442 találat a(z) munkaszerződés cimkére
Lehetséges a 100 százalékos teljesítménybér?
Cikk
A vállalkozók álma, hogy minden munkavállalót 100 százalék teljesítménybérben fizessenek, legyen az gépkocsivezető vagy értékesítő, gyári munkás vagy irodai recepciós. Bizonyos esetekben megengedik a szabályok a teljes mértékben a teljesítményen alapuló bérezést, más esetekben (például az AETR alá tartozó gépkocsivezetőknél) a törvény kifejezetten tiltja, amúgy pedig alkalmazására csak szigorú szabályok között kerülhet sor – írja a HR Portál.hu.
Egyszerűsített foglalkoztatás
Kérdés
Az egyszerűsített foglalkoztatáshoz szükséges-e munkaszerződést kötni írásban? Köszönöm szépen.
Szakmai gyakorlat (230/2012)
Kérdés
Főiskolás hallgatóként 2014 februárjától kötelező szakmai gyakorlatom (6 hónap) töltöm majd. Tanulmányaimat még 2011-ben a 2005. CXXXIX. törvény alapján kezdtem meg. Közben kijött az új felsőoktatási törvény, 2012.09.01-től hatályos a 44. §, és annak kapcsán a 230/2012-es kormányrendelet is megszületett. Kérdésem mindezek után, hogy nekem, mint 2011 szeptemberétől tanulmányokat folytató hallgatónak milyen típusú munkaszerződést kell kötnöm a leendő gyakorlati helyemmel (főiskolától független külsős cég)? Hallgatói munkaszerződés a 230/2012 alapján? Mert a 230/2012 kormányrendelet 20. § (3) így szól: "Azok a hallgatók, akik tanulmányaikat alap- és mesterképzésben a 2005. évi törvény szerint kezdték meg, szakmai gyakorlatára a 2005. évi törvény rendelkezései irányadók."Ugyanakkor a 2005-ös felsőoktatási törvény 46. § (10) már akkor is említi a hallgatói munkaszerződést. Mi a (van-e) különbség a kettő között? Továbbá függetlenül a felvételem évétől, jól gondolom hogy a munkáltatónak mindenképpen be kell jelentenie, vonnia kell a járulékokat, adókat (kivéve az szja-t, ha a minimálbér alatt maradok), illetve a fél évre arányosan szabadnapokat kiadnia? Végül a munkaszerződés típusa befolyásolja a munkáltató szakképzési hozzájárulás csökkentésére vonatkozó igényét? Bocsánat a hosszú kérdésért, válaszukat előre is köszönöm!
Minden, amit a próbaidőről tudni kell
Cikk
A próbaidő a munkaszerződés egyik lehetséges tartalmi eleme (azaz nem kötelező benne megállapodni), kikötésével a munkáltató és a munkavállaló lehetőséget nyer arra, hogy „kipróbálják” egymást, meggyőződjenek a szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítéséről. Cikkünkben megvizsgáljuk, hogyan és meddig lehet jogszerűen kikötni a próbaidőt, ennek tartama alatt milyen módon lehet megszüntetni a munkaviszonyt, és foglalkozunk a gyakorlatban oly sokszor alkalmazott próbamunkával is.
Béremelés miatt módosított munkaszerződés: be kell jelenteni?
Cikk
Kell-e változás-bejelentés, ha béremelés miatt módosul a munkaszerződés? Cikkünk egy konkrét példán keresztül mutatja be a tudnivalókat.
Ezt kell tudni a hallgatói munkaszerződésről
Cikk
Közeledik a nyár és ezzel ismét elérkezik az egyetemi, illetve főiskolai hallgatók nyári szakmai gyakorlata is. Az idei szakmai gyakorlatok vonatkozásában már alkalmazni kell a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 2012. szeptember 1-jétől hatályos 44. §-át. Az említett jogszabályi hely igyekszik pontosan meghatározni a hallgató szakmai gyakorlaton történő foglalkoztatásának a feltételeit, illetve az őt megillető díjazást.
A munkaszerződésben, és a jelenléti íven az ebédidő feltüntetése
Kérdés
A munkavállaló nyolc órás foglalkoztatás mellett félóra ebédidőt vesz ki, a jelenléti íven így kell hogy szerepeljen: 8-12 12,30-16,30 ? A munkaszerződésen pedig helyesen szerepel-e, hogy az irányadó munkarend 8-16,30, mely fél óra nem fizetett ebédidőt tartalmaz? Hat órás foglalkoztatásnál nem szükséges az ebédidő biztosítása? Ott a munkaszerődésben és a jelenléti íven is például 8-14 szerepelhet?
