adozona.hu
Lombikprogram: milyen jogai vannak a reprodukciós eljárásban részt vevő munkavállalóknak?
//adozona.hu/munkajog/Lombikprogram_milyen_jogai_vannak_a_reprodu_CYBX8F
Lombikprogram: milyen jogai vannak a reprodukciós eljárásban részt vevő munkavállalóknak?
A várandós nők munkajogi helyzetével többé-kevésbé tisztában vagyunk, ugyanakkor egyre inkább emelkedik a reprodukciós eljárásban részt vevő munkavállalók száma, így különösen fontos, hogy a munkajogi szabályok kellő védelmet biztosítsanak a gyermekvállalás előtt állók részére. Felmondási tilalom, munkaidő-kedvezmény: jogszabályi háttér és a bírói gyakorlat tükrében.
Az a pár, akinek nem lehet természetes úton gyermeke, mesterséges megtermékenyítésre irányuló programban, azaz emberi reprodukciós eljárásban vesz részt. Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény ennek öt esetét különbözteti meg:
♦ a testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés („lombikprogram”);
♦ a házastárs, illetve élettárs ivarsejtjeivel vagy adományozott ivarsejttel végzett mesterséges ondóbevitel („inszemináció”);
♦ ivarsejt adományozásával történő testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés;
♦ embrióadományozással végzett embrióbeültetés;
♦ a női ivarsejt megtermékenyülését, illetőleg megtermékenyíthetőségét, valamint a megtermékenyített ivarsejt megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszer alkalmazható.
Felmondási tilalom – nem kötelező bejelenteni, de a védelem csak ebben az esetben jár
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. § (3) bekezdése szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap tartama alatt. A várandóssághoz hasonlóan a munkavállalót felmondási védelem abban az esetben illeti meg, ha az emberi reprodukciós eljárásban való részvételről a munkáltatót tájékoztatta.
Ez tehát azt jelenti, hogy nem köteles előzetesen bejelenteni a kezelés tényét, elegendő akár akkor jelezni, amikor a munkáltató felmondást kíván közölni. Sőt, a törvény szerint a felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított 15 napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja. Ebből arra lehet következtetni, hogy az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésről a munkavállaló még legkésőbb a felmondás közlését követő 15. napon is tájékoztathatja a munkáltatóját annak érdekében, hogy esetében a felmondási tilalom érvényesüljön, és az ennek ellenére közölt felmondást a munkáltató írásban visszavonhassa. A 15 nap elteltével jogszerűen a munkavállaló nem hivatkozhat e körülmény fennállására a felmondás jogellenességének indokaként. Megítélésem szerint ennek jelentősége a postai úton közölt felmondás esetén van, amikor a munkavállaló nem tudja azonnal jelezni, hogy felmondási tilalom alatt áll. A felmondás személyesen történő átadásakor abban az esetben jár el tisztességesen és jóhiszeműen, ha nyomban jelzi ezen körülményt.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja a védelem időtartama meddig tart, illetve jár-e munkaidő-kedvezmény az emberi reprodukciós eljárásban részt vevő munkavállalónak!
Hozzászólások (0)