441 találat a(z) munkaszerződés cimkére
Igazolás a dolgozó nyilvántartásba vételéről
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Tbj. 46. § (1) bekezdése alapján a dolgozó nyilvántartásba vételéről igazolást kell kiadni a munkavállalónak. Megfelelő az a gyakorlat, hogy ha erről nem külön igazolást adunk ki, hanem beleírjuk a munkaszerződésbe, hogy "jelen szerződés aláírása a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 46. § (1) szakasza szerinti igazolásnak is minősül? Köszönöm segítségét.
Vezető állású munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy milyen esetben lehet a munka törvénykönyve 208. §-sal kezdődő vezető állású munkavállalóra vonatkozó szabályokat alkalmazni? Bele kell ezt foglalni a munkaszerződésbe? Mitől lesz vezető? Például egy 3 fős csoport vezetése már ilyen, vagy esetleg cégvezető, ügyvezető, kereskedelmi vezető kell legyen? A kötetlen munkaidő mit jelent? Az ő vezetője, vagy beosztottjai el kell tudják érni, akár 8 munkaórán túl is, vagy a saját munkaidejét ő osztja be, de nyilván az normál munkaviszony esetén nem több mint heti 36 óra? Ha túlmunkája jelentkezik, azt a többi munkavállalóval azonosan kell az Mt. szerint kompenzálni? Válaszát előre is köszönöm!
Munkakörhöz szükséges képesítés megszerzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz. Egy munkáltató olyan munkavállalóval szeretne munkaszerződést kötni, aki nem rendelkezik a munkakör betöltésének feltételeként előírt középfokú képesítéssel. A középfokú képesítést mind a munkáltató, mind jogszabály előírja. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a felek a munkaszerződésben megállapodhatnak abban, hogy a munkavállaló a munkakört a szükséges képesítés hiányában is betöltheti azzal, hogy vállalja, hogy a képesítést bizonyos határidőre megszerzi? Jól gondoljuk, hogy erre az esetre köthető tanulmányi szerződés, mivel jelen esetben a tanulmányok elvégzésére nem a munkáltató kötelezte a munkavállalót? Ha a felek nem kötnek tanulmányi szerződést, a munkáltató köteles munkaidő-kedvezményt és a kiesett időre távolléti díjat fizetni, és köteles továbbá megtéríteni a tanulmányokkal kapcsolatos költségeket az Mt. 51. § (2), 146. § (3) b) és 55. § (1) g) alapján? Ha a munkavállaló nem szerzi meg határidőre a képesítést, a munkaviszonya megszüntethető szakmai alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással? Szíves válaszait ezúton is köszönöm! Tisztelettel.
Havi bérátalány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 8 fős kft,-nél 3 gépkocsivezető van alkalmazásban, akik az árut terítik. Számukra lehet-e havi átalányt számolni, ami tartalmazza az esetleges éjszakai, valamint a műszakpótlékot? A bérlistán egy külön feladásban szerepelne minden hónapban ugyanaz az összeg, a munkaszerződésben ezt szerepeltetnénk. Megoldható lenne? Előre is köszönöm. Tisztelettel: Zsné
Munkaszerződés: amit feltétlenül írjon bele, és amit biztosan ne!
Cikk
Sokszor merül fel a munkáltatók részéről a kérdés, hogy mit kell, illetve célszerű munkaszerződésben szabályozni. Bizonyos elemek nélkül ugyanis a munkaviszony létre sem jön. Más elemek munkaszerződésben történő feltüntetése nem kötelező ugyan, de hasznos. Olyan elemek is vannak azonban, amelyek feltüntetése kifejezetten hátrányos a munkáltatók számára. Végezetül pedig vannak olyan elemek is, melyeket egyszerűen szükségtelen munkaszerződésben szabályozni. Lássuk, mire kell különösen ügyelni.
Munkaszerződés: külföldi állam joga és a KSZ viszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő Asszony / Szakértő Úr, az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: Egy magyarországi székhellyel rendelkező munkáltató egy szlovák állampolgárságú munkavállalóval kíván munkaszerződést kötni. A munkavégzés helye: Szlovákia. A felek a munkaszerződésükben a szlovák jogot kívánják kikötni, azaz a munkaszerződésre alkalmazandó jog a szlovák jog lesz. A magyar munkáltatónál van hatályos kollektív szerződés. Jól gondoljuk, hogy tárgybani esetben a szlovák jog munkajogi szabályai határozzák meg azt, hogy a magyar munkáltatóra hatályos kollektív szerződés alkalmazandó-e az adott munkavállalóra, függetlenül az Mt. 279. § (3) bekezdésében foglaltaktól? Szíves válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel:
Alkalmi munkavállaló: jelenléti ív – munkaszerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy alkalmi munkavállaló több hónapon keresztül dolgozik nekünk, akkor helyes eljárás-e, hogy kötünk vele egy munkaszerződést, amin a munkaviszony kezdő időpontja van, a végét üresen hagyjuk? És emellett nem vezetünk jelenléti ívet. Tudomásom szerint vagy jelenléti ív vagy szerződés kell. Mindkettő nem követelhető. Köszönettel
Kft.-ügyvezető jogviszonyának kezdete
Kérdés
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! A fenti témában megjelent kérdésre a kérdező nem kapott választ. Azt szerintem ő is tudja, hogy a munkaszerződés mikortól hatályos. Magyarra lefordítva az a kérdés, hogy az ott megjelölt három dátum közül mit írjanak a munkaszerződésbe.
Tipikus hibák a munkaszerződésekben – kerülje el!
Cikk
A munkaszerződés megalkotása sokak szemében nem különösen bonyolult feladat. Ennek pedig az a következménye, hogy a szerződések többsége hemzseg olyan hibáktól, melyek később jogviták vagy felügyeleti bírság forrásaivá válnak. Olyan tévedések is léteznek, melyek nem törvénysértőek, egyszerűen a munkáltatói érdekeket sértik. Érdemes ezekre is figyelni, és lehetőség szerint elkerülni. Nézzünk néhány példát!
Ekho munkaszerződésben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. bizonyos munkakörökben (ahol a FEOR szám alapján megengedett) a munkavállalóknak a jövedelem egy részét ekhós jövedelemként számfejti. Mi a helyes megoldás, hogyan kell ezt szerepeltetni a munkaszerződésben, elkülönülten kell rögzíteni az alapbért (a társaságnál ezen dolgozók esetében is nagyobb, mint a minimálbér) és az ekhós jövedelmet? Köszönettel: Juhász Katalin
Nem elég a munkaszerződés, külön írásos tájékoztató is szükséges
Cikk
A munkáltató a munkaszerződés mellett egy írásos tájékoztatót is köteles a munkavállaló rendelkezésére bocsátani. A munka törvénykönyve (Mt.) részletesen meghatározza a tájékoztató kötelező tartalmi elemeit. Jelen cikkből kiderül, miért van jelentősége ennek az iratnak, és milyen jogkövetkezménye lehet a mulasztásnak.
Célfeladat meghatározása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy munkavállaló, akinek a munkaviszonya mellett célfeladatot határozott meg a munkáltató. A célfeladatot meghatározása 2017 júniusában határozta meg a munkaadó, 2017. január-december időszakra szól. Tűzhet-e ki célfeladatot visszamenőleges hatállyal a munkáltató? Mi lenne a helyzet, ha a célfeladat meghatározása helyett megbízási szerződést kötne a munkáltató a munkavállalóval ugyanezen feltételek mellett? Köszönöm a válaszát.
Második műszak bevezetése
Kérdés
Cégünk termelő vállalat, és második műszak bevezetését tervezi bizonyos szervezeti egységeknél. A kérdéseim ezzel kapcsolatban a következők: 1. Kell-e munkaszerződést módosítani emiatt az érintett dolgozóknál? A munkaszerződés jelenleg azt tartalmazza, hogy a munkaidő heti 40 óra, a munkaidőbeosztást az ügyvezető állapítja meg. Ezek közül egyik sem változik meg. Munkaidőkeretet nem alkalmazunk. 2. Az Mt. szerint 18:00 és 22:00 között 30 százalékos műszakpótlék jár. Ettől a dolgozó javára el lehet térni, tehát lehet magasabb pótlékot biztosítani? 3. Milyen egyéb munkajogi szempontokra kell figyelnünk a második műszak bevezetéséhez? Válaszukat előre is köszönöm!
Webes értékesítés
Kérdés
Kereskedelmi kft. webfelületen meghirdetett új termékekkel is szeretne foglalkozni. Ezeket a vevők e-mail útján rendelhetnék meg. Tevékenységi körünkben szerepel a 4791 TEÁOR. A webes felületet másutt főállású ismerős (továbbiakban: „A”) otthonában, szabadidejében kezelné, ő rendelné meg cégünk nevében a termékeket, kiállítaná a vevőszámlákat, és elkészítené a csomagokat. Az átadás és a készpénzes fizetés viszont a boltunkban történne (ahol ezek a termékek kereslettől függően később a polcra is kikerülhetnek). Kell-e bejelentés a jegyzőnek, ha igen, melyik címre? Ha a bevételt beütjük a pénztárgépbe, kötelező-e számlát írni, és kötelező-e rajta a magánszemély vevő adószámát feltüntetni? „A” jutalékot kapna. Elég a megbízási szerződés, vagy munkaszerződést kell kötni vele?
Határozott idejű munkaszerződés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A határozott munkaidejű szerződés végén ha a felek nem csinálnak semmit, akkor automatikusan határozatlan idejűre változik? Válaszukat előre is köszönöm!