441 találat a(z) munkaszerződés cimkére
Külsős ügyvezető munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. külsős ügyvezetőt alkalmazna munkaviszonyban. A munkaszerződést a vezető állású munkavállalókra vonatkozó rendelkezések szerint kell megkötni, vagy az általános szabályokat lehet alkalmazni? Köszönöm válaszát!
Munkaszerződés és megbízási szerződés együtt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belső egyházi jogi személyként igen kislétszámú intézmény vagyunk, ennek megfelelően a házipénztár-forgalmunk is elenyésző, ezért a pénztárosi feladatok ellátására nem szeretnénk teljes munkaidős személyt foglalkoztatni. Felmerült a gondolat, hogy a tevékenységet egyik kolléganőnk végezhetné megbízási szerződéssel, aki jelenleg pedagógiai ügyintézőként dolgozik nálunk. Úgy tudom azonban, hogy saját dolgozóval nem köthető ilyen típusú szerződés, illetve csak abban az esetben, ha a tevékenysége teljesen más jellegű ugyanannál a cégnél (például a könyvelő takarítást vállal). Szeretném kikérni a véleményét, hogy mikor járunk el helyesen? Tekinthető-e annyira élesen különbözőnek a két munkakör (ügyintéző-pénztáros), mint a példában említett munkakörök? Köthetünk-e vele megbízási szerződést, vagy helyesebb, ha a bruttó fizetését emeljük meg a megbízási díj összegével, és a munkaköri leírását módosítjuk? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: K. Andrea
Szabadság-átvitelről megállapodás kötése
Kérdés
A munkáltató és a munkavállaló megállapodása alapján az életkor szerinti pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adhatja ki a munkáltató. Van-e arra vonatkozóan bármilyen megkötés, hogy mikor kell megkötni a megállapodást? Decemberben is megkötheti a munkáltató a munkavállalóval, vagy ezt már az év elején rögzíteni kell? Előre is köszönöm.
Munkaidőkeretes foglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vendéglátó egységet üzemeltet. A nyitás délután 2-kor van, és hajnalig tart. Van egy négyórás munkavállalója. A kérdésem az lenne, hogy munkaidőkeretes szerződéssel dolgozhat-e úgy a munkavállaló, hogy egyszerre 8-12 órát dolgozik, és azt többnyire pénteken és szombaton (2 nap alatt dolgozza le a heti 20 órát)? Ha nem, akkor milyen módon lehetne őt foglalkoztatni (milyen munkaszerződéssel)? Előre is köszönöm a válaszukat!
Különélési pótlék
Kérdés
A munkaválló állandó lakhelyén áll munkaviszonyban, a munkáltatónak is az a székhelye, viszont – mivel építőiparról van szó – akár napi 3 órát is távol van pluszban a családjától mert nem a napi 8 órát dolgozza, hanem vidékre is el kell utaznia. Ebben az esetben jár-e a munkavállalónak valami térítés, például, ha ott is kell aludni pár napot. Ilyenkor mi a helyes elszámolás? A munkaszerződés erre nem tér ki.
Kft. ügyvezetője munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője munkaviszonyban látja el az ügyvezetési feladatokat, tehát munkaszerződése van erre a feladatra. A társasági szerződés így fogalmaz: "az ügyvezetői megbízatás határozatlan időre szól". Helyes ez így, vagy pedig a társasági szerződésben külön rögzíteni kell, hogy az ügyvezetői feladatok ellátására munkaviszonyt létesítenek? Ha ez nincs benne a társasági szerződésben, de a munkaszerződés erről szól, akkor helytálló a munkaviszonyban ellátott ügyvezetés? Nem minősítik ezt esetleg megbízási jogviszonynak, amennyiben a társasági szerződés nem tér ki a munkaviszonyra?
Sokat bukhat, ha erre nem figyel, mielőtt munkába áll
Cikk
Kellemetlen meglepetések sorát lehet megelőzni azzal, ha a munkáltatók és a munkavállalók a két fél kölcsönös megállapodása alapján írásban megkötött szerződésben pontosan rögzítik a munkavégzés egyes szabályait, annak díjazását. A gyakorlatban azonban sok esetben jellemző, hogy a munkavállalóknak nincs beleszólásuk a szerződés tartalmába, sőt, sok esetben nem is kötnek velük írásbeli szerződést. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen fontos munkajogi szabályokkal érdemes tisztában lenniük a munkáltatóknak és a munkavállalóknak.
