403 találat a(z) munkaszerződés cimkére

A próbaidő sem jogosít fel mindenre Cikk

Bár egyre inkább elterjedt a köztudatban, hogy a próbanap jogellenes, és a munkaügyi felügyelet szigorúan bírságolja a feketefoglalkoztatást, egyes munkáltatóknál ez sem kellő visszatartó erő. Pedig az egyszerűsített foglalkoztatással sok izgalomtól kímélnék meg magukat.

Munkarend eltérő nyitvatartás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a dolgozót heti 40 órában foglalkoztatjuk, és a napi 20 perc kötelező pihenőidőt is figyelembe vesszük, akkor milyen munkaidő-beosztást javasolnak rögzíteni a munkaszerződésben egy olyan üzlet esetében, ahol a nyitvatartás H-Cs: 9:00-17:00 óra és P: 8:00-15:00 óra? A nyitvatartási idő így heti szinten 39 óra. Ez a beosztás megfelel-e az általános munkarend szabályainak, vagy ez már más munkaidő-beosztást jelent? Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek a munkarendet illetően? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Amit a minimálbérről és a garantált bérminimumról tudni kell Cikk

Elegendő-e, ha pótlékokkal, különféle juttatásokkal együtt éri el a munkavállaló jövedelme az elvárt minimálbért, milyen szabályok érvényesek a teljesítménybérezésre, és mikor nem lehet garantált bérminimumot fizetni?

Munkaszerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóval 2015 októberében kötött határozott idejű, 6 hónapos munkaszerződést a kft., bruttó 128 ezer forint bérrel. 2016. 01. 01-től a hatályos garantált bérminimum 129 ezer forintra kell-e felemelni ezt az összeget? Lehet-e módosítani ezt a szerződést? Válaszát köszönve, tisztelettel.

Egyszerűsített foglalkoztatott szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Már többedszer olvasom, hogy az egyszerűsített foglalkoztatott "jogosult szabadságra, és a munkaviszony megszűnésekor a ki nem vett, időarányos szabadságot meg kell váltani". Kérdésem, ezt hogyan kell érteni? Például az alkalmi munkavállaló dolgozott januárban 3 napot, februárban 2 napot, márciusban 15 napot, áprilisban nem dolgozott, majd májusban újra munkába állt 15 napra. Mikor számolok el neki szabadságot? Minden alkalommal új munkaszerződést kell kötni vagy elég év elején egyszer, és mindig megbeszéljük, mikor jön, mikor nem? Jellemzően minden hónapban a cég másik munkáján dolgozott, például egyszer útépítésen, másszor vasútépítésen stb. Honnan tudom, hogy a következő hónapban jön-e dolgozni? Ha nem tudom, akkor ki kell az utolsó napig számítani, és kifizetni? További kérdésem, hogy hogyan kell adminisztrálni? A szabadságos napokra is be kell jelenteni, és fizetni az 1000 forinot? De, ha egy hónapban 15 napot dolgozott, akkor többre nem jelenthetem le. Válaszát előre is köszönöm.

Amikor a felmondást nem kell indokolni Cikk

A társasággal munkaviszonyban álló ügyvezető, illetve a vezérigazgató önállóságánál, szakértelménél és felelősségénél fogva sajátos helyet foglal el a munkáltató szervezetén belül, ez a szabályozásban is tükröződik. Náluk a felmondást nem kell indokolni, nincs jelentősége a védett kornak, nem kell nyilvántartani a munkaidejüket, gondatlan károkozás esetén is kötelesek a teljes kárt megtéríteni, valamint nem terjed ki rájuk a kollektív szerződés hatálya.

Megköthetik a könyvelő kezét, ha így szerződik a munkáltatójával Cikk

Kikötheti-e a munkáltató, hogy, ha távozik a cégtől például a könyvelő alkalmazott, akkor nem viheti el magával az ügyfeleket? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Munkavállaló felelőssége Kérdés

Kérdésem arra irányul, hogy a munkáltató a munkavállalóval kötött munkaszerződésben kiköthet-e olyan feltételt, miszerint a munkáltatóval szerződéses viszonyban álló ügyfelekkel a munkavállaló munkaviszonyának megszűnése után egyező tartalmú szerződést adott időszakon belül nem létesíthet. Például egy volt könyvelő ilyen módon "nem vihet el" ügyfelet, csak a szerződésben meghatározott szankciók figyelembevételével. Ha lehet ilyen kitételt belefoglalni a munkaszerződésbe, mi az a törvény által megengedett maximum szankció, amit még lehet érvényesíteni?

Napidíj Kérdés

Üdvözlöm! Mint munkáltató, adhatok-e eltérő napidíjat (20, 30, 40 euró/nap) a sofőröknek? Vagy nem tehetek különbséget a sofőrök között? A munkaszerződésben kell-e rögzíteni a napidíj mértékét? E logika mentén a gázolaj-megtakarítást (100 ezer forint/hó) is lehet-e eltérően kifizetni (50 ezer, 70 ezer, 100 ezer forint/hó) a sofőrök között? (Amennyiben persze a költségeik elérték a maximálisan, adómentesen kifizethető 100 000 forintot.)

Munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ruházati kiskereskedéssel foglalkozó cég most, decemberben időlegesen bezárta a boltját, ahol a munkavállalói eddig dolgoztak, és a munkavállalóit (3 fő) piacozni küldi (piacon árulják ugyanazokat a ruhákat). De a munkavállalók eddigi munkarendje hétfőtől péntekig tartott. Most a piacozást csütörtöktől vasárnapig kéne végezniük. Ez lenne december-január hónapban a munkarendjük. Utána visszaáll az eddigi rend. Mi a teendője a munkáltatónak? Munkaszerződés-módosítás elég? Ha a rendes munkaidejük munkaszerződés-módosítással csütörtöktől vasárnapig tartana, akkor kell hétvégére pótlékot fizetnie a munkáltatónak? Köszönettel: Hoffmann Helga

Munka gyed mellett: így lehet részmunkaidőre visszamenni Cikk

Új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő szerződést kell módosítani, ha a gyedről visszatérő munkavállaló részmunkaidőben dolgozna, s hogyan történik a szülési szabadság idején felhalmozódott szabadság kiadása? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk felmondott, és mivel több felmondási idő ledolgozását kértük tőle, mint 30 nap, ezért közös megegyezéssel váltunk el egymástól, amit természetesen ledokumentáltunk. Sajnos – bár vele nem voltunk megelégedve –, új munkaerőt nem sikerült a helyére találnunk, s ő is meggondolta magát, szívesen visszajönne hozzánk dolgozni. Ennek kapcsán felmerült bennem, bennünk néhány kérdés: – Visszavehetjük-e őt állományba új munkaszerződéssel? – Ha a kilépése és az új belépése között több nap vagy hét eltelik, a munkaviszonya összeszámítódik-e egy későbbi kilépés kapcsán, így szerezvén jogosultságot a végkielégítésre és a hosszabb felmondási időre? – A munkajogászunk mindig azzal rémiszt, hogy 6 hónapon belül nem lehet visszafoglalkoztatni dolgozókat. Ez igaz? Még ebben az esetben is? Köszönettel várjuk válaszukat.

Ezekre figyeljen, ha alkalmi munkavállalót foglalkoztat! Cikk

Az alkalmi munkavállalás olyan különleges munkaviszony, amely alapján az alkalmi munkavállaló nem lesz biztosított és a munka törvénykönyve szabályai is csak részben érvényesek rá. Összefoglaltuk a fontosabb szabályokat.

Munkaviszonyban töltött idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltató határozott idejű munkaszerződést kötött munkavállalójával. A lejártát követő naptól határozatlan idejűre módosították a munkaszerződést. Felmondás esetén honnan kezdődik a "munkáltatónál munkaviszonyban töltött" (Mt. 69. § (2)) idő: a határozott idejű szerződés kezdetétől, vagy a módosítás (határozatlan idejű szerződés) kezdetétől? Köszönöm válaszát.

Kft.-ügyvezetés munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft. esetében az ügyvezetői státuszt az egyik tag (meghatározó tulajdonrésszel) látná el, a társasági szerződés értelmében munkaviszonyban. Meg szeretném kérdezni, hogy a munkaszerződését saját részére munkáltatóként aláírhatja-e, vagy a munkáltatói jogok gyakorlásával a másik tagot kellene megbízni? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink