1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Azonnali hatályú felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném egy nagyon kellemetlen munkahelyi helyzet megoldásában. Cégünk vendéglátással foglalkozik. Egyik munkavállalónk a konyhán végez munkát, illetve a céges autóval ételt szállít ki. 2 hete baleset érte az otthonában, eltörte a kezét. Ennek ellenére még jönni akart dolgozni, de szigorúan megtiltottuk neki. Vagy beteg vagy dolgozik .... döntse el (a kettő együtt nem lehetséges). Ez nagyon nem tetszett a munkavállalónak (miből fog ő akkor megélni?) ezért folyamatos mocskolódásba kezdett. A Facebook-on elkezdte a céget és családtagjainkat szidni. A cég és az ügyvezető nevét is nevesítve írt ki posztot: "Úgy jelentkezzen oda bárki is dolgozni, hogy ott senkiért nem vállalnak felelősséget, napi 9-10 órákat kell dolgozni, miközben csak 4 órában van bejelentve az ember, eltörtem a kezem és kirúgtak, hogy ne kelljen táppénzt fizetniük. Kihasznál mindenkit! Jól gondoljátok meg, mert ő egy gerinctelen". Emellett szintén a közösségi oldalon szidja a kollegáit is, és minősíti a munkájukat (már elég vulgáris a beszélgetés). Jelenleg keresőképtelen. Kérdésünk az, hogy ez a viselkedés megalapozza-e a munkáltatói azonnali felmondás lehetőségét? Válaszukat előre is köszönjük!
Nemzetközi autóbuszos személyszállítás vállalkozó gépkocsivezetővel Kérdés
Az egyéni vállalkozó saját autóbuszaival mint engedélyes közúti közlekedési szolgáltató nem menetrendszerű személyszállítást végez hazai és nemzetközi, EU-n belül és EU-n kívüli országokba. Ezen tevékenység végzéséhez igénybe venné egy másik egyéni vállalkozó szolgáltatását, aki 493906 TEÁOR számmal (”Autóbusszal nem menetrendszerű személyszállításként végzett gépjárművezetői szolgáltatás engedélyes közúti közlekedési szolgáltató részére”) be van jegyezve, és nyilvánvalóan a megfelelő jogosítványai megvannak ehhez. Kérdésem: a vállalkozóval kötött vállalkozói szerződés alapján végeztethetem-e akár külföldön is a személyszállítást, kiemelt figyelemmel arra a tényre, hogy a saját munkavállalóinak a külföldi hatóságok ellenőrzései során be kell mutatniuk a munkaszerződésüket és a jármű jogszerű vezetését bizonyító iratokat? A kockázat az, hogy ha a külföldi hatósági ellenőrzés valamilyen körülményt nem fogad el jogszerűnek, akkor akár a járatot leállíthatja, a gépkocsivezetőt és az utasokat egy szállodába elhelyezi, addig míg az általa jogsértő körülményből ki nem menti magát a szállító cég. A másik lehetőség, hogy csak a munkaviszonyban álló gépkocsivezetőkkel végeztesse el a személyszállítást. Kérném a véleményét, tanácsát. Tisztelettel: Toronicza István
Gyesen lévő ügyvezető munkaviszonyban Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa alanyi jogon járó gyesen van. Ügyvezető, amelyet munkaviszony keretében végez. Tevékenységet nem folytat a vállalkozásban ezt egy alkalmazott végzi. Végezheti-e az ügyvezetést heti 2 órában? Nem fizetve meg a minimum járulékterhet. Válaszukat előre is köszönöm!
Nyugdíjas munkavállaló kivaalap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy 2019-ben a munkaviszonyban foglalkoztatott nyugdíjasnak kifizetett munkabér beleszámít-e a kivaalapjába. Ismereteim szerint a nyugdíjas tag részére személyes közreműködés alapján kifizetett juttatás nem számít be a kiva alapjába. Ez csak a tagi jövedelemre, vagy a nyugdíjasnak munkaviszony alapján fizetett jövedelemre is kiterjed? Köszönöm válaszát.
