1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Munkavállaló marasztalása Kérdés
Tisztelt Szakértő, azzal kapcsolatban kérném segítségét, hogy milyen törvény szerinti módon van arra lehetőség, hogy a munkavállalókat a munkaviszony megtartására bírjuk? A gond az, hogy kitanulják a szakmát, majd egy jobb bérezés reményében továbbállnak, amivel lényegében cégünk károsodik. Felmerült a felmondási idő növelése illetve a versenytilalmi nyilatkozat. Ezekkel kapcsolatosan kérném szíves állásfoglalásukat.
Őstermelő mikor nem főállású? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő mikor nem számít főállású őstermelőnek? Hány órás munkaviszony kell hozzá? Ha ennél kevesebb óraszámú a munkaviszonya, akkor őstermelőként a minimálbér után adózik? Van-e kedvezmény a kezdő őstermelőkre?
Egyszemélyes kft.-tag Ptk. és Mtv. megítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja az ügyvezetést elláthatja munkaviszonyban vagy megbízással. A Ptk 3:112 alapján, alapító okirat mintában szerepel is a jogviszonyra vonatkozó választási lehetőség. Amennyiben a társasági szerződésben szabályozásra kerül, akkor személyes (szakmai) közreműködés is ellátható munkaviszonyban? Korábban (3/2003 PJE) az volt az álláspont, hogy munkavállaló és munkáltató személyének el kell különülnie érvényes munkaszerződéshez. Ez az állásfoglalás az új Ptk. megjelenésével érvénytelenítésre került (1/2014 PJE). Az új Ptk. rendelkezett az ügyvezetés jogviszonyáról, hogy lehetséges munkaviszonyban, ez elég egyértelmű/ védhető, még ha esetleg nincs is teljes összhangban a Mtv.-vel. De a személyes közreműködés jogviszonyáról a Ptk. nem rendelkezik külön. Van-e ezzel kapcsolatban valamilyen állásfoglalás, jogértelmezés? Azaz teljesen jogszerűen lehet-e valaki egyedüli munkaviszonyos ügyvezető és egyéb munkakörben foglalkoztatott munkaviszonyos saját egyszemélyes kft.-ben? Egy részmunkaidős munkavállaló és egy társas vállalkozó havi járulékaiban igen jelentős eltérés van, ami nagy adózási kockázatot hordoz magában, ha a jogviszony átminősíthető NAV által. Kapcsolódó kérdés: a munkaviszony részleteit (munkaszerződés kötelező elemeit) milyen formában kell rögzíteni? A Ptk. 3:209 szerint közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy elég egy alapítói határozat? Köszönöm előre is a segítséget.
Katás egyéni vállalkozás indítása Kérdés
Tisztelt Ügyintéző! Katás egyéni vállalkozást szeretnék indítani.Kérdésem, mennyi tételes adót kell fizetnem, 25 000 forintot vagy 50 000 forintot, ha alapítványban kuratóriumi titkárként havi rendszerességgel bruttó 250 000 forint tiszteletdíjat veszek fel. Mellette főállású anyaként gyetben részesülök. Mivel nem munkaviszony, azt gondolom, hogy a 50 000 forintos tételes adót kell megfizetnem. Esetleg van-e arra lehetőség, hogy az alapítványi tevékenységem után ne tiszteletdíjat vegyek fel, hanem ezt munkaviszonyban végezzem? Ennek van-e valami akadálya? Köszönöm. Völgyi Erika
Albérlettámogatás Kérdés
Tisztelt Cím! Egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban dolgozik a kft.-ben heti 20 órában. Az ügyvezető lakhelye Hajdú-Bihar megyében van, a vállalkozást Pest megyében indította, ezért abban a városban albérletet vett ki, amelyről minden hónapban kap számlát. Kérdésem, hogy albérleti támogatást adható-e? Ha igen, milyen formában? A havi bérszámfejtésben kell szerepeltetni? Köszönöm. Üdv Éva
Katás vállalkozó – a munkaviszonnyá minősítés Cikk
Főállású munkaviszony mellett lehet-e valaki tanácsadó csak egy cégnél – nem főállású – katás vállalkozás keretében anélkül, hogy a jogviszonyt a NAV munkaviszonnyá minősítené? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szakértőnk, Kocsis Zoltán közgazdász válaszolt.
Tag munkaviszonyosként heti 10 órában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk a cégében tulajdonos és ügyvezető is. Munkaviszonyosként van bejelentve, heti 10 órás munkaviszonyba, bére a szakképzett minimálbér. Más cégben nincs sehol munkaviszonya. Kérdésem, hogy elegendő-e ez így, hogy csak heti 10 órásként van bejelentve, vagy – mivel tag – mindenképpen meg kell fizetnie a heti 40 órás bér utáni járulékokat? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Szabó Orsolya
Közalkalmazott katás egyéni vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó március 1-jétől határozott idejű közalkalmazotti jogviszonyt létesített. A jogviszony év végéig szól, heti 40 órára. A katatörvény értelmében a közalkalmazotti jogviszony is munkaviszonynak tekintendő, így márciustól már nem minősül főállású kisadózónak? Köszönettel.