Munkaszerződés, megbízási szerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közvetítői tevékenység végzésére irányuló megbízási szerződés köthető-e olyan feltétellel, hogy a megbízottnak heti x napot a megbízónál kell töltenie, konzultáció, tárgyaláson való részvétel, egyéb feladatok miatt? Munkaszerződés köthető-e kötetlen munkaidővel, illetve otthoni munkavégzéssel úgy, hogy heti x napot kell csak kötelezően a munkahelyen tölteni? Válaszát előre is nagyon köszönöm
Munkába járás költségtérítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél a munkavállalók egy részének a munkaszerződése idénymunkarendben és változó munkahelyű munkavégzésre szól, azaz a 2012. évtől kötött munkaszerződésekben a munkavégzés helye a társaság székhelye és mindazon helyek, ahol a munkáltató szerződés szerint munkát végez. A cég központja (székhelye) Budapesten van. Kérdésem az lenne, hogy az alábbi esetekben a munkába járás költségtérítését hogyan kellene fizetnünk, 86 százalékkal vagy 100 százalékkal? A dolgozó Debrecenben lakik és Szolnokra van kirendelve karbantartásra (munkavégzésre), Hogyan kell számolni, ha – a dolgozó a cég központjába jön ügyet intézni (hivatalos) – ugyanez a dolgozó a cég központjába jön ügyet intézni (hivatalos) majd továbbutazik Szombathelyre munkavégzésre, – másik dolgozó távmunkás Martfűn, a munkaszerződésében szerint a munkavégzésének helye a munkáltató cég székhelye, valamint a munkavállaló állandó lakóhelye. Amennyiben berendelik a központba hivatalos ügyintésére vagy munkavégzésre, milyen költségtérítés illeti meg? – Intercity helyjegyet, valamint a gyorsvonati pótjegyet el kell-e számolni munkába járás címen? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Ferenczi Melinda
Lakhatási támogatás visszakövetelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakhatási támogatással kapcsolatban szeretném kérni a segítségét. Társaságunk lakhatási támogatás fizetésével kívánja támogatni dolgozói egy részét, akiknek az állandó lakóhelye a társaságunk székhelyétől (a munkavégzés helyétől) több mint 100 kilométerre található. A támogatás nem automatikusan járna, hanem minden esetben az ügyvezető döntése alapján. A támogatás összegét bérként számolnánk el. A kérdésünk az lenne, hogy kikötheti-e társaságunk a munkaszerződésben, hogy a lakhatási támogatás meghatározott havi része (például a 12 havi része) visszafizetendő a dolgozó által abban az esetben, ha 3 éven belül elmenne a társaságunktól? Nem ütközik ez valamilyen jogszabályi, munkajogi előírásba, hogy egy leadózott juttatásból visszafizetést köt ki a társaság? Szíves válaszukat várva, köszönettel: S. Judit
Katából kilépés esetén járulékfizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Bt. katás adózási módot választott, azonban nyugtaadási kötelezettség elmulasztása miatt mulasztási bírsággal sújtották. Emiatt a kata adózási körből 09. 02-án kiesett. Az nem kérdés számomra, hogy az 50 ezer forintos havi katatételt meg kell fizetni, hiszen ha valaki egy napig is volt katás, nem tehet mást. Azonban azzal, hogy a társasági adótörvény hatálya alá helyeződött 09.03-ától, a beltag után (aki után eddig kellett fizetni az katát, és semmilyen jogcímen nem mentesülhet a járulékfizetés alól) meg kell fizetni az időarányos tb-járulékot? Felteszem, annak jelentősége a kérdés szempontjából nincs, hogy munkaszerződésesként vagy megbízási szerződésesként kíván tovább működni a beltag a cégben. Válaszát előre is köszönöm.
Rendkívüli munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkaszerződés szerint napi 8 órát kell dolgozni a dolgozóknak, reggel 7-15 óráig. A munka végzés helye is állandó. Szeptember 1-jétől három héten keresztül a munkáltató a dolgozókat napi 12 órában szeretné foglalkoztatni nem a szerződésben rögzített munkahelyen. Egyik csoportot 6-18 óráig, a másik csoportot 18-06 óráig. A fent említett időszak magában foglalja a szombat-vasárnapokat is. Kérdésem a következő: kell-e a munkaszerződésen változtatni erre a rövid időszakra, vagy elég szóban tájékoztatni a dolgozókat? Jár-e túlórapótlék és mely időszakokra? Válaszukat köszönöm. Tisztelettel: András
Vagyonőr napi munkaideje
Kérdés
Milyen feltételek mellett lehet a vagyonőr teljes napi munkaidejét 12 órára felemelni? Munkaszerződésben vagy külön megállapodásban is lehet ezt rögzíteni? Állandó, hétfőtől-csütörtökig (pihenő: péntektől vasárnapig), fix napi 4X15 órában, munkaidőkeretet kell meghatározni, vagy nem szükséges a keret ebben az esetben? A T1041-es bejelentésen és a 08-as bevallás 08 lapján 40 vagy 60 órát kell heti munkaidőnek jelenteni? Fizetett ünnepen, amennyiben nincs beosztva, 8 vagy 12 órára jár díjazás? Betegszabadság esetén a beosztás szerinti 15 órára vagy a szerződés szerinti, 12 vagy 8 órára jár díjazás? A munkaidőkeret elszámolásakor az általános teljes napi munkaidőt a fenti őr esetén 12 vagy 8 órával kell figyelembe venni a ledolgozandó összes óra megállapításánál? Az általánostól eltérő munkaidőt és munkaidőkeretben való foglalkoztatást, kizárólag a munkaszerződésben lehet meghatározni, vagy a kötelező tájékoztatás is elegendő? A munkabér-emelésről elegendő egy munkáltatói tájékoztatás, amit a dolgozó aláír, vagy munkaszerződés-módosításként kell kezelni?
Járulékfizetés
Kérdés
Egy kft.-tulajdonos, aki nem rendelkezik más biztosítási jogviszonnyal főállású társas vállalkozónak minősül. Ebben a kft.-ben ő képviselő. Ez az ember 4 órában dolgozna egy egyéni vállalkozásban. Olyan lehetséges, hogy a saját kft.-vel is köthet munkaszerződést 4 órás munkaviszonyra? Mi a feltétele? Ha köthet munkaszerződést a társasággal és dolgozna egy egyéni vállalkozónak, akkor jól tudom, hogy az órák összeadódnak és így meg van a heti 40 óra, és így nem kell a cégnek utána járulékot fizetni, mint főállású társas vállalkozó után. A cég és az egyéni vállalkozó tevékenységi köre masszás és ő mindkét helyen dolgozna.
Kötetlen munkaidő: lehetséges-e bármilyen munkakörben?
Cikk
Bármilyen munkakörben alkalmazható kötetlen munkaidő? Szükséges-e a bevezetéséhez munkaszerződés-módosítás? Az Adózóna olvasójának kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd szakértőnk válaszolt.