Felmondási idő alatti munkavégzés Kérdés
Idén októberben szereztem meg a nők kedvezményes nyugdíjazásához szükséges 40 év szolgálati időt, nem szerettem volna nyugdíjba menni, tovább szerettem volna dolgozmi. A létszámleépítésnél azonban ezt a munkáltató nem vette figyelembe. Kérdéseim: 22 éve ugyanazon a munkahelyen eltöltött idő után mennyi a végkielégítés ideje és összege – kormánytisztviselőnél –, jár-e felmentési idő? Mikor lehet kérvényezni a nyugdíjazást, továbbá a felmondási idő időtartama alatt lehet-e munkaviszonyt létesíteni?
Nyugdíjas bt.-beltag munkaviszonyban Kérdés
Kedves Szakértő! Jelenleg a nyugdíjas beltag, aki személyesen közreműködő és ügyvezető is, a személyes közreműködésre tekintettel vesz ki jövedelmet a cégből. Lehetséges-e, hogy munkaviszony keretében lássa el mind az ügyvezetést, mind pedig a személyes közreműködést? Igazán ez jövő évtől lenne aktuális, mert akkor változik a nyugdíjas munkavállalók járuléka. Amennyiben lehetséges, szeretnénk kihasználni a kedvezőbb adózást. Köszönettel várjuk a választ.
Négy kérdés és négy válasz többes jogviszonyosok tébéjéről Cikk
Hogyan alakul a társadalombiztosítási kötelezettség, ha az ember egyidejűleg gyeten van és egyéni vállalkozó, ha nyugdíjasként, illetve szolgálati járandóságban részesülőként munkaviszonyban dolgozik, továbbá ha katás és mellette kft. ügyvezetője? Olvasói kérdésekre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
Táppénz és gyed többes jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyeden vagyok, és mellette 2018. 03. 05-e óta dolgozom. Új munkahely, nem a régire mentem vissza. 2017. 06. 27-étől ügyvezető és tag vagyok egy társas vállalkozásban, ahonnan eddig nem vettem ki jövedelmet a heti 36 órát elérő jogviszonyom miatt. Kérdésem, hogy ha október-november hónapban veszek ki jövedelmet (180 500 Ft/hó), és veszélyeztetett terhesként november végén elmegyek táppénzre, akkor megállapítható a társas tagi jogviszonyomból táppénz? A csed, illetve a gyed igénylésénél is be fog-e számítani? Mi lesz a táppénzem alapja a tagi jogviszonyból, mivel nem lesz 180 napi jövedelmem, akkor a 180 500 forint 1/30-ad része lesz az alap? Vagy jobban járok, ha a tagi jogviszony mellett munkaviszonyt létesítek és mivel nincs 180 naptári napi jövedelemalapom, de van 180 napi folyamatos biztosítás az új jogviszony alapján, így a szerződéskori bérem lesz az alap. Várom válaszát. Köszönöm.
Munkaviszony mellett katás számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Heti 40 órás munkaviszony mellett katás egyéni vállalkozóként havi 25 ezer forint katát fizetek. Van-e bármilyen probléma abban (munkajogi, adózási), ha a gazdasági vezetői munkaköröm mellett a munkáltatómnak pályázatfigyelési díjat számlázok be havonta átalány keretében? Véleményem szerint nem, mert a munkaköri leírásomban a feladataim rögzítve vannak, melyben ilyen feladat nem szerepel. Köszönöm előre válaszát!
Ügyvezetői, tagi vagy munkaviszony? Kérdés
Tiszelt Szakértő! Egy alakuló kft. tagja (sehol máshol, semmilyen egyéb jogviszonnyal nem rendelkezik) a legkedvezőbb járulékfizetés érdekében szeretné megtudni, hogy milyen jogviszonyban lássa el feladatát. Ő legyen-e az ügyvezető? Ha ő az ügyvezető 4 órás részmunkaidős munkaviszonyban bruttó 69 000 forintért, akkor keletkezik-e egyéb jogviszonya, ami miatt legalább a minimálbér után fizetnie kell? „A” verzió szerint csak 4 órás ügyvezető és egyéb tekintetben nem működik közre személyesen, „B” verzió szerint külsős ügyvezetőt bíz meg megbízási szerződéssel, és 4 órás munkaviszonyban dolgozna bruttó 69 000 forintért. Induló vállalkozásként a cél, hogy a legkisebb adó- és járulékteher mellett kezdhessen. Válaszát köszönöm!
Érdemes katásnak lennem? (Járulék szempontból.) Kérdés
Két családi kft.-ben vagyok tulajdonos, az egyikben 40 órás munkaviszonyban vagyok bejelentve. A másik kft. evás, onnan csak osztalékkivét van, innen könyvelési, tanácsadási tevékenységet számlázok. Szüleinktől örököltünk egy bt.-t, beltag a testvérem (40 órás munkaviszony alapján biztosított máshol), én kültag vagyok. Szeretném a munkaviszonyomat felmondani és a kata alatt működni tovább. Egyik opció a bt.: jól gondolom, hogy itt elég utánam fizetni a katát, a testvérem után nem kellene? Mivel van a bt.-ben vagyonnövekmény, és nem szeretném most az áttérés miatt leadózni, felmerült bennem az egyéni vállalkozás is. Valahol azt olvastam, hogy ha egyidejűleg társas vállalkozó valaki és katás egyéni vállalkozó is, a társas vállalkozása alapján köteles megfizetni a járulékot, és csak kiegészítő katás egyéni vállalkozó lehet. Ez így van? Mi van akkor, ha a bt. lesz katás? Az is társas vállalkozás, én onnan vállalnám az emelt összegű kata fizetését. Ha valamire még figyelnem kell, megköszönöm, ha felhívják rá a figyelmem.
Nyugdíjas osztalék utáni járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem, ha teljes jogú nyugdíjas munkaviszonyban osztalékot vesz fel, csak 15 százalék szja-fizetési kötelezettsége lesz 2019-től? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Csed-jogosultság Kérdés
Bt. kültag és kft. tagi jogviszony összefüggése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemélynek megszűnt a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. Van egy betéti társaság, ahol kültag, napi 2 órás munkaviszonyba van bejelentve. Azonkívül van egy kft., ahol szintén tag és önálló képviselő is. Itt két tag van, a másik tagnak egy másik kft.-ben van jogviszonya. A kft.-ben eddig mint máshol főállással rendelkező tag volt bejelentve. Mivel megszűnt a munkaviszonya, a kérdésem, hogy hogyan kell a kft.-be a változást bejelenteni? Ott most főállású tag lesz? A járulékokat meg kell fizetnie? A kft. jelenleg nem működik, ezért ha meg kell fizetni a járulékot, akkor a bt.-ben fizetné meg, de a kérdés, hogy ilyen esetben, amikor nem működik egy kft. meg kell-e fizetni? Vagy maradhat a bt.-ben a 2 órás munkaviszonya, mert a bt. sem működik annyit, hogy 8 órát kellene dolgozni benne. Várom válaszukat.
"Nők 40" + eva Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. 01. 01-től élek a kedvezményes lehetőséggel, de továbbra is dolgoznék heti 36 órában, munkaviszonyban, de egy evás bt. vezetője vagyok, alkalmazott nincs, én semmilyen jövedelmet nem veszek fel, csak osztalékként. Kérdésem, hogy evás beltag ügyvezetőként van-e valamilyen fizetési kötelezettségem a 36 órás munkaviszonyom mellett? Köszönettel Anna