93 találat a(z) munkakör cimkére
Mozgó munkaeszköz fogalma Kérdés
Más munkakör dolgozó tudta nélkül Kérdés
Mikor lehet minimálbért alkalmazni? Kérdés
Bonyodalmak a kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok körül: tervezet volt, jogszabály nincs Cikk
2023. év végén a kormányzat döntött arról, hogy 2024. szeptember 1. napjától megszünteti a kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokat. Ettől az időponttól kezdődően ilyen vizsgálatot külön jogszabály vagy a munkáltató írhat elő. Habár a határidő eltelt, a kapcsolódó jogszabályok nem születtek még meg. A jelenlegi ködös helyzetben megpróbáljuk feltárni a hatályos szabályokat, kötelezettségeket.
Mit tehet a munkáltató? Kérdés
Túlóravégzés másik munkakörben Kérdés
Munkakör-módosítás Kérdés
Egészségügyileg alkalmatlan munkavállaló, igazolatlan távollét, lejárt táppénz: mikor mondhat fel a munkáltató? Cikk
Munkavállalónk 2022 augusztusában balesetet szenvedett, melynek következtében azóta sem tudja munkakörét ellátni. Erről igazolásunk is van – egyrészt a saját szakorvosától, másrészt az üzemorvosunktól is. Felajánlottunk számára olyan munkakört, amelyet valószínűsíthetően el tudna látni, de nem hajlandó bejönni tárgyalni, csak hivatalos levélben kommunikál velünk. Az egyéves betegállomány időszakát már rég kimerítette, kifizettünk a részarányos szabadságait is. Ám most 2024.05.05-étől többszöri kérés, felszólítás után sem hajlandó orvosi igazolással igazolni a távolmaradását. Mit tehetünk? Felmondási indok lehet, ha nem igazolja a távollétet? Ebben az esetben jár neki végkielégítés? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
Korkedvezményre jogosító időről döntött a Kúria Cikk
A Kúria friss döntésében (BH2024.126.) azt vizsgálta, hogy mely munkakörök (munkahelyek) jogosítanak korkedvezményre és ezzel összefüggésben a munkaidőkeretben történő foglalkoztatásnak milyen szerepe van. Cikkünkben az ügy lényegét foglaltuk össze.
Munkaszerződés módosítása Kérdés
Életveszélyes fertőzés rovarcsípéstől: amikor a munkáltató a felelős a pihenőidőben történtekért Cikk
A munkáltató felelőssége 2012. év óta kizárólag olyan körülmények okozta károkra terjed ki, melyek az ellenőrzési körébe tartoznak. A Kúria egy friss döntése (BH2024.89) ennek kereteit értelmezte, és érdekes megállapításokat tett.
Alkalmi munka és megbízási szerződés Kérdés
Egy munkáltató – egy munkavállaló, több munkakör Cikk
Gyakran vetődik fel a kérdés, hogy miként lehet eljárni, ha ugyanazon munkavállaló különféle feladatokat is ellát a munkáltató számára. A kérdés általában úgy merül fel, hogy létesíthető-e vele több munkaviszony vagy egy munkaviszony keretében szükséges a szabályozás. Emellett az is sokszor tisztázandó, hogy a munkaidőkorlátok ebben az esetben miként vehetők figyelembe. Az alábbiakban az NGM iránymutatása alapján ezeket igyekszünk körbejárni.
Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben Kérdés
Új követelmények előírása már meglévő dolgozóknak: mit lehet, és mit nem lehet elvárni? Cikk
A vállalatok tevékenységük körében igyekeznek fejlődni, lépést tartani a technológiai és szellemi újításokkal. Bármely ágazatról is legyen szó, a munkáltató érdeke, hogy a munkavállalók tudása, képessége is kövesse a változásokat, és ennek biztosítására, időről időre történő felülvizsgálatára valamilyen aktuális módot igyekszik alkalmazni.