1514 találat a(z) munkaviszony cimkére

Nyugdíjas dolgozók közterheinek és tb-ellátásának változása Cikk

Előadásokon és írásban is sok kérdés érkezik a nyugdíjas munkavállalók biztosítási jogviszonyának megszűnése kapcsán. Az alábbi cikkben összefoglaljuk, milyen következménnyel jár, hogy a nyugdíjas munkavállalók 2019-ben már nem biztosítottak.

Készpénzjuttatás adóterhe Kérdés

A NAV tájékoztatója alapján 2018. december 31-ét követően a munkáltató által a munkavállalónak nyújtott készpénzjuttatás a felek közötti jogviszonyból származó jövedelemnek minősül, így a magánszemély nem önálló tevékenységéből (munkaviszonyából) származó jövedelmeként viseli a közterheket. Kérdezem, hogy ez azt jelenti-e, hogy az összevont adóalapba tartozó jövedelemként viselkedik a készpénzjuttatás? Amennyiben igen, akkor a 2019-ben Mt. szerinti jogviszony alapján foglalkoztatott nyugdíjas munkavállalókat milyen közteher terheli? Az lehetséges, hogy az Mt. szerinti munkaviszonyban álló munkavállalók esetében a nyugdíjas, illetve a nem nyugdíjas munkavállalót más-más adó terheli?

Nyugdíjas munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. januártól életbe lépett új törvény alapján nem kell járulékot vonni és fizetni a nyugdíjasok után. Viszont nem tudtam pontosan értelmezni a törvényt. Mint munkaadónak, nekem ki kell jelentenem 19T1041 adatlapon a nyugdíjas munkavállalómat, vagy mit kell tennem, mehet folyamatosan a munkaviszony minden jelentés nélkül? Köszönöm szépen

Nyugdíjas ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Kétszemélyes kft. ügyvezetője, aki megbízásos alapon látja el az ügyvezetést és a kft. szolgáltatási munkáit, 2019. januártól szeretne munkaviszonyos lenni. Kell-e társasági szerződést módosítani vagy elég egy határozat alapján a T1041-en kijelenteni a NAV-nál?

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságban heti 8 órás munkaviszonyban ügyvezetést ellátó magánszemély emellett a jogviszonya mellett lehet-e katás nem főállású egyéni vállalkozó? Köszönettel

Családi gazdaság és kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem tette fel kérdésként, hogy lehet-e úgy katás egyéni vállalkozó, hogy mellette adószámos magánszemély (bérbeadás miatt), illetve családi gazdaság tagja, és napi 4 órában még munkaviszonyos is? Válaszukat megköszönve: Ötletmozaik Kft.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó Kérdés

2019-ben mit kell fizetnie a nyugdíjas egyéni vállalkozónak, ha még munkaviszonya is van?

Nők 40 nyugdíj: kereseti korlát 2019-ben Cikk

Kérdezőnk egymásnak ellentmondó, illetve számára nem egyértelmű cikkek miatt azt tudakolta az Adózónától, hogy a „nők 40 nyugdíj” melletti munkaviszony esetén van-e kereseti korlát 2019-ben. Olvasónknak Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

Ügyvezetés munkaviszonyban vagy megbízásban? Döntött a Kúria Cikk

A Kúria a Pfv.V.20.024/2018/8. számú egyedi ügyben hozott határozatot. A felek arról pereskedtek, hogy az ügyvezetés megszűnésénél a korábbi munkaviszonyt vagy a megbízási jogviszonyt kell-e figyelembe venni.

Munkaviszonyban lévő nyugdíjas kijelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkaviszonyban lévő nyugdíjasokat a 19T1041 adatlapon kell kijelenti, és annak ellenére, hogy állományban marad a dolgozó, a biztosítási jogviszony végéhez 2018.12.31-et be kell írni? Köszönettel.

