1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Ügyvezetés, személyes közreműködés folytatása Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2018_8_26_ugyvezetes_szemelyes_kozremukodes_swv kérdésem folytatása: Kedves Hajdú-Dudás Mária! Köszönöm válaszát, de fenti kérdésemmel kapcsolatban még egy kis segítséget kérnék: A kapcsolt munkakörnél elég egy T1041-es nyomtatványt leadni, a magasabb óraszámú munkakör figyelembevételével? Az első kérdésemre adott választ, és a NAV információs füzetét átolvasva, akkor itt munkaviszony és társas vállalkozói jogviszony jön létre, ha jól értem. De ha eléri a munkaidő a heti 36 órát, akkor a társas vállalkozói jogviszonyban a tényleges kivét alapján történik a járulékfizetés, ha az nincs, akkor nem kell fizetni? Máshol főállásúnak akkor számítana, ha nem ebben a cégben lenne a munkaviszony? A 2017.01.02.11:45. kor megjelent Ügyvezető többes jogviszonyban, pénzkérdés, hogy minek minősül cikkben írtak ilyen jogviszonyról ha jól értelmeztem "....tul.tag egyidejűleg két jogviszonnyal: egy társas vállalkozói és egy munkaviszonnyal rendelkezzék..." Ebben az esetben két T1041-es nyomtatványt, és két 08-as lapot kell tölteni ugye? Elnézését kérem, de kicsit elvesztem. Köszönöm válaszát, Hegedűs Pálné
Cégvezető biztosítotti jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégvezető biztosítotti jogviszonyával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni: cégvezető a társaság tagja, de nem az ügyvezetője, heti 36 órás munkaviszonnyal nem rendelkezik, a kft. heti 10 órás munkaviszonyban alkalmazza cégvezetőként. Arra szeretnék választ kapni, hogy a cégvezetőnek így megfelelő-e a biztosítása ? Köszönettel : Andrea
Társas vállalkozó biztosítotti jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni biztosítotti jogviszonnyal kapcsolatban: X.Y. a társaság tagja, de nem az ügyvezetője, heti 5 órás munkaviszonyban került bejelentésre a társasághoz, máshol heti 36 órát elérő biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezik. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, ez így megfelel a törvényi előírásoknak? Vagy a minimum járulékot kell megfizetni utána? Köszönettel: Viktória
Nyugdíjas társas vállalkozó munkaviszonya Kérdés
Létesíthet-e munkaviszonyt a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó saját kft.-jével?
Nyugdíj melletti munka: járulék, kereseti korlát 2019-től Cikk
A nyugdíj mellett munkát vállalók, jövedelmet szerzők közül ki mentesül 2019-től a járulékfizetés alól, és ki nem? Kire vonatkozik továbbra is a kereseti korlát, kire nem? Ismertetjük.
Rehabilitációs ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszukat: szeretnénk alkalmi foglalkoztatás keretében munkavállaló felvenni. A munkavállaló rehabilitációs járadékban részesül, de mellette heti 20 órás munkaviszonya is van. Ha mi alkalmazzuk alkalmi munkavállalóként akkor még megkapja a rehabilitációs ellátását? Befolyásolja-e az alkalmi foglalkoztatását, az ellátásának kifizetését, hogy már van egy 20 órás munkaviszonya? Köszönettel várom válaszukat.
Főállású anya jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál 2002-ben kezdődött egy kolléganő heti 40 órás alkalmazotti jogviszonya. A kolléganő gyermekszülés következtében folyamatosan gyes, gyed stb. ellátásban részesült, mert közben 3 gyermeke született. A 3. gyermek is betöltötte már a 3. életévét. Ekkor kérdeztünk rá a kolléganőnél, hogy vissza akar-e jönni, s ha igen, mikortól dolgozni. Egy egysoros e-mailt kaptunk tőle, hogy ő jelenleg főállású anya státuszban szerepel az Államkincstárnál. A következőket szeretném kérdezni: 1. Főállású anyakénti státuszában a munkáltató köteles a korábbi alkalmazotti jogviszonyát fenntartani? 2. Ha meg kellett volna szüntetni a jogviszonyát a munkáltatójával, de ez nem történt meg, mit lehet most tenni? 3. Ki kell, hogy kezdeményezze a jogviszony rendezését? 4. Ha nem, hogyan és milyen dátummal kell (kellett volna) a jogviszonyát lezárni? 5. Milyen időszakra jár számára fizetett szabadság? Köszönöm segítségüket! Üdvözlettel: Oszlánszky Gábor
Katás bt./kkt. "osztalékfizetése" Kérdés
Tisztelt Szakértő! A korábbi kérdés-válasz cikkhez kapcsolódva egy további kérdés merült fel, melyet szeretnék feltenni. https://adozona.hu/kerdesek/2018_8_21_Katas_bt_tagjainak_osztaleka_fcr Értem, hogy osztalék nem értelmezhető katás gazdasági társaság esetén, de mi van akkor, ha munkaviszonyos tag a társaság jövedelméből kíván részesülni? Milyen jogcímen tudja a társaságból jövedelmét jogszerűen kivenni, ha nem katás, hanem munkaviszonyos tagja a bt.-nek / kkt.-nek, és milyen adót kell az után a jövedelem után a gazdasági társaságnak megállapítania? Egyéb személyi illetményként kell számfejteni és munkabér jellegű módon levonni a járulékokat és szochót a kifizetés után megfizetni? A katás tagra vonatkozik csak a törvényileg vélelmezett jövedelemkiszámítás (10. § (3)), a munkaviszonyos tagra akkor nem? Válaszát előre is köszönöm.
Katás bt. kültagjának jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! A bt. beltagja főállás mellett kisadózó. A kültagnak szintén van máshol 6 órás munkaviszonya, a katás bt.-ben nem részesül díjazásban, munkát nem végez. Ebben az esetben is vonatkozik rá a Kata tv. 7. § (2) bekezdése, hogy a kisadózóként be nem jelentett tagnak munkaviszonyt kell létesítenie a katás bt.-vel? Válaszát köszönöm!
Ügyvezetés, személyes közreműködés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem több részből áll, igyekszem tagolni. 1) Ha egy kft. tagja heti 40 órában, munkaviszonyban személyesen közreműködik a cég tevékenységében, és a későbbiekben emellett az ügyvezetést is el kell látnia, akkor máshol főállású társas vállalkozónak fog minősülni ügyvezetőként? Amennyiben igen, akkor ha később már nem működik közre személyesen, csak ügyvezet, azt teheti-e munkaviszonyban, ha a társasági szerződés engedi? 2) Ha a cég tagja jelenleg 8 órás munkaviszonyban ügyvezető, akkor minek minősül, ha egyidejűleg személyesen is közreműködik? Ez megoldható-e egy 8 órás munkaviszonnyal, munkaszerződés-módosítással, kapcsolt munkakörrel, például úgy, hogy 6 órában ügyvezet és 2 órában személyesen közreműködik, a T1041-en a magasabb óraszámú Feorral bejelentve? Vagy kettő külön munkaszerződés, illetve T1041 kell hozzá, esetleg mindkét megoldás jó?
Külföldi utazás elszámolása, adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Munkaviszonyban lévő ügyvezetők külföldi úttal kapcsolatos költségeit számolták el a vállalkozásnál. A számlák utazási iroda által kiállított számlákat, repülőjegyeket, harmadik országbeli gépkocsikölcsönzés díjait tartalmazzák. Kérdésem az, hogy ha a társaság költségként elszámolja ezen számlákat, milyen adózási vonzata van ezeknek a kifizetéseknek? 2. Amennyiben az ügyvezetők teljes összegben megtérítik a vállalkozásnak ezen kifizetések ellenértékét, abban az esetben milyen módon, milyen áfakulcsokkal kell részükre kiszámlázni, illetve kötelező-e kiszámlázni ezen tételeket? Köszönöm a segítségüket.
Munkaviszony gyes mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő munkavállaló a gyes ideje alatt szeretne munkaviszonyt létesíteni 4 vagy 6 órában, de nem a korábbi munkáltatójánál. A gyes letelte után szeretne visszatérni a korábbi munkáltatójához, főállásba. A kérdésem az lenne, hogy szükséges-e a fizetés nélküli szabadság megszakítása és a munkaviszony megszüntetése a korábbi munkáltatónál (ha ez megtörténik, már nem biztos, hogy a gyes letelte után visszatérhet a korábbi munkáltatójához)? Ha nem szükséges, hány órában dolgozhat a másik munkáltatónál gyes mellett? Válaszát köszönöm.
Csed jogosultság több jogviszony alapján Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magánszemély kismama a szülés pillanatában valamivel több, mint egy év jogviszonnyal fog rendelkezni, de ez alatt az év alatt 4 hónapig megbízással, 8 hónapig munkaviszonyban állt. A csed-jogosultság megállapításánál összeadódik-e a két jogviszonyban töltött biztosítási idő, ha egymást követték? Köszönöm válaszát.
Nagy könnyebbség a nyugdíjat igénylőknek, ha dolgoznának is Cikk
Érezhető könnyebbséget jelentenek a nyugdíjigény érvényesítését illetően a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) július 26-án hatályba lépett változásai, hiszen immár nem feltétele a nyugdíjjogosultságnak a fennálló biztosítási jogviszony megszüntetése.
A munkaviszony megszűnése után kifizetett jövedelmek adózási szabályai Cikk
Gyakran előfordul, hogy különböző okok miatt a munkabért vagy más járandóságot csak a munkaviszony, biztosítási jogviszony megszűnését követően fizetik ki. Ilyen jövedelem lehet az utólagosan kifizetett prémium, jutalom vagy teljesítménybér, illetve a – jellemzően a munkaügyi bíróság által megítélt – jövedelempótló kártérítés is.