423 találat a(z) munkaszerződés cimkére
Tájékoztató a munkaszerződéshez Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy mióta kötelező a munkaszerződés mellé a Tájékoztató elnevezésű kiegészítést mellékelni? Köszönettel: Tekeli Tímea
A munkaidőkeret óraszámánál rövidebb idejű munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy le lehet-e vonni a dolgozó béréből, ha kevesebbet dolgozott a munkaidőkeret óraszámánál? Ha igen, akkor ez automatikus, mint a keretet meghaladó túlóra kifizetése, vagy ezt a munkaszerződésben rögzíteni kell? Segítségét előre is köszönöm. Nyers Péterné
Egyszerűsített foglalkoztatás II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemet szeretném megismételni, mert nem biztos hogy egyértelműen tettem fel. A korábbi kérdésem így szólt: "Kft. megbízási szerződést kötött egy magánszeméllyel. A munkaügyi hivatal ellenőrzése során a revizor a megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé azzal, hogy a munka jellege nem teszi lehetővé a megbízási szerződés alkalmazását. A kft.-nek a 1041T nyomtatványon visszamenőleg munkaviszonyt kellett bejelentenie, illetve a 1408-as bevallást önellenőriznie kellett. Azonban ugyanez a munkavállaló alkalmi munkavállalóként volt bejelentve az önellenőrzött hónapokra ugyanennél a kft.-nél. Kell-e bármit csinálni az alkalmi munkavállalással amiatt, hogy munkaviszonnyá alakult a foglalkoztatás?" Kiegészítés: A munkaügyi ellenőrzés visszamenőleges hatállyal a korábban kötött megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé. A megbízási szerződés mellett volt egy egyszerűsített foglalkoztatott (efo) is. Azonban a visszamenőleges hatályú munkaszerződés-kötéssel az a helyzet állt elő 2014 januárjában, hogy a munkáltató és a magánszemély között létesült egy munkaviszony (megbízási szerződés átminősítése révén), és azzal párhuzamosan több napra szóló efo-jogviszony is fennállt. Míg az első szerződés teljes januárra, az efo-szerződések január egyes napjaira szóltak. Az ellenőrzés kötelezte a munkáltatót arra, hogy az összes bejelentést, adóbevallást módosítsa a fentiek értelmében. Kell-e visszamenőleg bármit is tenni az efós foglalkoztatással? Köszönöm, CSK
Közös megegyezéssel rúgják ki a cégtől? Erre nagyon figyeljen! Cikk
Kellemetlen meglepetés érheti a munkavállalót, ha közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonya, de a megállapodás nem tér ki a végkielégítésre. Cikkünkből kiderül, mikor, és mennyi végkielégítés illeti meg a munkavállalót.
Teljesítményalapú cafetéria Kérdés
Kedves Szakértő! Kiköthető-e a munkaszerződésben az, hogy a dolgozó teljesítményétől függ a cafetéria hozzájárulás mértéke, azaz a fix fizetés mellett fizethető-e a "jutalék" cafetériaként? Köszönöm válaszát!
Otthonról dolgozna? Így lehet távmunkában foglalkoztatni Cikk
Hogyan lehet gyeden lévő kismamát távmunkában foglalkoztatni? Mit kell tartalmazni a munkaszerződésnek, s milyen szabályok vonatkoznak a költségtérítésre?– kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.
Munkaszerződés: amikor kötelező és amikor tilos a módosítás Cikk
A munkáltatók egy része - mindenkori gazdálkodási igényeivel indokolva - nem riad vissza a munkaszerződés egyoldalú módosításától sem. Erre tekintettel írja elő a Munka törvénykönyve azt a garanciális szabályt, miszerint a munkaszerződés fő szabály szerint csak a felek közös megegyezésével, egybehangzó akaratnyilatkozatával módosítható. Cikkünkben megvizsgáljuk a munkaszerződéstől eltérő ideiglenes foglalkoztatás lehetőségét, az alakszerűségi követelményeket, a munkahely és a munkabér módosítását, illetve azokat az eseteket, amikor kizárt a módosítás.
Távmunka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő kismamát szeretnénk távmunkában foglalkoztatni. Távmunkában foglalkoztatott után is igénybe veheti a munkáltató a szocho-kedvezményt? Kérem írja meg a távmunka sajátosságait! Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek? Hogyan kell vezetni a (vagy kell-e vezetni) munka- és pihenőidő-nyilvántartó lapot? A munkáltató köteles-e a béren felül költségtérítést adni, ha a munkavégzés helye a munkavállaló lakása, például fűtés, világítás, internethasználat díja stb.? Ha köteles, hogyan történik ez a gyakorlatban? Kell-e adózni utána? Hogyan történik az adózása? Megteheti-e a munkáltató, hogy úgy állapodik meg a munkavállalóval, hogy a megállapodott munkabér tartalmazza a munkavállaló esetlegesen felmerülő költségeit is? Köszönöm segítségét!
Tilos a próbamunka! Csak így lehet tesztelni a leendő dolgozót Cikk
A próbaidő kikötésével a munkáltató és a munkavállaló lehetőséget nyer arra, hogy „kipróbálják” egymást, és e próba sikerétől vagy sikertelenségétől teszik függővé munkaszerződés hatályának a megszűnését. Kérdés, hogyan, és meddig lehet jogszerűen kikötni a próbaidőt, ennek tartama alatt hogyan szüntethető meg a munkaviszony, kiadható-e szabadság?
Kft.-alapítás és járulékok, biztosítási jogviszony Kérdés
Egy házaspár kft.-t alapítana. A férj és a feleség lenne a tulajdonos. A feleségnek 4 órás munkaviszonya van. A kft. motorszereléssel és weben történő értékesítéssel foglalkozna. A motorszerelést a férj végezné, a feleség pedig a webes értékesítést. Köthetnek-e egymással munkaszerződést? A társasági szerződésben ezt külön fel kell-e tüntetni? Négyórás munkaviszonya lehet-e a feleségnek?
Munkáltatói bércsökkentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, ha a munkáltató úgy dönt, hogy mindenkinek csökkentik a fizetését, és ehhez módosítják a munkaszerződést, akkor a szerződésben meg kell indokolni a munkabér csökkentését? Válaszát előre is köszönöm!
Lehetséges a 100 százalékos teljesítménybér? Cikk
A vállalkozók álma, hogy minden munkavállalót 100 százalék teljesítménybérben fizessenek, legyen az gépkocsivezető vagy értékesítő, gyári munkás vagy irodai recepciós. Bizonyos esetekben megengedik a szabályok a teljes mértékben a teljesítményen alapuló bérezést, más esetekben (például az AETR alá tartozó gépkocsivezetőknél) a törvény kifejezetten tiltja, amúgy pedig alkalmazására csak szigorú szabályok között kerülhet sor – írja a HR Portál.hu.
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Az egyszerűsített foglalkoztatáshoz szükséges-e munkaszerződést kötni írásban? Köszönöm szépen.
Szakmai gyakorlat (230/2012) Kérdés
Főiskolás hallgatóként 2014 februárjától kötelező szakmai gyakorlatom (6 hónap) töltöm majd. Tanulmányaimat még 2011-ben a 2005. CXXXIX. törvény alapján kezdtem meg. Közben kijött az új felsőoktatási törvény, 2012.09.01-től hatályos a 44. §, és annak kapcsán a 230/2012-es kormányrendelet is megszületett. Kérdésem mindezek után, hogy nekem, mint 2011 szeptemberétől tanulmányokat folytató hallgatónak milyen típusú munkaszerződést kell kötnöm a leendő gyakorlati helyemmel (főiskolától független külsős cég)? Hallgatói munkaszerződés a 230/2012 alapján? Mert a 230/2012 kormányrendelet 20. § (3) így szól: "Azok a hallgatók, akik tanulmányaikat alap- és mesterképzésben a 2005. évi törvény szerint kezdték meg, szakmai gyakorlatára a 2005. évi törvény rendelkezései irányadók."Ugyanakkor a 2005-ös felsőoktatási törvény 46. § (10) már akkor is említi a hallgatói munkaszerződést. Mi a (van-e) különbség a kettő között? Továbbá függetlenül a felvételem évétől, jól gondolom hogy a munkáltatónak mindenképpen be kell jelentenie, vonnia kell a járulékokat, adókat (kivéve az szja-t, ha a minimálbér alatt maradok), illetve a fél évre arányosan szabadnapokat kiadnia? Végül a munkaszerződés típusa befolyásolja a munkáltató szakképzési hozzájárulás csökkentésére vonatkozó igényét? Bocsánat a hosszú kérdésért, válaszukat előre is köszönöm!
Minden, amit a próbaidőről tudni kell Cikk
A próbaidő a munkaszerződés egyik lehetséges tartalmi eleme (azaz nem kötelező benne megállapodni), kikötésével a munkáltató és a munkavállaló lehetőséget nyer arra, hogy „kipróbálják” egymást, meggyőződjenek a szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítéséről. Cikkünkben megvizsgáljuk, hogyan és meddig lehet jogszerűen kikötni a próbaidőt, ennek tartama alatt milyen módon lehet megszüntetni a munkaviszonyt, és foglalkozunk a gyakorlatban oly sokszor alkalmazott próbamunkával is.