1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Magyarországi biztosítási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértők! Segítségüket szeretném kérni az alábbi biztosítási jogviszony megítélésében. Egyik új kollégánk magyar-román kettős állampolgár. Romániában rendelkezik napi 8 órás munkaviszonnyal, de munkája lehetővé teszi, hogy ezen felül további munkát vállaljon. Mi mint magyar társaság részmunkaidőben szeretnénk foglalkoztatni, napi 4 órában. Magyarországon lakással és lakcímmel rendelkezik, életvitelszerűen itt él. Kérdéseink: 1. Hogyan lehet biztosított Magyarországon, ha a román munkaviszonyát meg akarja tartani? 2. Milyen járulékokat kell Magyarországon levonnia és fizetnie a munkáltatónak? 3. Milyen feltételekkel jogosult Magyarországon egészségügyi ellátásra? Köszönettel: István
Kft., bt. és egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, az egyéni vállalkozása mellett katás kültag egy bt.-ben. Kérdés, hogy emellett lehet-e egy kft.-ben tag? Ha ebben a kft.-ben még ügyvezetői megbízást is kapna, akkor ezt művelheti-e napi 2 órás vagy 4 órás munkaviszonyban? (A munkaidő majd attól függ, hogy mennyi ráfordítást igényel az elfoglaltság.) További kérdés, hogy ugyanúgy megmaradna-e, hogy az egyik katás cégben 50 ezer forintot fizetne, a másikban 25 ezer forintot, a kft.-ben pedig munkaviszonyos ügyvezető lenne, esetlegesen 2 vagy 4 órás munkaviszonyban? Tisztelettel várom válaszukat.
Rokkantsági ellátás, rehabilitációs kártya Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyik munkavállaló – aki munkaviszonyban áll –, súlyos betegsége miatt az egyéves táppénzt már kimerítette, és ezután rokkantsági ellátást fognak számára megítélni, mivel az egészségkárosodásának mértéke a 67 százalékot meghaladja. Kérdésem az lenne, hogy továbbra is maradhat-e munkaviszonyban, ha igen, akkor maradhat-e heti 40 órás a munkaideje, vagy csak heti 20 órában lehet foglalkoztatni, és hogy igényelhet-e rehabilitációs kártyát? Válaszukat előre is köszönöm! Kiss Beáta
Bt. ügyvezető járulékai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: bt.-ben az ügyvezető heti 36 órát meghaladó alkalmazotti jogviszonyban (főállás mellett) látta el az ügyvezetést. Az ügyvezető a bt. beltagja. Jogviszonyában változás állt be, miszerint heti 20 órát meghaladó alkalmazott lett egy másik cégben. A saját bt.-jében is heti 20 órás alkalmazottként látná el a továbbiakban az ügyvezetői feladatait. Ilyen esetben kell-e járulékot fizetnie a saját bt.-jében maga után vagy kiváltja a 2x20 órás munkaviszony a járulékfizetést? Vagy elég az, hogy a saját bt.-ben a heti 20 órás alkalmazotti jogviszony után megfizeti maga után a járulékokat, mivel van mellette heti 20 órája máshol? Esetleg meg kell fizetnie a tagi jogviszony emelt járulékait a saját bt.-ben mint főállású tagnak így is? Válaszát köszönöm
8 órás munkaviszony megszűnése után egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Cím! Azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy munkavállaló 8 órás munkaviszonya megszűnik nálunk, elhelyezkedik egy másik munkahelyen 8 órában, akkor nálunk lehet-e másnaptól alkalmi munkára visszafoglalkoztatni? Illetve ha valaki nyugdíjba ment tőlünk, akkor másnap alkalmazhatjuk-e alkalmi munkára? Szíves válaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel: Demjén Márta
Határozott idejű munkaszerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk terhesség miatt minimum 2 évig távol lesz. Helyettesítésére határozott idejű munkaszerződéssel szeretnénk felvenni valakit. Kérdésem, hogy a munkaviszony végét hogyan lehet szabályosan meghatározni? Konkrét dátumot kell használni (amit még nem is tudunk pontosan, mivel előbb táppénzen lesz kolléganőnk, majd ezt követően a gyermek 2 éves koráig szeretne otthon lenni), vagy lehetséges szövegesen megfogalmazni, hogy xy helyettesítésének idejére? Válaszát előre is köszönöm.
Kötelező kivét Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1./ Y Kft. tagjai 36 órát meghaladó munkaviszonyban is dolgoznak. A társasági szerződésben az egyik tag az ügyvezető. Kötelesek-e a tagok az Y Kft.-ből vállalkozói kivétet kivenni? 2./ Egyszemélyes kft.-ben nyugdíjas tag dolgozik. Kell-e vállalkozói kivétet kivenni?
Mától hatályos a GDPR! Így védje az adatokat munkaviszony esetén Cikk
A mai napon, május 25-én hatályba lépett Magyarországon is az európai unió általános adatvédelmi rendelete (GDPR), sok vállalkozás azonban még mindig nincs tisztában az alapvető kötelezettségeivel. Cikkünkben a munkaviszonnyal összefüggő adatkezeléssel kapcsolatos legfontosabb teendőket vesszük sorra.