Munkaviszony megszüntetése baleseti táppénz alatt Kérdés

T. Szakértő! Egyik dolgozó baleseti táppénzben részesül 2017. 08. 21-étől. Sajnos jelenleg nem tudjuk elérni, táppénzes papírt 2018. 08. 19-éig adott le 2018.0 9. 11-én. Az OEP érdeklődésünkre azt a tájékoztatást adta, hogy a táppénzjogosultság lejáratáról csak a háziorvost és a munkavállalót értesítik, a munkáltatót nem. A táppénzes papírokat egyszerre is leadhatja, de fél éven túl elveszíti a jogosultságot a táppénzre. Kérdésem az lenne, hogy baleseti táppénz alatt meg lehet-e szüntetni a munkavállaló jogviszonyát? Ebben az esetben a 2017. évről maradt szabadságot ki kell fizetni. Jogosult-e a 2018., illetve a 2019. évi időarányos szabadság megváltására? Hivatkozhatunk-e arra, hogy elmulasztotta a munkáltató felé fennálló bejelentési kötelezettségét? Egyáltalán van-e lehetőség ettől az embertől megszabadulni? Az ellenőrzés során a munkáltató részéről nem állapítottak meg hiányosságot, a balesetet a munkavállaló figyelmetlensége okozta. Több forrásból is tudjuk, hogy alkalmi munkákat vállal. Szakácsként eljár főzni, de ezt a tevékenységet a munkáltatónál nem tudja ellátni. (a balesetben az egyik ujja sérült). Előre is köszönöm válaszukat. MZNÉ

Megbízásos jogviszony. Kérdés

Ruházati kiskereskedő (vállalkozó) foglalkoztathat-e megbízási szerződéssel bolti eladót, hogy távolléte esetén helyettesítse az üzletben? Ha ez csak munkaviszonyként minősíthető, megoldható-e a helyettesítés alkalmi munkavállalóval? Megbízhat-e alkalmi munkával olyan személyt, akinek heti 40 órás munkaviszonya van más munkáltatónál? Válaszát előre is köszönöm.

Kettős állampolgárú nyugdíjas munkaviszonyban 2019 Kérdés

Szerb-magyar állampolgár Szerbiában kapja a nyugdíjat, 3-4 éve magyar állampolgár, van magyar lakcíme is. Munkaviszonyban dolgozik magyar cégnél Magyarországon, a cég igényelte a taj számát is. Ki kell jelenteni a T1041 esen és megszűnik a biztosítása Magyarországon 2019-ben? Ha igen, milyen módon lesz biztosított Magyarországon, és kaphat korházi ellátást is ha történne vele valami?

Nyugdíjas ügyvezető munkaszerződéssel foglalkoztatva Kérdés

T. Szakértő! Kft. nyugdíjban lévő ügyvezető igazgatója (egyben a kft. 40 százalékos tulajdonosa is) már évek óta munkaviszonyban látja el teendőit. Ez a társasági szerződésben rögzítésre is került. 2019. 01. 01-jétől nyugdíjas munkavállalóként nem áll biztosítási jogviszonyban. Saját cégében nem kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozóként működik közre, hanem munkaviszonyban. Ebben az esetben véleményem szerint nem kell a havi 7500 Ft/hó egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni. Ehhez az álláspontomhoz kérném megerősítésüket avagy ellenvetésüket! Előre is megköszönve segítségüket, Tisztelettel, Kóczán Margit

Járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője öregségi nyugdíjas. 2018. december 31-éig társasvállalkozóként díjazásért látta el az ügyvezetői feladatokat. Január 1-jétől szeretnénk, ha az ügyvezetést mint társasvállalkozó díjazás nélkül látná el, és egyéb feladatainak elvégzését munkaviszonyban látná el. Nem titkoltan adóoptimalizálás miatt. Úgy gondoljuk társasvállalkozásra való tekintettel a 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell megfizetni. A munkaviszonyból származó jövedelme után pedig nincs járulékfizetés, sem levonás, kizárólag a 15 százalékos szja-levonás terheli. Kérném segítségüket, mi a konkrét követelmény arra vonatkozóan, hogy munkaviszonyban foglalkoztatható leszen a tagunk aki 94 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezik. Köszönöm válaszukat . Tisztelettel : Tóth Zsuzsa

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink