684 találat a(z) munkavállaló cimkére

Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó tb-je 2019-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt a saját jogú nyugdíjas természetes személyt, aki egy cégnél munkaviszonyban, kettőben pedig társasági tagként lát el teendőket (az utóbbiakban személyesen nem közreműködik), 2019-ben milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli, hol kell biztosítottként be- illetve kijelenteni?

EU-s munkavállaló foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem (egy magyarországi kft.) a tulajdonában álló vidéki kastélyépület felújítását Olaszországból érkező szakemberekkel szeretné elvégeztetni. A magánszemélyek max. 90 napra érkeznének. Kérdésem, hogy a fent leírt esetben, ha 1. a magánszemélyeket munkaviszony keretében alkalmaznák, milyen bejelentési és egyéb kötelezettsége van a kft.-nek, 2. amennyiben vállalkozóként jönnek és számlát adnak, milyen áfaartalmú számlát kell kiállítaniuk és az hol adózik? Ebben az esetben a közreműködő magánszemélyeket be kell-e jelenteni valahová?

Elhelyezkedési segítséget ígérnek a Szarvasi Vas- és Fémipari Zrt. munkavállalóinak Cikk

A Pénzügyminisztérium fokozott figyelemmel kíséri a Szarvasi Vas-Fémipari Zrt. munkavállalóinak sorsát, ezért felkérte a területileg illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályát, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel segítse az elbocsátott dolgozók mielőbbi elhelyezkedését – közölte honlapján a tárca.

Több jogviszonyos munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy teljes munkaidős munkavállaló általános munkarendben például raktárosként dolgozik, de havi két alkalommal a munkáltató úgynevezett saját számlás külföldi fuvarnál sofőrként alkalmazza (ehhez minden jogosítványa megvan). A külföldön töltött idő másfél-két nap fuvaronként. Mi a törvényes jogviszony/jogviszonyok, amelyek alkalmazhatók a dolgozó foglalkoztatására? Szíves válaszát köszönöm!

Személygépkocsi ajándékozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk – nulla nyilvántartási értékű – cégautóját oda szeretné ajándékozni egyik munkavállalójának. Milyen adófizetési kötelezettségek merülnek fel a kft. és esetlegesen a magánszemély részéről? Köszönettel

Határon átnyúló szolgáltatás – Ausztria Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar székhellyel rendelkező cég, Ausztriában végez építőipari (villanyszerelési) munkáltatokat. A munkavállalók Magyarországon laknak, tehát a két ország között ingáznak minden nap. A munkaszerződésükben a munkavégzés helyének megjelölése: a változó munkahely. Milyen főbb dolgokra kell figyelni ebben az esetben? Kiküldetésnek számít? Kell-e és mennyi napidíjat fizetni? Adózni melyik országban kell a munkavállalónak? Egészségbiztosítási járulék fizetése hol történik? Köszönettel: Ján-Kiss Katalin

Nyugdíjasok kijelentése Kérdés

T. Szakértő! Az elektronikus sajtóban mindenütt azt olvasni, hogy ki kell jelenteni a nyugdíjas munkavállalókat. Hivatalos jogszabályt erre, vagy tájékoztatót a NAV-tól sehol nem találtam. Mi az igazság? Köszönettel: Jeszenszky Lászlóné

Élettárs kapcsolt vállalkozása Kérdés

"A" és "B" nem bejelentett élettársi kapcsolatban él. "A" egyéni vállalkozó és munkavállalóként alkalmazza "B"-t, aki 100 százalékban tulajdonos egy kft.-ben. Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e az ügylet, ha "A" számláz "B" cégének?

Német munkavállaló – párhuzamos munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy külföldi (német) állampolgárt szeretnénk itthon mint munkavállaló alkalmazni úgy, hogy közben megmarad a német biztosított jogviszonya (anyavállalati kiküldetés). Hogy érvényesülnek itt a párhuzamos munkavégzésre vonatkozó szabályok? Ebben esetben is szükséges a TAJ szám igénylése? TAJ szám nélkül hogyan tudom munkavállalóként bejelenteni a magyar céghez? Magyarországi béréből csak szja-levonási kötelezettség van? Válaszát előre is köszönöm!

Nyugdíjas munkavállaló egészségbiztosítási ellátása Kérdés

Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Boldog Új Évet kívánok az Adózóna minden munkatársának! Saját jogú nyugdíjas vagyok, mellette munkaviszonyban dolgozom. Ki kell jelentenem magam a NAV-tól, ezzel tisztában vagyok. Azzal is, hogy a munkáltatónak ezután sem szociális hozzájárulást, sem szakképzési hozzájárulást nem kell fizetnie utánam. Egy dolog zavar csak: mind a kötelező továbbképzésen, mint egy mostani cikkben van egy mondat: "A saját jogú nyugdíjas személyre nem terjed ki a biztosítási kötelezettség". Ezt megelőzően kifejti a cikk írója: "Az Mt. szerinti munkaviszonyban álló személyt akkor is saját jogú nyugdíjasnak kell tekinteni, ha a nyugdíja folyósítása szünetel". Viszont ha nem munkaviszonyban, hanem megbízási jogviszonyban dolgozik, akkor fizetnie kell az egészségügyi hozzájárulást. Kérdés: mehetek-e nyugodtan orvoshoz, azaz biztosított vagyok-e? Ha viszont mint saját jogú nyugdíjas eddig is biztosított voltam, akkor miért kellett még a munkaviszony után is fizetnem a 10, 3, 4, 1,5 százalékot? Előre is köszönöm szíves válaszukat. Anderlik István Gyuláné

Kiva alapjául szolgáló személyi jellegű ráfordítások Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiva alapjában 2019. január 1-jétől figyelembe veendő személyi jellegű kifizetések között kell szerepeltetni az öregségi nyugdíjas munkavállaló részére kifizetett munkabért? A szocho törvény alapján ez a bértömeg már nem képezi a szocho alapját, és szakképzési járulékot sem kell fizetni utána. Köszönöm válaszát: Dúróné Sulyák Sára

Több nem uniós munkavállalót foglalkoztathatnak Horvátországban Cikk

A horvát kormány csütörtöki ülésén harminc százalékkal, 65 ezer 100 főre növelte a nem uniós országokból érkező külföldi munkavállalók részére rendelkezésre álló kvótát, így jövőre 20 ezer 331 munkavállalási engedéllyel többet ad ki, mint 2018-ban – közölte a helyi sajtó.

FEOR Kérdés

Tisztelt Szakértő! Foglalkoztatható-e 2118 FEOR kóddal az a munkavállaló, aki oklevelét államilag nem akkreditált képzésen szerezte, azonban egyéb felsőfokú végzettséggel nem rendelkezik? Válaszát előre is köszönöm!

Biztosított nyugdíjas munkavállaló? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Úgy néz ki, hogy a nyugdíjas munkaválló a Tbj. értelmében 2019. évtől mégis csak biztosított lesz, jól gondoljuk-e, hogy ebben az esetben a T1041-es nyomtatványon 2019. évtől nem kell kijelenteni, illetve a munkába lépő nyugdíjast továbbra is be kell jelenteni? További kérdés, ha a nyugdíjas munkavállaló kivás cégnél dolgozik, nagyon úgy tűnik, hogy a bére és minden olyan juttatása, amely szja-alapot képez, kivaalapot is fog képezni, mivel a nyugdíjas bére a Tbj. értelmében járulékalapot képező jövedelem, csak éppen járulékot, illetve szociális hozzájárulási adót nem kell utána fizetni. Ez viszont azt a nehezen elképzelhető helyzetet eredményezné, hogy a nyugdíjas dolgozó bére után egy nem kivás munkáltatónak szochót nem kell fizetni, viszont kivás munkáltatónak kivát igen. Alig hihető, hogy a jogalkotó a kivás munkáltatókat egyértelműen hátrányosabb helyzetbe akarta volna hozni, mint a nem kivás munkáltatókat. Válaszát előre is köszönöm! Nagy Péter

Céges ajándék: a juttatás körülményei is befolyásolják az adót Cikk

Adózási és adminisztrációs szempontból egyáltalán nem mindegy, minek nevezi, és milyen körülmények között szervezi a cég az üzleti partnerek, a dolgozók és azok gyermekeinek megajándékozását. Néhány dilemmára és az szja-törvény jövő évi változásaira is felhívjuk a figyelmet.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink