérném segítségüket: Egy kft-.nél tulajdonosváltás történt, melyről tagi határozattal és üzletrész-átruházási szerződéssel rendelkezünk, jómagam vagyok az új tulajdonos. Az átruházással ez a kft. egyszemélyes kft.-vé vált Én egy másik kft.-ben is rendelkezem heti 20 órás munkaviszonnyal. Kérdésem a járulékfizetésre vonatkozik ebben az esetben az általam vásárolt kft.-ben lehetek-e munkaviszonyos ügyvezető (szintén heti 20 órában), ha a vásárláskor készült tagi határozat és üzletrész-átruházási szerződés sem tartalmaz kikötést az ügyvezető jogviszonyára vonatkozóan? Segítségüket előre is köszönöm!

Béren kívüli juttatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! az alábbi kérdésem lenne: Egy cégben az ügyvezetést megbízási szerződéssel (minimális összegért) látja el egy másik cégben teljes munkaidőben dolgozó magánszemély. Kérdésem kaphat-e ő az általa képviselt cégben egészségpénztárba fizetett adomány alapján egészségpénztári számlájára befizetést, kedvezményes adózással? Köszönettel: Borbás Katalin

Ügyvezető, személyes közreműködés munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssekkel fordulok Önhöz: 1. A kft. 50 százalékos tulajdonosa heti 5 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetést a kft.-ben, személyes közreműködése nincs, és más munkáltatónál heti 30 órás munkaviszonyban áll. A kft.-ben elégséges-e, ha csak a heti órás munkaviszonyra számfejtett munkabér alapján fizeti meg a járulékot? 2. A kft.-ben az 1. pont ügyvezetést heti 6 órás munkaviszonyban látja el, személyesen nem működik közre, és mellette más munkáltatónál van egy 30 munkaviszonya még. A két munkaviszony összeszámítható-e? Hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége? 3. Ha heti 30 órás munkaviszonya mellett a kft.-ben csak heti 5 órában személyes közreműködést munkaviszonyban lát el, és nem ügyvezető, hogyan alakulna a járulékfizetési kötelezettsége?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink