441 találat a(z) munkaszerződés cimkére
Bérfizetés euróban: mikor tilos, mikor nem?
Cikk
A munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni, más pénznemben csak a külföldi munkavégzés idejére vagy abban az esetben lehet, ha jogszabály így rendelkezik. Mi történik, ha a törvény ezen eltérést nem engedő rendelkezése ellenére a felek mégis úgy állapodnak meg, hogy a munkavállaló például euróban kapja a bérét? Miért kivételes az ügyvezető esete?
Munkaszerződés
Kérdés
Külföldi, harmadik országbeli munkavállalókat foglalkoztatunk. A munkaszerződés megkötésekor még nem rendelkeznek adó- és taj számmal, de a bevándorlási hivatal határozata alapján már megköthető a munkaszerződés. Ekkor a szerződésen még nem szerepelhet taj szám és adóazonosító jel. Kérdésem: mi a szabályos módja annak, hogy a munkaszerződésen már szerepeljenek a taj és adószámok? Visszadátumozható a munkaszerződés, és kinyomtatható taj és adószámmal? Vagy munkaszerződés-módosítást kell készíteni? Vagy újra kiállítani a teljes munkaszerződést azzal a dátummal, amikor már megkaptuk a taj és adóazonosító számot? Köszönöm.
Munkaügyi ellenőrzések jönnek, célkeresztben a szabadságkiadás
Cikk
A munkaügyi felügyelet éves ellenőrzési tervében őszre esik a szabadság kiadására vonatkozó szabályok betartásának vizsgálata. Érdemes tehát különös figyelmet fordítani arra, hogy munkáltatók kiadják a dolgozókat adott évben megillető szabadságot, ha pedig ez teljes mértékben nem lehetséges, arról a munkavállalóval jogszerűen megállapodjanak.
Munkáltatói feladatok előzetes letartóztatásban lévő dolgozóval szemben
Kérdés
Tisztelt Szakértő Egy dolgozónkat előzetes letartóztatásba helyeznek, hivatalos értesítést nem kaptunk róla, de köztudott a dolog, munkába nem jár. Mitől lesz hivatalos a cég számára, hogy a dolgozó előzetes letartóztatásban van? Mit kell ilyenkor a munkáltatónak tennie? Fel kell bontani a munkaszerződést? Be kell jelenteni a biztosítás megszűnését vagy csak szünetelteni kell? Másik kérdésem a következő: ha történetesen az ügyvezető, aki alkalmazásban áll a cégnél (nem ő a tulajdonos) kerül előzetesbe, akkor ki lesz az aláíró mindazon feladatokra, amit eddig az ügyvezető ellátott? A fenti kérdésekben szeretném kérni a segítségét. Előre is köszönöm. Üdvözlettel FE.
Nevesincs bér, mégis jobban járunk vele
Cikk
Mi jelent a mozgóbér? „Nem találok róla konkrétan semmit, csak azt hallottam, hogy a munkaadónak járulék- és költségtakarékos" – írja olvasónk. Természetesen az adó- és járulékvonzata is érdekelné. A kérdésre Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszol.
Munkaidőkeretben pihenőnap kiadása, túlóra
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Speciális eset vagyunk, mivel színházként működünk, és a munka törvénykönyvén kívül érvényes ránk az előadó-művészeti törvény is (2008. évi XCIX. törvény). Színészeink 4 hónapos munkaidőkeretben dolgoznak, jellemző nálunk, hogy a pihenőnap hétfőre esik, természetesen betartjuk az Mt. szerint havonta egy vasárnapot. 1. kérdés: ha pihenőnapot adunk ki, kell-e számolni kötelezően azzal a kitétellel is, hogy 40 órának kell lennie a két munkavégzés között? 2. kérdés: A színészeknek egyenlőtlen a munkaidő-beosztásuk, ha a munkaidő-kiírás napi 4 óra, és én ezt például egy nappal korábban megváltoztatom 8 órára, de a négyhónapos munkaidőkeretben nincs meg az összes munkaidő, akkor ez a 4 óra túlórának számít vagy nem számít annak, hiszen alapból 8 óra a napi munkaidő? A túlórát kötelező-e a munkaidőkereten belül elszámolni, vagy csak a végén számoljuk el? És kötelező-e pénzben kifizetni vagy ki lehet-e adni munkaidő-csúsztatásban is? Ha megállapodás kérdése mindez, akkor ezt a munkaszerződésben kell megtenni vagy elég a tájékoztatásban leírni?
Készenléti jellegű munkakör
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a lenti témában. Egy cég buszsofőröket foglalkoztat munkaviszonyban. Egy napjuk több fordulóból áll. Összességében átlagosan napi 6 órát dolgoznak, 7 órát töltenek készenlétben (várva a visszaindulásra) és van az első forduló után egy nagyobb pihenőjük, 5 óra (ekkor hazamennek). Hajnalban kezdenek és éjszaka végeznek. Valamint 2 havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. Helyes-e úgy a munkaszerződésük, ha készenléti jellegű munkakörben lennének foglalkoztatva munkaidőkerettel. Ilyenkor a pótlékok (vasárnapi pótlék, éjszakai pótlék stb.) beépíthetőek a bérbe, ha munkaszerződésbe foglaljuk ezt a tényt? Esetleg a foglalkoztatás jellegére lenne más, jobb megoldás? Köszönöm válaszát!
Mellőzzük a kreativitást! Semmis lehet a szerződés
Cikk
A felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb 3 hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki. Ezt a próbaidőt sok esetben napra „átszámítva”, azaz 90 napként jelölik meg a munkaszerződésekben. Hogy ez az eljárás miért nem célszerű, erről adunk cikkünkben tájékoztatást.
Munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás megvalósítható-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk („A” cég) fűszer-nagykereskedelemmel foglalkozik, mely fűszerek nagy részét a felhasználás előtt még fel kell dolgozni, őrölni kell. Ezt a folyamatot egy másik cég végzi („B” cég), mely „A” céggel kapcsolt vállalkozásban áll, tulajdonosi körük azonos, székhelyük, telephelyük nem. „B” cég őrlő berendezést bérel „A” cégtől, és ezzel végzi a bérmunkát, főleg „A” cég részére, de más cégektől is vállal megbízást. „A” cég szeretné, ha egyik alkalmazottja folyamatosan „B” cégnél lenne (ez hosszabb időtartamot jelentene akár fél-egy év), és felügyelné „A” cég alapanyagain végzett munkálatokat, az azzal kapcsolatos teendőket. Kérdésem, hogyan teheti ezt meg „A” cég, egyáltalán van-e rá lehetőség (kiküldetés, kirendelés, több munkáltatónál történő munkavégzés)? Nem tartozunk kollektív szerződés hatálya alá. Munkaerő-kölcsönzés kizárva. Nagyon köszönöm válaszát!
Vezető állású dolgozó bérezése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy dolgozó esetében vezető állású foglalkoztatottra vonatkozó munkaszerződést kötött a munkáltató. A szerződés a foglalkoztatás minőségét tartalmazza. A pozíció vezető állásúnak minősül. A megállapított bér nem éri el a vezető állású dolgozókra vonatkozó mindenkori minimálbér hétszeresét, annál jóval kevesebb. Ebben a helyzetben a munkaszerződés vezető állású munkavállalói szerződésnek minősül (az Mt. alapján) vagy normál szerződés lesz? Mit lehet tenni a jogszerű helyzet helyreállítása érdekében? Választ előre is köszönöm!
Pótlék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kell-e munkaszerződést módosítani, ha a minősített hegesztőinknek úgynevezett minősített hegesztői pótlékot fizetünk havonta, fix összegben? Köszönettel várom válaszát.
Távmunka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmazni szeretnénk kereskedelmi hálózat kiépítésére és ápolására egy munkavállalót. A munkavállaló a heti 20 órás munkaidejét teljesen maga osztja be, ő határozza meg, hogy mely potenciális partnert látogatja meg. A munkáltató bérel neki egy autót, mobiltelefont biztosít, saját laptopról hetente jelentést küld a látogatásairól, annak eredményéről. Nem kell, hogy megjelenjen időszakonként a munkáltató telephelyén, illetve más módon sem kívánja a munkáltató őt ellenőrizni. A kérdésem az lenne, hogy ez (mobil)távmunka végzésnek minősül-e? Amennyiben igen, a tapasztalatai alapján mire kell fokozottan figyelni a szerződés elkészítésekor? Köszönöm válaszát!
Több cégnél dolgozna egyszerre? Erre figyeljen szerződéskötéskor!
Cikk
Munkaviszony mellett egy másik cégnél is besegítene a munkavállaló a nyári szabadságolások idején. Megbízási jogviszonyban alkalmaznák; mire kell figyelni a szerződés megkötésénél? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Védett korban lévő próbaidős foglalkoztatása
Kérdés
Munkaidőkeret változtatása év közben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátó egységben jelenleg egyhavi munkaidőkeretet alkalmaznak, a nyári hónapokra ezt szeretnék három havira bővíteni (06-08. hónapokra), majd újra visszaállnának egyhavi munkaidőkeretre. Kérdésünk, hogy tiltja-e ezt valamilyen előírás? Mivel lehetne ezt ledokumentálni? Jelenleg a munkaszerződésben és a munkaszerződéshez kapcsolódó tájékoztatóban is van a munkaidőkeretre utalás. Vagyis nem cégszinten van a munkaidőkeret szabályozva, hanem dolgozónként.