Munkaköri leírás
Kérdés
Tisztelt Adózóna !Versenyszférában, építőiparban vagy pl. könyvelő irodában a munkaviszonyban lévő alkalmazottaknak a munkaszerződés és a tájékoztató mellé kötelező elem a munkaköri leírás ?köszönettel:Pálkerti Norbert
Egyszemélyes kft. tagjának munkaviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha az egyszemélyes Kft. a társasági szerződésbe beírja, hogy az ügyvezetői feladatokat a Kft. tagja munkaviszonyban látja el, akkor a munkaszerződést önmagával kötheti meg a tag? Vagyis egy általa két helyen aláírt szerződés tartalmazza a munkaszerződés valamennyi kellékét, és így kell a szerződést például béremelés esetén is módosítani?
A munkaszerződésben, és a jelenléti iven az ebéidő feltüntetése
Kérdés
A munkavállaló nyolcórás foglalkoztatás mellett fél óra ebédidőt vesz ki, a jelenléti íven így kell hogy szerepeljen: 8-12 12.30-16.30? A mukaszerződésen pedig helyes-e, hogy 8-16.30 az irányadó munkarend, mely fél óra nem fizetett ebédidőt tartalamaz? Hatórás foglalkoztatásnál nem szükségeg az ebébidő biztosítása? Ott a munkaszerződésben és a jelenléti íven is például 8-14-ig szerepelhet?
Felmondás idő határozatlan munkaszerződés esetén
Kérdés
2005.01.01-én kelt határozatlan munkaszerződés, munkáltató általi felmondással 2012.12.01.én megszüntetésre került. Mennyi a felmondási idő? 30+20 nap vagy 30+15 nap?
Végelszámoló munkaszerződése
Kérdés
Volt tag végelszámoló jogviszonyáról a tagok gyűlése most úgy döntött, hogy legyen munkaviszony, heti 4 órában. Ez a tag korábban mint személyesen közreműködő látta el a végelszámolói tevékenységet, ami után jelentős járulékot kellett befizetni nulla bevételi forrás mellett (csak a tagi kölcsön nőtt). A végelszámoló köthet-e magával munkaszerződést ilyen esetben? A mostani NAV-os túlkapásokat ismerve az adóhivatal felülbírálhatja-e a tagok döntését jelen esetben?
Üzletkötő munkavállalók
Kérdés
Van egy budapesti cég, aki felvesz üzletkötőket. Az üzletkötők járják az országot, valamelyik még Romániába is megy. Ebben az esetben hol (pl.: cég székhelye, dolgozónál) és hogyan kell vezetni a jelenléti ívet. Bejelenthetem őket fix heti 40 órás munkaviszonyra? Valaki naponta 8 órát dolgozna, valaki pedig minden nap változó órát dolgozna le. Számolhatom a napi munkaidejét a munkavállaló lakhelyétől (reggel indulás, este érkezés). Kell munkaidőkeretet meghatározni? Ebben az esetben kell valami speciálisat beleírni a munkaszerződésbe vagy a tájékoztatóba? Ebben az esetben kötelezően kell adni napidíjat a dolgozónak? Amennyiben már nem tud hazajönni, és meg kell szállnia, akkor ebben az esetben mit kell kötelezően megtérítenie a munkáltatónak? Ebben az esetben hogy kell kiadni a pihenőidőt a munkavállalónak? Van még valamilyen egyedi dolog, amit alkalmazni kell?
Új Munka törvénykönyve: az IPOSZ a hatályos munkaszerződések felülvizsgálatát javasolja
Cikk
Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) a hatályos munkaszerződések felülvizsgálatát javasolja az ipartestületekbe tömörült munkaadóknak, nézzék meg, hogy az megfelel-e az új Munka törvénykönyve előírásainak.
Munkaszerződés: legfontosabb változások július 1-től
Cikk
A változó munkahelyre való munkaszerződésbeli utalás július 1-jétől jogszabályba ütköző, így érvénytelen, de kiküszöbölhető. Hogyan?

Osztalékelőleg elszámolása - helyesbítés
Egyik cikkünkben az osztalékelőleg elszámolásáról és egy korábbi írásban két szakértőnktől kétféle álláspontot jelentettünk meg. Az alábbiakban ismételten közöljük a Nemzeti Adó-...