Vállalkozás és munkaviszony gyes alatt: munkaidő, járulékok Cikk
Több kérdés is érkezett a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) alatti keresőtevékenységre és tb-terhekre vonatkozóan. A kérdésekre alapozva összefoglaljuk a gyes folyósítása alatt folytatott munkaviszony és vállalkozás esetén alkalmazandó szabályokat.
Járulékfizetési kötelezettség Kérdés
Egy gyesről visszatérő 2 gyermekes anyuka – a kicsikre való tekintettel – napi 6 órás részmunkaidőben szeretne a továbbiakban dolgozni jelenlegi munkahelyén, egy bt.-ben, ahol alkalmazotti státuszban foglalkoztatják. Ugyanakkor 50 százalékos tulajdonrésze van egy kft.-ben, ahol aktív tevékenységet nem folytat. A bt-ben levont és befizetett járulékokon kívül – a részmunkaidőre való tekintettel – van-e valamilyen járulékfizetési kötelezettsége a kft.-ben tulajdonosi alapon?
Ügyvezetés munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasági szerződése alapján a képviseletre jogosult tisztsége ügyvezető (vezető tisztségviselő), aki egyben tag is. Ebben az esetben az egyik tag (aki eddig rendelkezett máshol 36 órán túli munkaviszonnyal, ami megszűnt) elláthatná az ügyvezetői feladatokat például heti 5 órás munkaviszonyban, és a járulékokat ez után fizetné meg, függetlenül attól, hogy nem rendelkezik máshol 36 órán túli munkaviszonnyal?
Így dolgozhatnak ellátás mellett a megváltozott munkaképességűek Cikk
A rehabilitációs, illetve a rokkantsági ellátásra – beleértve az újonnan bevezetett kivételes rokkantsági ellátást is – jogosult személy az ellátása mellett folytathat keresőtevékenységet. A munka törvénykönyvének változására tekintettel, cikkünkben bemutatjuk, milyen új szabályokra kell figyelemmel lenni a megváltozott munkaképességű személyek munkaviszonyban foglalkoztatásakor, milyen korlátozással, mekkora közterherfizetés mellett dolgozhatnak munkaviszonyban, továbbá kitérünk a foglalkoztató által igénybe vehető kedvezményekre is.
Kata főállású munkaviszony mellett Kérdés
http://adozona.hu/kata_kiva/Munkaviszonnya_minositett_katas_jogviszony__IP2DST Kérdésem az lenne, ha valaki rendelkezik egy főállással és emellett szeretne például tanácsadói feladatot ellátni csak egy cégnél, aki évente több, mint 1 millió forintot fizetne neki, akkor ezt nem főállású katás vállalkozás keretében lehetne-e csinálni anélkül, hogy a NAV rejtett munkaviszonyt tételezne fel, hiszen egy munkaviszony máshol már fennáll, ahol fizetik a járulékokat? Köszönöm.
Munkaviszony-megszüntetés táppénz alatt? Cikk
Megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség visszamenőleges igazolásával elodázható-e a munkaviszony megszüntetése? Mi történik, ha a munkaadó átadja a felmondást, a dolgozó pedig egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? Ekkor valóban csak a keresőképtelenséget követően kezdődik a felmondási idő? Írásunkból megtudhatja.
Katás vállalkozás munkaviszonnyá minősítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban kiszervezett munkavállalóként dolgoztam egy cégnél. A cég átalakulásakor a cég hozzáállása az volt, hogy vagy vállalkozóként számlázok, vagy nem foglalkoztat tovább. A munkám megőrzése miatt elfogadtam a vállalkozói jogviszonyt. Könyvelőként dolgozom, költségem gyakorlatilag nincs, így a katás adózási formát választottam. A számlázott összeg elég jelentős – az egymilliós határt már a második hónapban átlépem, emiatt önmagában is kockázatban vagyok. Ezirányú cikkükben felsorolt 7 ismérv – szinte mindegyike "megáll" – vagyis adóhatósági ellenőrzés során munkaviszonnyá minősítenék a helyzetemet. Mit ajánlanak védekezésként? A munkaadó hozott ilyen helyzetbe, alapból elbuktam 30 nap fizetett szabadságot, nem jár túlórapénz – pedig túlóra van bőven – korábban is egyedül dolgoztam a cég könyvelésén, nem is lenne életszerű mások bevonása, másnak számlázni időm sincs... Nem hivatkozhatok arra, hogy a munkaadó kényszerített ilyen helyzetbe? Nagyon rossz helyzet.