1979-ben és 1980-ban született gyermekek után alanyi jogon járt-e a gyes? Kérdés
Az 1979-ben és az 1980-ban született gyermekek után, ha az édesanyának nem volt munkaviszonya, alanyi jogon beszámít-e a hároméves gyes munkaviszonynak, ha nem kapott gyest, mivel nem tudta, hogy igényelhető, Szabolcs megyében nem volt munkalehetőség.
Munkaviszony és megbízásos jogviszony – összefüggések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégcsoport egyik cége egy adott személyt foglakoztat 8 órás alkalmazotti munkaviszonyban. Van-e lehetőség arra, hogy a cégcsoport 3 másik cége is foglalkoztassa megbízásos jogviszony keretében úgy, hogy ezekben a cégekben résztulajdonos, illetve cégvezető? A megbízásos jogviszony heti 10-10-16 óra lenne. Ha foglalkoztatható, akkor van-e valamilyen speciális dolog amire a megbízási szerződésben kötelezően ki kell térni? Javadalmazásra vonatkozó megkötés van-e? Segítségét megköszönve!
Főállású anya nyugdíj-jogosultsági ideje - 2, nyugdíj alapja Kérdés
Tisztelt Winkler Róbert! Köszönöm szépen a gyors válaszát. További kérdésként merültek fel az alábbiak: Jól tudom, hogy a főállású anyaság maximum 8 év jogosultsági időt eredményez? Mi a különbség a között, ha az illető személy nem gyermekneveléssel, hanem keresőtevékenységgel szerez jogosultsági időt? Az előző kérdésben elfelejtettem megkérdezni az alábbi lényeges kérdéseket, amelyek nem a szolgálati időre, hanem a nyugdíj alapjára, a nyugdíj megállapítására vonatkoznak: Ha csak főállású anyaként van (lesz továbbra is) jogviszonya, akkor ez milyen mértékben számít bele az anya nyugdíjalapjába, nyugdíjának megállapításába? Ha a főállású anyasági mellett heti 10 órában elmegy dolgozni, akkor a nyugdíj alapjába, nyugdíjának megállapításába ez a heti 10 óra milyen mértékben számít bele? Összevonható-e a két jogviszony (főállású anya + munkaviszony) a nyugdíj alapjának, nyugdíj megállapításának tekintetében, vagy annak megállapításakor azt külön-külön fogják számolni? Ha külön-külön számolják, akkor a főállású anyasági jogviszony mellett mi az a minimális heti munkaidő, amely a nyugdíj alapjába, nyugdíjának megállapításába beleszámít? Válaszát előre is köszönöm! Szilágyi Ferenc Első kérdés url: http://adozona.hu/kerdesek/2018_5_14_Foallasu_anya_nyugdij_jogosultsag_rbm
Főállású anya nyugdíj-jogosultsági ideje Kérdés
Tisztelt Szakértők! A segítségüket szeretném kérni az alábbi kérdésben: Adott egy főállású anya, aki 3 gyermekét neveli. Felmerült, hogy az anya munkát vállalna a főállású anyaság mellett. Ha jól tudom, akkor ennek mértéke maximum heti 30 óra lehet. Kérdéseim az alábbiak lennének: Ha csak főállású anyaként van (lesz továbbra is) jogviszonya, akkor ez milyen mértékben számít bele a nyugdíj-jogosultsági időbe? Ha a főállású anyasági mellett heti 10 órában elmegy dolgozni, akkor a nyugdíj-jogosultsági időbe ez a heti 10 óra milyen mértékben számít bele? Összevonható-e a két jogviszony (főállású anya + munkaviszony) a nyugdíj-jogosultsági idő tekintetében, vagy annak megállapításakor azt külön-külön fogják számolni? Ha külön-külön számolják, akkor a főállású anyasági jogviszony mellett mi az a minimális heti munkaidő, amely a nyugdíj-jogosultsági időbe beleszámít? Válaszukat előre is köszönöm!
Gyedről visszatérő munkaviszonyának megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem állásfoglalását: Egy munkavállaló visszatér gyedről dolgozni, majd közös megegyezéssel meg akarják a munkaviszonyt szüntetni. Kérdésünk, hogy a munkavállaló lemondhat-e az időarányosan járó, ki nem vett szabadságának pénzbeli megváltásának igényéről? Elfogadható-e ez, vagy van törvényi akadálya? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T. Mária
Szerb-magyar állampolgár adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk szerb-magyar állampolgárt foglalkoztatna részmunkaidős munkaviszonyban. A munkavégzés helye Magyarországon lenne. A szerb-magyar állampolgárnak van magyarországi adóazonosító jele, TAJ száma, Magyarországon tartózkodási helye, az állandó lakcíme Szerbiában van. Szerbiában rendelkezik munkaviszonnyal. Kérdésem, hogy ebben az esetben társaságunkat terheli adó- és járulékfizetési kötelezettség a munkavállaló után? Válaszukat előre is köszönöm!
Munkaviszony: így lehet határozatlan idejűből határozott, és fordítva Cikk
Határozott idejű munkaszerződést hogyan lehet határozatlanra módosítani, ha azt mindkét fél támogatja? A határozatlan időre szóló munkaviszonyt át lehet-e alakítani szerződésmódosítással határozott idejűvé? – kérdezték olvasóink. Dr. Hajdu-Dudás Mária és dr. Kéri Ádám munkajogi ügyvéd szakértőink válaszoltak.